Koronawirus utrzymuje polską KRS w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Przewodniczący neo-KRS Leszek Mazur, fot. KRS

Przewodniczący neo-KRS Leszek Mazur, fot. KRS

Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) chce, by polska Krajowa Rada Sądownictwa jak najszybciej – “jak tylko epidemia COVID-19 na to pozwoli” – została wykluczona z jej szeregów. W ocenie władz tej organizacji nowa KRS jest zależna od polityków i nie wypełnia swoich zadań.

 

Ostrzeżenia płynące z ENCJ pod adresem nowej KRS nie wywoływały dotychczas pożądanych skutków. Już niemal dwa lata temu europejska sieć zawiesiła bowiem polską KRS w prawach członka, a w lutym tego roku uprzedziła, że rozważa jej usunięcie.

ENCJ zawiesiła nową KRS w prawach członka tej organizacji

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ), zrzeszająca niezależne rady sądownictwa państw członkowskich UE, zawiesiła wczoraj (17 września) nową polską Krajową Radę Sądownictwa w prawach członka tej organizacji.

Wniosek zarządu ENCJ

Władze ENCJ podkreśliły, że rekomendując usunięcie KRS z sieci wysyłają “jasny sygnał do polskiego rządu i polskich sędziów”, że nie są już traktowani jako członkowie “rodziny członków i obserwatorów, którzy wierzą w europejski obszar wolności, bezpieczeństwa oraz sprawiedliwości i wspierają wartości, które reprezentuje”.

Zarząd ENCJ podkreśla w dokumencie, do którego dotarło radio RMF FM, że podstawowym zadaniem polskiej KRS powinna być obrona niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Tymczasem – zauważa – polski rząd narusza tę niezależność i niezawisłość, próbując podporządkować sobie wymiar sprawiedliwości, a KRS na to nie reaguje.

Utrzymują się rozbieżności ws. ustawy “kagańcowej”

Nowa KRS pozytywnie oceniła w piątek ustawę represyjną, przeciwne opinie wydali wcześniej m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Sąd Najwyższy, a sędzia TSUE ostrzegł, że przyjęcie jej w obecnym kształcie grozi Polsce wyjściem z “przestrzeni europejskiej”.

Unijna organizacja zwraca ponadto uwagę, że nowa, polska KRS zapomina, że prawo UE chroniące niezależność sądów i niezawisłość sędziów jest prawem nadrzędnym wobec prawa krajowego. Ponadto wyjaśnienia polskiej Rady nie są w ocenie władz ENCJ przekonujące, gdyż sprowadzają się do zapewnień, że stosuje obowiązujące prawo.

Stąd też wniosek do Zgromadzenia Ogólnego o jak najszybsze wykluczenie polskiej KRS jako instytucji, która nie spełnia podstawowych kryteriów członkostwa. Zarząd ENCJ zapewnia jednak, że jak tylko polska KRS znów zacznie przestrzegać wartości wymaganych od członków tej organizacji, to z radością przyjmie ją ponownie w poczet członków.

Lutowe ostrzeżenie

W lutym tego roku Europejska Sieć Rad Sądownictwa ostrzegła tzw. neo-KRS, że rozważa jej usunięcie. Postawiła też ultimatum domagając się, żeby do połowy marca odpowiedziała w satysfakcjonujący sposób na pytania dotyczące sposobu wyboru nowych sędziów.

W reakcji na list szefa ENCJ Keesa Sterka przewodniczący KRS Leszek Mazur oświadczył wtedy, że nie wyklucza ponownego wniosku polskiej Rady, by uprzedzić decyzję europejskiej sieci i  wyjść z niej wcześniej (po raz pierwszy taki wniosek pojawił się już prawie dwa lata temu po ostrzeżeniu ENCJ).

Fragmenty przyjętego w środę (27 maja)  dokumentu zarządu w tej sprawie dołączył do wpisu na twitterze dziennikarz RMF FM.