Koniec kryzysu rządowego w Irlandii Północnej już blisko?

Parlament Irlandii Północnej / Zdjęcie via twitter @simoncoveney

Rządy Wielkiej Brytanii i Irlandii przedstawiły propozycję przełamania trzyletniego impasu politycznego w Irlandii Północnej. Od czasu dymisji rządu w styczniu 2017 r. w tym kraju nie funkcjonuje parlament ani rząd.

 

 

Rządy Wielkiej Brytanii i Irlandii opublikowały w czwartek (9 stycznia) wieczorem projekt porozumienia dotyczący przywrócenia władzy wykonawczej w Irlandii Północnej. Warunkiem wejścia porozumienia w życie jest jego zatwierdzenie przez lokalne partie polityczne reprezentujące społeczność protestancką i katolicką, lojalistyczną wobec Londynu Demokratyczną Partię Unionistów (DUP) oraz nacjonalistyczną i proniepodległościową Sinn Fein.

Zaangażowanie Londynu i Dublina daje nadzieję na zakończenie trwającego od marca 2017 r. kryzysu rządowego w Irlandii Północnej. To zdecydowanie dłużej niż rekordowe pod tym względem oczekiwanie na utworzenie rządu w Belgii. W latach 2010-2011 na rząd w Brukseli czekano 589 dni.

Wielka Brytania: Izba Gmin przegłosowała ustawę brexitową

Wielka Brytania na ostatniej prostej przed wystąpieniem z Unii Europejskiej. Brytyjska Izba Gmin zatwierdziła umowę o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Teraz projekt specjalnej ustawy trafi do Izby Lordów.

 

 

Kolejna przeszkoda przed realizacją brexitu 31 stycznia została usunięta. W czwartek (9 stycznia) …

Kilkuletni impas polityczny

Rząd Irlandii Północnej upadł w styczniu 2017 r. Przeprowadzone w marcu tego samego roku wybory parlamentarne nie przyczyniły się do zakończenia kryzysu politycznego. Do głównych powodów sporu należały kwestie światopoglądowe (Sinn Fein jest w tym obszarze o wiele bardziej postępowa od DUP), status języka irlandzkiego (wzmocnienie jego pozycji) czy stosunku do brexitu (republikanie byli przeciwni wyjściu z UE, unioniści popierali ten pomysł; w referendum z 2016 r. większość Irlandczyków – podobnie jak Szkotów – opowiedziała się za pozostaniem we Wspólnocie).

Tymczasem na mocy podpisanego w Belfaście w 1998 r. porozumienia wielkopiątkowego rząd w prowincji muszą tworzyć wspólnie oba największe ugrupowania, czyli DUP oraz Sinn Fein. W związku z kryzysem politycznym trwającym od 2017 r. Irlandia Północna znajduje się pod bezpośrednim zarządem Londynu. Wspólna inicjatywa Wielkiej Brytanii i Irlandii daje nadzieje na przełamanie impasu. Współpracę na tym polu zadeklarowali premierzy Boris Johnson oraz Leo Varadkar tuż po grudniowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które zakończyły się sukcesem Partii Konserwatywnej.

Sinn Fein proponuje referendum ws. niepodległości Irlandii Płn.

Przewodnicząca nacjonalistycznej partii Sinn Fein wezwała rządy Wielkiej Brytanii i Irlandii do rozpoczęcia rozmów na temat przeprowadzenia referendum zjednoczeniowego w Irlandii Północnej. Ma to związek z groźbą brexitu bez regulującej jego warunki umowy z Unią Europejską.
 

Liderka Sinn Fein Mary Lou …

Szansa na porozumienie

„To chwila prawdy dla porozumienia wielkopiątkowego” – powiedział brytyjski minister ds. Irlandii Północnej Julian Smith, który zaapelował do wszystkich zainteresowanych stron do spotkania i utworzenia rządu w interesie Irlandii Północnej. „Uważamy, że istnieją podstawy, na których władza wykonawcza może zostać przywrócona w uczciwy i zrównoważony sposób” – oznajmiła Arlene Foster, liderka Demokratycznej Partii Unionistów, po zapoznaniu się z propozycją Londynu i Dublinu. Z kolei Mary-Lou McDonald przewodnicząca Sinn Fein uznała z kolei, że jej ugrupowanie przyjrzy się w piątek tekstowi porozumienia „z wielką uwagą”. 

Dotychczasowe próby osiągnięcia porozumienia nie przyniosły rezultatu. Dyskusje o przywróceniu autonomii w Irlandii Północnej wznowiono 16 grudnia – w 4 dni po wyborach w Wielkiej Brytanii. Wtedy to do stołu rozmów wrócili przywódcy pięciu głównych irlandzkich ugrupowań. Poza DUP i Sinn Fein są to Partia Unionistów Ulsteru (UUP), Socjaldemokratyczna Partia Pracy (SDLP) oraz Partia Sojuszu Irlandii Północnej (APNI). Z politykami spotkał się Julian Smith.

Von der Leyen: "Małe szanse na pełne porozumienie z Wielką Brytanią do końca roku"

„Relacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską po brexicie nie będą tak bliskie jak do tej pory”, stwierdziła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podczas spotkania z premierem Wielkiej Brytanii.

 

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedział w środę (8 stycznia) w Londynie, że …

Brexit w tle

„Opinia publiczna jest już zniecierpliwiona ciągłymi dyskusjami” – powiedział Simon Coveney, irlandzki wicepremier i minister spraw zagranicznych. Polityk ten pośredniczył w rozmowach a także partycypował w przygotowaniu porozumienia z rządem w Londynie. Gdyby zainteresowanym stronom nie udało się osiągnąć porozumienia do 13 stycznia, wówczas Londyn będzie zobligowany do zwołania wyborów parlamentarnych w Irlandii Północnej.

Brytyjskie media oceniają, że wyniki grudniowych wyborów do Izby Gmin odegrały znaczną rolę w odblokowaniu procesu negocjacyjnego. Wprawdzie DUP i Sinn Fein pozostały największymi północnoirlandzkimi ugrupowaniami w brytyjskim parlamencie, ale otrzymały mniej głosów niż poprzednim razem. Jednocześnie wzrosło poparcie dla APNI, dlatego organizacja nowego głosowania, w sytuacji gdy powodzenie negocjacji ws. odblokowania paraliżu politycznego zależy od dwóch największych partii, może być nie po myśli

Osiągnięcie porozumienia jest istotne także z punktu widzenia brexitu. Zgromadzenie Irlandii Północnej (regionalny parlament zwany niekiedy Stormont, od posiadłości w której ma swoją siedzibę) posiada kompetencję ws. podejmowania decyzji ws. ewentualnego przywrócenia tzw. twardej granicy z Republiką Irlandii po brexicie.

Hogan: Brytyjski premier zmięknie w negocjacjach handlowych

Unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan zapewnia, że dojdzie do przedłużenia okresu przejściowego po brexicie, jeśli do końca przyszłego roku nie uda się wynegocjować nowej brytyjsko-unijnej umowy handlowej.

 

Phil Hogan, który jest Irlandczykiem, udzielił wywiadu liberalnemu dublińskiemu …

 

Więcej informacji:

The New Decade, New Approach Deal