Koronawirus: Kaczyński w Sejmie oskarża opozycję

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, źródło twitter

Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oskarżył wczoraj w Sejmie opozycję o podjudzanie ludzi do masowych demonstracji narażając setki osób na śmierć z powodu koronawirusa, a opozycyjnych polityków nazwał przestępcami.

 

“Narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami” – wołał w środę (28 października) z sejmowej mównicy wzburzony Jarosław Kaczyński. “Wy, wzywając do demonstracji, powodujecie niebezpieczeństwo i odpowiecie za to” – podkreślił.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

“Mamy dzisiaj w Polsce bardzo wysoki stan zagrożenia z powodu epidemii. Otóż ten stan wyklucza jakiekolwiek spotkania publiczne powyżej pięciu osób. Odbywa się, z waszego podjudzenia, setki tysięcy różnego rodzaju demonstracji” – przekonywał  prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa. Politycy opozycji nie pozostawali mu dłużni i zaczęli go przekrzykiwać odwracając zarzuty.

Kaczyński do opozycji: W imię małych, brudnych interesów rozwalacie Polskę

“Otóż powtarzam proszę państwa – kontynuował Kaczyński – ja sądzę, że to, co się dzieje na tej sali, pokazuje, jaki jest wasz poziom kultury politycznej”. “Wy w tej chwili w imię własnych interesów, małych brudnych interesów, interesów (Sławomira) Nowaka (zatrzymany niedawno polityk PO podejrzewany o korupcję i pranie brudnych pieniędzy), w imię tych interesów rozwalacie Polskę, narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami” – wykrzykiwał prezes PiS pod adresem opozycji.

“Jest przestępstwo spowodowania niebezpieczeństwa powszechnego” – tłumaczył z mównicy sejmowej. “Wy, wzywając do demonstracji, powodujecie tego rodzaju niebezpieczeństwo i odpowiecie za to” – zakończył swoje wystąpienie lider partii rządzącej, będące reakcją na wcześniejszą wypowiedź szefa klubu KO Cezarego Tomczyka.

Tomczyk oskarżył Kaczyńskiego  o ciężkie przestępstwo przeciwko narodowi

Tomczyk wystąpił bowiem o rozszerzenie porządku obrad o przedstawienie raportu o stanie bezpieczeństwa państwa. Zwracając się przy tym do Kaczyńskiego powiedział, że w wystąpieniu opublikowanym dzień wcześniej na YouTubie prezes PiS „wzywał do samosądów, do budowania PiS-owskich bojówek, które mają być wysyłane przeciwko protestującym”.

Jarosław Kaczyński: Brońmy Polski, brońmy Kościoła

Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński wezwał wczoraj członków i sympatyków swojej partii, by stanęli w obronie Kościoła i Polski. W opublikowanym na youtubie wystąpieniu zapewnił też, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji jest zgodne z konstytucją.

“Pan wczoraj wystąpił przeciwko polskim obywatelom, a to jest nie tylko głęboko niemoralne, nie tylko skandaliczne, ale jest to ciężkie przestępstwo przeciwko narodowi i przeciwko polskim obywatelom, ciężkie przestępstwo, za które będzie pan musiał zapłacić” – oświadczył Tomczyk.

Podkreślił przy tym, że jego klub żąda prawdy o epidemii w Polsce i „prawdy w telewizji publicznej”. “Pan za to bezpośrednio odpowiada, za to, co dzieje się w Polsce. To jest pana odpowiedzialność i pana krew na rękach” – powiedział szef klubu PO zwracając się do prezesa PiS, co doprowadziło Jarosława Kaczyńskiego do gwałtownej reakcji.