Komisja Europejska wszczyna już drugą procedurę o naruszenie prawa przeciwko Węgrom

Premier Wegier Viktor Orban/ źródło: https://www.facebook.com/orbanviktor/

Komisja wezwała wczoraj Budapeszt do usunięcia uchybienia prawa UE w regulacjach dot. organizacji pozarządowych, które weszły w życie 13 czerwca br. Rozpoczęła też drugi etap procedury w związku z prawem szkolnictwa wyższego, funkcjonującego od 4 kwietnia br.

 

Budapeszt ma miesiąc na ustosunkowanie się do zarzutów i zmiany w prawie. Obie węgerskie regulacje otwarcie wymierzone są przeciwko działalności miliardera Georga Sorosa.

Timmermans: Przeciw społeczeństwu obywatelskiemu

Komisja Europejska rozpoczęła wczoraj pierwszy etap procedury o naruszenie prawa (infringement procedure) w związku z uchwaloną w czerwcu ustawą o organizacjach pozarządowych (NGO’s) otrzymujących środki na finansowanie z zagranicy. Jeszcze na początku czerwca Komisja Wenecka wzywała do zmiany ustawy będącej jeszcze wtedy w fazie projektu.

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans tak tłumaczy decyzję Komisji: “Społeczeństwo obywatelskie jest fundamentem działania naszych demokracji i z tego powodu jego działalność nie powinna być ograniczana bez realnej przyczyny. Studiowaliśmy dokładnie nowe prawo organizacji pozarządowych i doszliśmy do wniosku, że nie jest ono zgodne z prawem UE. Oczekujemy, że węgierski rząd zaangażuje się w dialog, by rozwiązać ten problem jak najszybciej. Oczekujemy reakcji ze strony władz węgierskich w ciągu miesiąca”. Pełne wyjaśnienie Komisji Europejskiej TUTAJ.

Przeciw Georgowi Sorosowi

Zgodnie z ustawą, organizacje pozarządowe otrzymujące rocznie z zagranicy więcej niż 24,000 euro (7,2 mln forintów), muszą zgłosić ten fakt przed sądem w ciągu 15 dni oraz oznaczać się jako „organizacja wspierana z zagranicy” pod groźbą zamknięcia działalności. Regulacja ta nie dotyczy organizacji o profilu sportowym, wyznaniowym ani narodowościowym.

Premier Viktor Orbán tłumaczy węgierskie zmiany w prawie tym, że „organizacje pozarządowe działają na rzecz obcych interesów”. Krok postrzegany jest tymczasem jako wymierzony przede wszystkim przeciw amerykańsko-węgierskiemu miliarderowi Georgowi Sorosowi, który poprzez międzynarodową fundację Open Society Foundations wspiera działalność organizacji pozarządowych i działalność prodemokratyczną.

Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU)

KE wszczęła także drugi etap postępowania w sprawie modyfikacji prawa o szkolnictwie wyższym, która miała na celu zamknięcie Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego ufundowanego właśnie przez Sorosa.

Procedura kontroli praworządności wobec Węgier?

Komisja Europejska wystosowała dziś ostrzeżenie dla Budapesztu. Powodem jest nie tylko głośna sprawa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego, ale szersze podejście Węgier do wartości europejskich.

 

Dziś (12 kwietnia) na swoim cotygodniowym spotkaniu Komisja Europejska zajęła się po raz kolejny kwestią Węgier. Mimo że kraj …

Uniwersytet Środkowoeuropejski otwarto w 1991 r. jako ośrodek myśli liberalnej na Węgrzech i w całej Europie Wschodniej. Posiada podwójną akredytację: amerykańską i węgierską. W komunikacie prasowym Komisja stwierdza, że nowa ustawa jest sprzeczna z prawem do wolności akademickiej, prawem do edukacji, ochrony życia prywatnego oraz swobody przepływu kapitału.

Zdaniem Orbána „konieczne są prawne zmiany, aby uniemożliwić zagranicznym uniwersytetom wydawanie wątpliwych dyplomów”.

W kwietniu w trakcie wizyty w Parlamencie Europejskim, która przypadła na kilka godzin po tym, jak KE wszczęła pierwszy etap postępowania ww. naruszenia praworządności, Orbán stwierdził, że Węgry nie mają żadnych problemów z UE. Atakował przy tej okazji otwarcie Sorosa, którego nazwał „amerykańskim spekulantem finansowym atakującym Węgry”.

W przyszłym roku na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne.