Koronawirus w rządzie – zaprzysiężenie przełożone na dziś

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, źródło Igor Smirnow KPRP

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, źródło Igor Smirnow KPRP

Zaprzysiężenie zrekonstruowanego rządu, które miało się odbyć wczoraj po południu, odbędzie się dopiero dziś. Po informacji, że rekomendowany na stanowisko ministra edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego Przemysław Czarnek jest zakażony koronawirusem, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o przełożenie tej uroczystości.

 

“Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów we wtorek o godzinie 14.00” – przekazał wczoraj po południu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Jednak nie wszyscy ministrowie będą mogli być obecni na dzisiejszym (6 października) zaprzysiężeniu – część z nich przebywa bowiem obecnie na kwarantannie.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę (30 września) nowy skład rady ministrów. Po rekonstrukcji liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14, a część kompetencji zlikwidowanych resortów została rozdzielona między nowe lub istniejące resorty. Wczoraj mieli zostać powołani przez prezydenta zarówno nowi ministrowie, jak i ci, których resorty zmieniły nazwę i zakres kompetencji.

Oficjalny skład rządu Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji 

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie przedstawił wczoraj skład swojego rządu po rekonstrukcji. Formalnie do zmian dojdzie jednak dopiero w przyszłym tygodniu – nowi ministrowie dołączą do Rady Ministrów po powołaniu ich przez prezydenta Andrzeja Dudę.  

Czarnek: “Przed chwilą potwierdzono u mnie koronawirusa”

“Chciałbym Państwa poinformować, że przed chwilą potwierdzono u mnie koronawirusa. Udałem się rano na badania w związku z bólem głowy nie chcąc narażać Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych uczestników dzisiejszych wydarzeń. Czuję się dobrze. Nie lekceważcie objawów” – napisał przed południem Przemysław Czarnek na twitterze.

Nie wszyscy będą mogli być obecni

W dzisiejszej uroczystości nie weźmie jednak udziału nie tylko Czarnek, ale również wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, którzy trafili na kwarantannę. Ponadto w izolacji są odchodzący minister edukacji Dariusz Piontkowski oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Wszyscy oni mieli w ostatnich dniach kontakt z zakażonym SARS-CoV-2 kandydatem na ministra edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego.

Jacek Sasin, Michał Dworczyk, Dariusz Piontkowski, Jacek Ozdoba zostali skierowani na kwarantannę w związku z postępowaniem epidemiologicznym przeprowadzonym po stwierdzeniu zakażenia koronawirusem u posła Przemysława Czarnka” – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. “Kwarantanna dotyczy tylko niewielkiej liczby członków rządu. Takie sytuacje już miały miejsce i rząd funkcjonował bez przeszkód” – uspokajał w rozmowie z Onetem. “Korzystamy z wideokonferencji, pracy zdalnej oraz głosowań obiegowych” – dodał  rzecznik rządu.

Minister Sasin na kwarantannie będzie już czwarty raz. Wcześniej był w izolacji m.in. po negocjacjach ze związkowcami, na których pojawił się chory górnik oraz po spotkaniu z zakażonym koronawirusem rządowym pełnomocnikiem ds. bezpieczeństwa energetycznego Piotrem Naimskim.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Lubelska konferencja

W sobotę (3 października) na konferencji z Czarnkiem w Lublinie był jednak nie tylko wicepremier Sasin, ale również wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski, szef młodzieżówki PiS Michał Moskal i Tomasz Gontarz z PKP. Natomiast w piątek Czarnek był w MEN, gdzie rozmawiał z ministrem Piontkowskim, którego ma być następcą.

Główny Inspektorat Sanitarny zarekomendował Kancelarii Premiera, aby wszystkie osoby, które od piątku miały osobisty kontakt z przyszłym ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, zostały objęte kwarantanną. Kwarantannie nie będzie natomiast najprawdopodobniej podlegał premier Mateusz Morawiecki ani żaden z pozostałych nowych ministrów.

Koronawirus: Coraz więcej zakażonych, nowe ograniczenia, a możliwe dalsze restrykcje

Od soboty dodatkowe obostrzenia z powodu epidemii COVID-19 obowiązują już w 51 powiatach – 17 z nich jest w strefie czerwonej 34 w żółtej, a wiele kolejnych jest zagrożonych wprowadzeniem bardziej rygorystycznych przepisów. Tymczasem możliwe są dalsze restrykcje.

Jarosław Kaczyński bezpieczny?

