Komisja Wenecka czeka na odpowiedź z Warszawy

Szef Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio, źródło: https://media-gallery.coe.int

Gianni Buquicchio, źródło: http://media-gallery.coe.int

Komisja Wenecka czeka na odpowiedź polskiego rządu dotyczącą przesłanych projektów opinii reformy sądownictwa w Polsce, a także na potwierdzenie uczestnictwa przedstawiciela polskiego rządu na najbliższej sesji plenarnej Komisji. Tymczasem w Warszawie odbyła się w niedzielę kolejna demonstracja w obronie sądów i konstytucji.

 

W najbliższy piątek (8 grudnia) Komisja Wenecka ma wydać dwie opinie: na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze, a także na temat ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz prezydenckich projektach ustaw – o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym.

Komisja Wenecka czeka na reakcję Warszawy

„Zaprosiliśmy przedstawicieli władz polskich, aby przyjechali na sesję 8 grudnia w Wenecji i wzięli udział w dyskusji na temat projektów opinii. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Jest jeszcze kilka dni, ale nie mamy dotąd potwierdzenia obecności polskiej delegacji” – powiedział PAP przewodniczący Komisji Weneckiej (KW) Gianni Buquicchio.

W ocenie szefa KW jest to jednak „czymś normalnym”, bo projekty opinii wysłano tydzień temu. „Jest jeszcze czas i prawdopodobne jest to, że odpowiedź nadejdzie w przyszłym tygodniu” – dodał Buquicchio. Zwrócił przy tym uwagę, że Komisja wciąż jeszcze nie otrzymała także memorandum polskich władz w odpowiedzi na wysłane im projekty opinii.

Komisja Wenecka kontynuuje współpracę z Polską

Szef KW zapewnił, że współpraca z Polską jest kontynuowana. Przypomniał, że delegacja Komisji była w Warszawie w październiku w ramach przygotowań projektu opinii na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze.

Rezolucja Rady Europy ws. praworządności w Polsce

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło wczoraj (11 października) rezolucję ws. praworządności w europejskich państwach. Przedmiotem debaty poprzedzającej głosowanie była m.in. sytuacja w Polsce. Rezolucję wzywającą – obok Polski – również Bułgarię, Mołdawię, Rumunię i Turcję do pełnego wdrożenia zasad państwa prawa, przyjęto 42 głosami, a dziewięciu delegatów było przeciw. Na sali było jednak tyko nieco ponad 50 z 636 delegatów.

Wyjaśnił jednocześnie, że nie doszło do kolejnej wizyty (w ramach prac nad drugą opinią), gdyż polskie władze nie zaakceptowały przedstawionej przez nią data wizyty sugerując przeniesienie terminu na przyszły rok. „Nie było to możliwe” – powiedział Buquicchio, podkreślając, że sprawa jest pilna.

Buquicchio: Komisja Wenecka nie jest stronniczym organem

Odnosząc się do stanowiska polskiego rządu, który w październiku 2016 roku, podczas prac KW nad opinią na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zarzucił temu organowi RE stronniczość i nierzetelność, szef Komisji przyznał, że nie odpowiedział wtedy polskim władzom, bo uważał to za „niepotrzebne”. Przyznał jednak także, że nie jest to „praktyka, do której Komisja Wenecka jest przyzwyczajona”, bo – jak uzasadniał – „nie spotkaliśmy się nigdy wcześniej z tego typu krytyką”.

Kolejna krytyczna opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy o TK

Władze w Warszawie uznały, że opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy o TK jest nierzetelna i jednostronna oraz zawiera błędy rzeczowe. Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio przekonywał natomiast, że eksperci w niej zasiadający są bezstronni oraz apolityczni i apelował o uwzględnienie sugestii …

Buquicchio podkreślił, że nie zdarzało się to nawet w przypadku znacznie bardziej krytycznych opinii dotyczących innych państw-członków Komisji. „Całkowicie odrzucam takie zarzuty, gdyż Komisja Wenecka nie jest stronniczym organem. Należy do niej 61 państw, czyli około 100 osób. Nie jest możliwe, aby tak liczna grupa osób była stronnicza czy niekompetentna” – podkreślił szef KW.

Buquicchio odrzucił także zarzut o ingerencję Komisji w sprawy wewnętrzne naszego kraju. „To nie jest żadna ingerencja. Polska jest członkiem Rady Europy, a jej organy mają prawo – i robią to często – zwracać się do Komisji o wydanie opinii dotyczących państw członkowskich” – przekonywał. Przypomniał przy tym, że o zaopiniowanie ustawy o prokuraturze wystąpił Komitet Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a o opinię na temat trzech pozostałych tekstów – przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego po ogłoszeniu w październiku rezolucji Rady Europy na temat stanu praworządności.

Możliwa ponowna opinia KW na temat reformy polskiego sądownictwa

Odnosząc się natomiast do tego, że Komisja Wenecka zamierza wydawać opinię dotyczącą projektów ustaw, a nie obowiązującego już prawa jej przewodniczący wyjaśnił, że Komisja zazwyczaj opiniuje projekty, dając w ten sposób możliwość modyfikacji „na podstawie przedstawionych sugestii”. Nie wykluczył jednak, że po uchwaleniu ustaw dotyczących sądownictwa w Polsce Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zwróci się do Komisji o ocenę ostatecznej wersji.

Gianni Buquicchio zadeklarował także gotowość dalszego pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji Weneckiej. Wybory prezydium tego organu doradczego Rady Europy odbędą się w czasie najbliższych obrad tego gremium 8-9 grudnia.

W Warszawie znów „łańcuch światła”  

Tymczasem w niedzielę wieczorem odbył się kolejny, dziesiąty już „łańcuch światła”. Tym razem przed Sądem Najwyższym demonstrowało kilkaset osób w obronie konstytucji i przeciwko zapisom projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz zmianom w kodeksie wyborczym.

Szydło: Szybka reforma sądów odpowiedzią na oczekiwania Polaków

Odpowiadamy na powszechne oczekiwanie Polaków – przekonywała premier Beata Szydło do nowych ustaw dotyczących sądownictwa w wygłoszonym wczoraj (20 lipca) wieczorem orędziu telewizyjnym. W tym samym czasie w wielu miastach Polski tysiące ludzi gromadziły się w proteście przeciwko tym regulacjom.

Manifestujący – tradycyjnie już – mieli ze sobą świece i wspólnie trzymali dużą flagę Polski. Część uczestników trzymała w rękach również mniejsze flagi. Skandowali hasła: „Nie oddamy demokracji!”, „Opozycja – solidarnie! Partia PiS-u – zginie marnie!”.

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęte zostały wszystkie poprawki PiS i na najbliższą środę zaplanowano w Sejmie II czytanie tego projektu oraz projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa, którym komisja zajmowała się we wtorek.

Sporne projekty ustaw

Projekt o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb – w tym Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników – oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego okresu przez prezydenta.

Szczerski: Termin prezydenckich projektów ws. sądów niezagrożony

Komisja Europejska, rząd, PiS, opozycja i organizację prawnicze czekają na projekty ustaw dotyczące sądów, które obiecał przedstawić prezydent Andrzej Duda. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapewnił w sobotę (2 września), że podany wcześniej termin dwóch miesięcy jest niezagrożony.

Posłowie pracują też nad projektem zmian w kodeksie wyborczym, autorstwa PiS. Zawarte tam przepisy zakładają m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin.