Komisja Wenecka pojutrze w Warszawie

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Gianni Buquicchio, źródło twitter.comgiannibuquicch1

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Gianni Buquicchio, źródło twitter.comgiannibuquicch1

Delegacja Komisji Weneckiej rozpocznie pojutrze dwudniową wizytę w Polsce w związku z ustawą dyscyplinującą sędziów. Członkowie delegacji mają się spotkać z przedstawicielami władz i “innymi rozmówcami”.

 

Kontrowersyjną ustawę nazywaną też represyjną czy kagańcową pod koniec grudnia błyskawicznie przyjął Sejm, a w przyszłym tygodniu prace legislacyjne nad tym dokumentem podejmie Senat.

Delegacja Komisji Weneckiej złoży kolejną już wizytę w Polsce w najbliższy czwartek i piątek (9-10 stycznia) w ramach prac nad projektem opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych –  zapowiedziała Komisja w krótkim komunikacie na swojej stronie internetowej.

Komisja wyda opinię w trybie pilnym

Komisja, organ doradczy Rady Europy ds. prawa konstytucyjnego, przekazała w opublikowanym tekście, że w ostatni piątek (3 stycznia) otrzymała od marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego wniosek o wydanie opinii ws. zmian w ustawach o sądownictwie, które zostaną rozpatrzone przez izbę wyższą już w tym miesiącu. „Dlatego Biuro Komisji Weneckiej wyraziło zgodę na przygotowanie pilnej opinii przez sprawozdawców” – głosi komunikat.

Marszałek Senatu wysłał list do Komisji Weneckiej

Marszałek Senatu wysłał list do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię ws. nowelizacji ustaw sądowych – poinformowała wczoraj wiceszefowa Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon. Tomasz Grodzki zapowiadał to już w zeszłym roku, ale i tak wzbudził krytykę ze zstrony PiS.

Z prośbą o skonsultowanie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów z tą komisją wystąpiła do polskich władz wiceszefowa KE Věra Jourová. Na jej list odpowiedział jedynie Tomasz Grodzki, choć wysłała go do prezydenta, premiera i marszałków obu izb polskiego parlamentu.

Na swoich stronach internetowych Komisja informuje także, że „w rzadkich sytuacjach, w przypadku pilnych próśb, opinie są przyjmowane poza czterema sesjami plenarnymi” w roku. Takie opinie są następnie oficjalnie przyjmowane na najbliższej sesji plenarnej, która teraz przypada 20-21 marca.

Senat planuje prace nad sporną ustawą dyscyplinującą sędziów

List do Komisji Weneckiej, spotkanie z wiceszefową KE Věrą Jourovą i debatę z udziałem m.in. zagranicznych gości przewiduje marszałek Senatu Tomasz Grodzki w ramach senackich prac nad sporną ustawą o sądach – przekazał Onet powołując się na nieoficjalne informacje. 

Kolejna wizyta Komisji Weneckiej w Polsce

Najbliższa wizyta będzie już kolejną wizytą delegacji Komisji Weneckiej w Polsce. Wcześniej jej przedstawiciele po rozmowach w Warszawie wydali między innymi opinie nt. nowelizacji ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i tzw. ustawy inwigilacyjnej.

Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, została powołana w 1990 roku, żeby po upadku komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, pomóc im w demokratycznych przemianach. W jej skład wchodzi około 100 ekspertów prawa konstytucyjnego i międzynarodowego. Obecnie należą do niej 62 państwa (Polska od 1992 r.) – oprócz europejskich m.in. także USA, Izrael, Szwajcaria czy Korea Południowa. Opinie Komisji Weneckiej nie są jednak wiążące.

Komisja Europejska domaga się wstrzymania prac nad "ustawą kagańcową"

Komisja Europejska skierowała pismo do rządu PiS, by poczekać na ocenę Komisji Weneckiej przed przyjęciem nowej ustawy dyscyplinującej sędziów.
 

Tuż po godz. 5 nad ranem, po dziesięciu godzinach obrad, sejmowa komisja sprawiedliwości przegłosowała głosami rządzącej koalicji tzw. ustawę kagańcową i skierowała ją …