Dyrektor Biura Prezydialnego PiS i szef Forum Młodych PiS, Michał Moskal zapewnił, że nie było go w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej od piątkowego popołudnia i od tego czasu nie miał kontaktu z prezesem tej partii, który w zrekonstruowanym rządzie ma objąć stanowisko wicepremiera.

“Dzisiaj szczęśliwie informacja dotarła, zanim zdążyłem dotrzeć do pracy, więc nie ma ryzyka, że wirus został `przyniesiony` przeze mnie do siedziby PiS” – powiedział PAP. “Czekam obecnie na kontakt ze strony sanepidu, kiedy mam wykonać test na obecność koronawirusa, gdyż od kontaktu z osobą zarażoną musi upłynąć kilka dni. W tej chwili jestem na samoizolacji” – dodał Moskal.

Koronawirus również w parlamencie

Koronawirusem zakaził się również wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Kukiz’15). “Czuję się dobrze. Przebywam w kwarantannie” – napisał wczoraj na twitterze. “W czwartek (1 października) wieczorem jakoś było mi zimno. I w niedzielę zrobiłem sobie test” – powiedział w TVN24. W związku z zakażeniem Zgorzelskiego na samoizolację zdecydował się marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który widział się z nim w czwartek. Jutro ma mieć przeprowadzony test.

Samoizolacji poddali się także obecni na czwartkowym spotkaniu z marszałkiem Grodzkim liderzy Lewicy: wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty i Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, a także przewodniczący PO Borys Budka oraz szef klubu KO Cezary Tomczyk. Według Onetu testowi poddał się – również obecny na spotkaniu – szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, który odwołał wszystkie wczorajsze spotkania. Wynik jego badania okazał się negatywny. To już kolejny test na obecność koronawirusa, który przeszedł Kosiniak-Kamysz. Pierwsze badanie przeszedł już w maju, kiedy okazało się, że chora jest sejmowa pracowniczka gabinetu wicemarszałka Zgorzelskiego, a kolejne na początku sierpnia po informacji, że chory na COVID-19 jest senator ludowców Jan Filip Libicki. Na kwarantannę trafił także inny uczestnik feralnego spotkania wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska).

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

Wicemarszałek Morawska-Stanecka(Lewica) przyznała, że o zakażeniu Zgorzelskiego koronawirusem dowiedziała się z mediów. W rozmowie z PAP poinformowała, że do środy odwołała wszystkie spotkania, a w czwartek będzie miała test. Inny uczestnik czwartkowego spotkania – szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski – odwołał w swój wyjazd do Łodzi i jeszcze w niedzielę miał przejść badania w warszawskim szpitalu MSWiA. Samoizolacji poddał się także wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica). “Dostał też informację, aby poddał się badaniu, co stanie się jeszcze w poniedziałek” – przekazała wczoraj PAP rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Nieoficjalnie wiadomo, że testy postanowili przeprowadzić obecni u marszałka Grodzkiego politycy PO, choć szef Platformy Borys Budka uczestniczył w poniedziałek w Katowicach w konferencji prasowej. Jednak najprawdopodobniej jeszcze wtedy nie wiedział, że Piotr Zgorzelski jest zarażony. Potem poddał się samoizolacji i ma przejść test, podobnie jak szef klubu KO Cezary Tomczyk.

Politycy obecni na czwartkowym spotkaniu ws. ustawy o ochronie zwierząt

W czwartkowym spotkaniu większości senackiej u marszałka Senatu poświęconym nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt uczestniczyli m.in.: Piotr Zgorzelski, Władysław Kosiniak-Kamysz i Michał Kamiński  PSL-Koalicji Polskiej; sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i senator Marcin Bosacki z KO; Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowski oraz Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy, a także Krzysztof Kwiatkowski z koła senatorów niezależnych. Wtedy również Kosiniak-Kamysz wystąpił  ze Zgorzelskim  na konferencji prasowej.

Natomiast w niedzielę (4 października) Piotr Zgorzelski wraz z Radosławem Foglem (PiS), Sławomirem Neumannem (KO), Maciejem Gdulą (Lewica), Arturem Dziamborem (Konfederacja) i doradcą prezydenta Pawłem Sałkiem uczestniczyli w porannym programie w Polsat News.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kwarantanna trwa nie dłużej niż 10 dni, a kieruje na nią Państwowy Inspektor Sanitarny w drodze decyzji, która może być wydana ustnie i dopiero później doręczona. Kwarantanna kończy się automatycznie, chyba że inspektor sanitarny postanowi inaczej (np. o jej skróceniu lub rezygnacji z obowiązku jej odbywania).