Koronawirus: Sejm dostosował regulamin do pracy zdalnej

demokracja, pandemia, Polska, autorytaryzm, USA, Węgry, Unia Europejska, reformy rządy nieliberalne, prawa człowieka

Sejm, głosowanie nad zmianą regulaminu w związku z epidemią koronawirusa, źródło Łukasz Błasikiewicz, sejm.gov

Posłowie zmienili wczoraj regulamin Sejmu, dostosowując Izbę do pracy w sytuacjach nadzwyczajnych.  Dziś – już w zalegalizowanym trybie zdalnym – posłowie mają przyjąć tzw. tarczę antykryzysową.

 

W głosowaniu, w którym uczestniczyło 368 z 460 posłów (wszystkim przed wejściem do gmachu Sejmu zmierzono temperaturę), za zmianami w regulaminie umożliwiającymi m.in. pracę zdalną opowiedziało się 250 posłów, przeciwko 104, a 14 wstrzymało się od głosu. Zmiany poparli przede wszystkim posłowie PiS, Lewicy i PSL, a przeciw byli przede wszystkim posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Najdłuższe głosowanie?

Głosowanie zgłoszonych 15 poprawek i całej uchwały trwało wczoraj ponad dwie godziny., ponieważ za każdym razem głosy liczono ręcznie w każdej z 11 sal, w których zgromadzeni byli posłowie, a potem sumowano. Na sali plenarnej było tylko 41 posłów – proporcjonalnie ze wszystkich klubów i kół: 20 z PiS; 12 z KO; czterech z Lewicy; trzech z PSL, jeden z Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony. Pozostali byli rozlokowani w kilku salach na terenie gmachu, tak, by żadna z grup nie przekraczała 50 osób.

Nadzwyczajny tryb pracy Sejmu nie wymaga stanu nadzwyczajnego

Przyjęte w czwartek (26 marca) zmiany mogą być zastosowane w przypadku wprowadzenia któregoś ze stanów nadzwyczajnych przewidzianych w konstytucji: wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej, ale także – ustanowionego niedawno rozporządzeniem ministra zdrowia – stanu epidemii.

Choć – jak argumentowała opozycja i wielu ekspertów – logiczniej i bardziej adekwatnie do panujących w kraju okoliczności byłoby wprowadzenie któregoś z przewidzianych w konstytucji stanów nadzwyczajnych, to rządzące PiS nie godzi się na takie rozwiązanie. Wczoraj odrzucono większość poprawek opozycji, m.in. tę KO oraz Konfederacji zakładającą, że warunkiem zastosowania uzgodnionej procedury jest ogłoszenie jednego z wymienionych w konstytucji stanów nadzwyczajnych.

Koronawirus: Jak funkcjonują parlamenty w Europie?

W maskach ochronnych lub bez. Głosowanie tradycyjne lub z domowego salonu. Europejski parlamentaryzm próbuje dostosować się do zupełnie nowej rzeczywistości. Pomysłowi na zdalne obrady Sejmu marszałek Elżbiety Witek najbliżej jest do rozwiązania przyjętego w Hiszpanii, które funkcjonuje bez większych kontrowersji.

 

 

Dzisiejsze posiedzenie …

Minister zdrowia: Nie będzie świetnie

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że rozumie obawy obywateli, bo sytuacja jest wyjątkowa. “Powinniśmy jednak dyskutować nad tym, jak kierować służbą zdrowia, by Polacy czuli się bezpiecznie. Nie gdybać i mówić, że będzie świetnie, bo nie będzie” – zapowiedział. Przyznał przy tym, że również w Polsce, tak jak na całym świecie, będzie coraz więcej ludzi chorych i umierających z powodu koronawirusa.

“Myślę, że czas jest na to, żeby szybko przeprocedować wszystkie niezbędne akty prawne, które są potrzebne do tego, żebyśmy funkcjonowali jako państwo” – oświadczył wczoraj minister Szumowski w Sejmie. Wyraził też nadzieję, że “dzięki bardzo racjonalnej i odpowiedzialnej postawie będziemy mogli funkcjonować jako Polska, jako polski naród w kolejnych latach”.

