Korea Północna wycofuje się z Olimpiady w Tokio

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 zostały jako pierwsze w historii przeniesione na kolejny rok (Photo by Kyle Dias on Unsplash)

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 zostały jako pierwsze w historii przeniesione na kolejny rok (Photo by Kyle Dias on Unsplash)

Władze w Pjongjangu zapowiedziały, że północnokoreańscy sportowcy nie wezmą udziału w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Japonii z powodu obaw przed zakażeniami koronawirusem. Stany Zjednoczone i Korea Południowa stracą szansę na wznowienie rozmów z Kim Dzong Unem.

 

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej ministerstwa sportu Korei Północnej, Narodowy Komitet Olimpijski podjął tę decyzję 25 marca, „by chronić sportowców przed światowym kryzysem zdrowotnym spowodowanym przez COVID-19”. Japoński Komitet Olimpijski przekazał, że nie został jeszcze oficjalnie poinformowany o postanowieniach Koreańczyków.

Olimpiadę w Tokio postrzegano jako szansę na poprawienie stosunków między Kim Dzong Unem a rządami Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Strona południowokoreańska przewidywała, że powstaną wtedy odpowiednie okoliczności, by pracować nad rozwojem „pokoju i pojednania między obiema Koreami”.

W 2018 r., gdy odbywały się Zimowe Igrzyska w Korei Południowej, Korea Północna wysłała do swojego sąsiada 22 sportowców, 230 kibiców oraz liczną grupę dziennikarzy, artystów i przedstawicieli politycznych, w tym siostrę Kim Dzong Una, Kim Jo-Dzong.

Dodatkowo oba państwa występowały w czasie ceremonii otwarcia Olimpiady pod wspólną flagą symbolizującą zjednoczenie. Wystawiły też łączoną kobiecą reprezentację hokeja. W tym samym roku liderzy podzielonego półwyspu zgodzili się ubiegać o organizację Igrzysk w 2032 r.

Współpraca podczas Zimowych Igrzysk przełożyła się na kilka spotkań z ówczesnym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem oraz prezydentem Korei Południowej Mun Jae-inem, dlatego oczekiwano, że Olimpiada organizowana przez Japończyków da kolejny impuls do wznowienia dialogu z rządem północnokoreańskim. Takie plany miał m.in. premier Japonii Yoshihide Suga, który zamierzał się spotkać w czasie rozgrywek z prezydentem USA Joe Bidenem oraz północnokoreańskim rodzeństwem.

Obecnie Kim Dzong Un odmawia odpowiedzi na próby nawiązania kontaktu podejmowane przez Stany Zjednoczone, a w marcu na terytorium Korei Północnej przeprowadzono testy pocisków rakietowych.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio – pierwotnie zaplanowane na 2020 r. – z powodu pandemii rozpoczną się 23 lipca b.r. i potrwają do 8 sierpnia. W ubiegłym miesiącu zdecydowano, że uczestniczyć w nich nie będą mogli zagraniczni kibice. Jednak wątpliwości na temat poziomu bezpieczeństwa nadal budzi fakt, że Japonia nie radzi sobie z szybkim szczepieniem swojej populacji, a już za kilka miesięcy czeka ją wizyta kilkunastu tysięcy sportowców z ponad 200 krajów.

 

Chiny zapewnią szczepionki na koronawirusa olimpijczykom. MKOl: "Gest w duchu olimpijskim"

Chiński Komitet Olimpijski obiecał zapewnienie wystarczającej liczby szczepionek, by zaszczepić wszystkich uczestników igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w tym roku w Tokio i za rok w Pekinie.