Komisja Europejska domaga się wstrzymania prac nad „ustawą kagańcową”

Komisarz Věra Jourová, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Annika Haas

Komisarz Věra Jourová, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Annika Haas

Komisja Europejska skierowała pismo do rządu PiS, by poczekać na ocenę Komisji Weneckiej przed przyjęciem nowej ustawy dyscyplinującej sędziów.

 

Tuż po godz. 5 nad ranem, po dziesięciu godzinach obrad, sejmowa komisja sprawiedliwości przegłosowała głosami rządzącej koalicji tzw. ustawę kagańcową i skierowała ją do Sejmu. Ustawa zakłada szerokie represje wobec sędziów, którzy nie podporządkują się sprzecznym z konstytucją i unijnym prawem reformom sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

W piątek w południe rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand poinformował, że wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourová wysłała pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu ws. wprowadzenia ustawy dyscyplinującej sędziów.

W swoim liście wiceprzewodnicząca Jourová zdecydowanie zachęca polskie władze do skonsultowania się z Komisją Wenecką Rady Europy w sprawie tego projektu. KE apeluje też do polskich władz, aby nie kontynuowały postępowania w sprawie „ustawy kagańcowej” przed przeprowadzeniem wszystkich niezbędnych konsultacji z zainteresowanymi stronami.

Rzecznik KE Christian Wigand na specjalnej konferencji prasowej poinformował, że Komisja jest  gotowa podjąć konstruktywny dialog z polskimi władzami i byłaby wdzięczna za informacje dotyczące zamiarów rządu w sprawie zmian w ustawach dotyczących sędziów. – Będziemy nadal uważnie monitorować sytuację oczekując, że Polska w pełni uwzględni orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości – powiedział Wigand.