Liczba łóżek szpitalnych na tysiąc mieszkańców – zestawienie. Polska na 3. miejscu w UE

„Jesteśmy bliscy momentu, w którym nie będzie już miejsc na reanimację” – powiedział Attilio Fontana, przewodniczący włoskiego regionu Lombardia. We Włoszech na tysiąc mieszkańców przypadają 3,2 łóżka, dwukrotnie mniej niż w Polsce. A co mają powiedzieć Indie, gdzie na tysiąc osób przypada… …

Część poprawek opozycji przepadła

Koalicji Obywatelskiej nie udało się przeforsować poprawki, by w czasie posiedzenia Sejmu przeprowadzanego z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej nie można było zmieniać konstytucji, Kodeksu wyborczego ani ustawy o stanach nadzwyczajnych. Przepadła również inna poprawka KO, zgodnie z którą warunkiem podjęcia przez marszałka decyzji o obradach zdalnych była jednomyślna zgoda szefów wszystkich frakcji parlamentarnych.

Akceptacji większości posłów nie uzyskała również propozycja Lewicy, by zgodę musiało wyrazić Prezydium Sejmu większością kwalifikowaną oraz by decyzję o posiedzeniu Sejmu z wykorzystaniem środków elektronicznych opiniowało ABW. Nie przeszła też poprawka PSL-Kukiz15 zakładająca, że zgodę na zastosowanie trybu zdalnego musiałaby wyrazić większość ⅗ , choć posłowie mogliby wyrazić ją zdalnie.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

Przeszły poprawki Lewicy i PSL-Kukiz15

Posłowie jednomyślnie poparli natomiast poprawkę Lewicy, która wnioskowała o wykreślenie stanu zagrożenia epidemicznego z warunków ogłoszenia obrad zdalnych. Przyjęto też poprawkę PSL-Kukiz15, by zmiana regulaminu obowiązywała tylko do 30 czerwca tego roku.

Po zakończeniu głosowań posłowie klubu Lewicy poinformowali dziennikarzy, że głosowali za całością zmian w regulaminie Sejmu m.in. dlatego, że zostały uwzględnione trzy zgłoszone przez nich poprawki. “Została przyjęta zmiana pokazująca, że regulamin Sejmu powinien zostać przystosowany do potrzeb XXI wieku, dawać możliwość pracy zdalnej, ale też poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich posłów, którzy nie będą mogli uczestniczyć w głosowaniu” – podkreślił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Wyraził przy tym nadzieję, że także dziś (27 marca) posłowie zaakceptują poprawki Lewicy, tym razem do tzw. tarczy antykryzysowej. Sejm będzie bowiem w piątek kontynuował obrady już w trybie zdalnym i zajmie się propozycją tzw. tarczy antykryzysowej, czyli pakietem regulacji, które rząd przygotował do ostatniej chwili, a które mają służyć złagodzeniu skutków pandemii koronawirusa. Gawkowski przyznał też, że jego klub zgłosił do tego projektu aż 200 poprawek.

“Lewica była, jest i zawsze będzie do dyspozycji obywateli” – przekonywał w czwartek. “Złożyliśmy projekty ustaw i przedstawiliśmy pomysły, jak dzisiejszą sytuację uzdrowić, co zrobić, żeby miliony polskich przedsiębiorców czuło, że nie zostali pozostawieni sami sobie” – przekazał Gawkowski. “Jesteśmy tutaj, bo pracownicy w całej Polsce zdają sobie sprawę, że już za kilka dni mogą nie dostać pierwszych wynagrodzeń” – dodał szef klubu Lewicy.

Koronawirus: Posiedzenie Sejmu jednak nie zdalnie

Nie jutro, a już dziś i nie zdalnie ale tradycyjnie obradować będzie polski Sejm. Tyle, że posłowie zachowają między sobą bezpieczną odległość i będą rozlokowani w 12 salach budynku parlamentu. Tymczasem parlamentarzyści Bundestagu już wczoraj obradowali siedząc daleko od siebie.

Na czym polegają zmiany w regulaminie Sejmu?

Przyjęte zmiany umożliwiają prowadzenie posiedzenia Sejmu i głosowanie „z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej”. Jednak ci posłowie, którzy będą chcieli osobiście pojawić się w gmachu przy Wiejskiej, będą mieli do tego prawo. Jednak – podobnie jak wczoraj – zostaną ulokowani w różnych salach.

Zgodnie ze zmianami w regulaminie, o przyjęciu trybu zdalnych obrad będzie decydować marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów. Kancelaria Sejmu ma natomiast zapewnić wszystkim posłom dostęp do środków elektronicznych. Wzór i tryb wniosku w tej sprawie marszałek ma określić w zarządzeniu – zakłada druga przyjęta przez Sejm poprawka Lewicy.

Posłowie będą mogli potwierdzać swoją obecność przez zalogowanie się w systemie, a głos będą mogli zabierać w sposób ograniczony czasowo: w zależności od typu wystąpienia – do trzech, pięciu lub 15 minut w przypadku wystąpień w imieniu klubu. Jednak w debacie dotyczącej jednego punktu obrad, poseł będzie mógł zabrać głos tylko raz.

Z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej będą się też mogły odbywać posiedzenia  komisji i podkomisji, a także Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. Urzędowym zapisem posiedzeń Sejmu, komisji i podkomisji będzie „zapis audiowizualny”.

Ponieważ jest to uchwała, która nie podlega trybowi ustawodawczemu i nie musi trafić do Senatu i podpisu prezydenta, zmiany w regulaminie wchodzą w życie z dniem podjęcia.

Dziś w Sejmie rządowa “tarcza antykryzysowa”

Przedstawiciele KO już wczoraj wielokrotnie apelowali o to, by od razu przejść do pracy nad projektami dotyczącymi wsparcia gospodarki. “Oskarżam was, wiedzieliście, manipulowaliście, wprowadziliście chaos i jesteście po prostu tchórzami” – oświadczyła w emocjonalnym wystąpieniu wicemarszałek, kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska zwracając się do rządzących. “Zróbmy dzisiaj szybko te ustawy, na które czekają Polacy, bo one są naprawdę bardzo ważne” – apelowała.

Tarcza antykryzysowa: Eksperci o rządowym pakiecie pomocowym

Projekt tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią koronawirusa przedstawili wczoraj na wspólnej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu. Jednak eksperci już zgłosili do tego projektu wiele krytycznych uwag. 

Lider Platformy Borys Budka pokazał nawet z sejmowej mównicy trzy projekty. “Zostaliśmy wybrani na trudne czasy. My jesteśmy po to, by służyć wam. Przyjechaliśmy dlatego, że miliony z was dzisiaj poszły do pracy. Że dzisiaj każdy, kto jest w pracy, oczekuje pomocy od państwa, od nas, parlamentarzystów. Zjawiliśmy się w Sejmie, bo nie tchórzymy” – zwracał się do obywateli Budka. W czasie obrad Koalicja Obywatelska ponownie zaapelowała też do rządu o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, a przed posiedzeniem Sejmu politycy KO apelowali o to na konferencji przed Kancelarią Premiera.

Za przejściem do “tarczy antykryzysowej” opowiedział się wczoraj również prezes PSL, kandydat tej partii na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. “Ogarnąć się trzeba w tej sytuacji, a nie spierać o punkty proceduralne tylko i wyłącznie. Zróbmy użytek, że przyjechali tutaj posłowie. Zróbmy przerwę, jest projekt tarczy antykryzysowej skierowany przez rząd” – apelował lider ludowców. W jego ocenie rządowy projekt mający ratować gospodarkę, jest “tarczą tekturową”, ale – jak podkreślił – wprowadzeniu poprawek PSL może przekształcić ją w  tytanową.

“Dobrowolny ZUS, zgłosiliśmy pakiet antykryzysowy, propozycję minimalnej pensji dla wszystkich pracowników. Nieoprocentowane kredyty z BGK. Szybki zwrot VAT. Pomoc dla pracowników i pracodawców” – wyliczał poprawki ludowców Kosiniak Kamysz. “To trzeba zrobić dziś, tu i teraz. Natychmiast po tym musi się spotkać Senat. Jutro posiedzenie Senatu” – oświadczył w czwartek w Sejmie.

Wpływ koronawirusa na gospodarkę Polski i Europy – prof. Witold Orłowski

Wszelkie próby odpowiedzi na pytanie o wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę to w tej chwili wróżenie z fusów.