Kolejny zły rok dla demokracji na świecie – badanie Economist Intelligence Unit

Zdjęcie via unsplash.com @marcsm

Demokracja na świecie ma się coraz gorzej, a stan poszczególnych wskaźników jest najgorszy od czasu pierwszej analizy w 2006 r. – wynika z dorocznego raportu Economist Intelligence Unit. Problemy z demokracją występują także w Europie, a Polskę sklasyfikowano poniżej Węgier.

 

 

Think tank Economist Intelligence Unit rokrocznie przygotowuje indeks oceniający stan demokracji na świecie. Przy ocenie poszczególnych państw – w 2019 r. wzięto pod uwagę 167 krajów z całego świata. Oceniane są takie wskaźniki jak swobody obywatelskie czy uczestnictwo obywateli w życiu politycznym.

Z analizy wynika, że stan demokracji w 2019 r. pogorszył się w porównaniu z 2018 r. i osiągnął najsłabszy wynik w dotychczasowej historii badania.

Prezydent, premier i prezes PiS atakują sędziów

Zarówno prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński nawoływali w ostatnich dniach do walki patriotyzm, prawdę, wolność, a zwłaszcza – atakując przy tym sędziów – o sprawiedliwość. 

Gorzej niż po kryzysie

Autorzy analizy podkreślają, że stan demokracji na świecie jest gorszy niż w roku 2010, czyli w najgorszym z dotychczasowych lat indeksu, następującym bezpośrednio po traumie kryzysu gospodarczego i finansowego na świecie. Oznacza to, że zaledwie 5,7 proc. ludności sklasyfikowanych państw żyje tzw. pełnych demokracjach. Do ich grona w 2019 r. dołączyli mieszkańcy Chile, Francji i Portugalii.

Pierwsze miejsce w rankingu, w którym wzięto pod uwagę pięć kategorii: proces wyborczy i pluralizm, działania rządu, partycypację w życiu politycznym, kulturę polityczną oraz wolności obywatelskie, zajęła Norwegia. Na czele zestawienia znalazło się dodatkowo kilka państw świata zachodniego, jak Islandia, Szwecja, Nowa Zelandia i Finlandia. Jednak Europa, która wypadła lepiej od innych regionów świata, nie poczyniła postępów w porównaniu z rokiem poprzednim.

Negatywna opinia Komisji Weneckiej o "ustawie kagańcowej"

Komisja Wenecka negatywnie oceniła nowelizację polskich ustaw sądowych i zarekomendowała odrzucenie ustawy. Nad „Prawem o ustroju sądów powszechnych (…)” debatuje dziś Senat RP. Senackie Komisje wnoszą o odrzucenie ustawy.

 

 

Nowelizacja ustaw sądowych może być postrzegana jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w …

Węgry przed Polską

Wśród państw Starego Kontynentu, co do których pojawiło się sporo uwag krytycznych znalazła się m.in. Polska. Autorzy zwrócili uwagę, że spadek naszego kraju w zestawieniu poniżej Węgier rządzonych przez Viktora Orbana spowodowany jest działaniami rządu Zjednoczonej Prawicy.

Indeks demokracji 2019 r. przygotowany przez The Economist Intelligence Unit krytycznie ocenił także sytuację na Malcie. Najmniejsze państwo Unii Europejskiej jako jedyne z krajów demokracji Zachodnich utraciło miano „pełnej demokracji” na rzecz „demokracji wadliwej”. Powodem jest skandal związany z zabójstwem dziennikarki Daphe Caruany Galizii, który „ujawnił znaczące słabości państwa prawa”.

Malta: Znany biznesmen zatrzymany ws. zabójstwa dziennikarki

Maltańska policja zatrzymała jacht oddalający się od brzegów wyspy. Na pokładzie był znany biznesmen, podejrzany o związek z dokonanym ponad 2 lata temu głośnym zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.

 

Brawurowa akcja maltańskich policjantów została przeprowadzona wczoraj o świecie na morzu …

Odświeżenie demokracji

Według indeksu demokracji prawie połowa ludności ze 167 analizowanych państw (48,4 proc.) żyje w „wadliwych systemach demokratycznych”, a tylko 5,7 proc. w „pełnych demokracjach”. To mniej o 3,2 proc. w porównaniu z 2015 r. Jednocześnie 1/3 populacji (m.in. mieszkańcy Chin) jest rządzona przez rządy autorytarne. W 2019 r. 68 państw osiągnęło gorszy rezultat niż w 2018 r.

„2016 r. zapamiętaliśmy jako rok populistycznego zwrotu przeciwko statusowi quo w krajach rozwiniętych demokracji. Ubiegły rok zapamiętamy głównie z powodu ogromnej liczby protestów w krajach rozwijających się. Oba zjawiska świadczą o potrzebie większej reprezentacji społecznej i posiadają potencjał na regenerację demokracji”, powiedziała Joan Hoey odpowiedzialna w EIU za Europę. 

PE przyjął rezolucję o praworządności w Polsce i na Węgrzech

Europosłowie po wczorajszej (15 stycznia) debacie na temat praworządności w Czechach, Polsce i na Węgrzech, dziś przyjęli rezolucję poświęconą tym dwóm ostatnim krajom. Wezwali w niej KE do „korzystania z przysługujących jej narzędzi w obronie traktatów”.

 

Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się …

Różne postrzeganie demokracji

Fala protestów, o której wspomniała Joan Hoey, rozlała się w ubiegłym roku m.in. w Ameryce Południowej. Z różnych powodów, tak socjalnych, jak i politycznych protestowali mieszkańcy Wenezueli, Nikaragui, Ekwadoru, Boliwii, Chile, Kolumbii. Warunki socjalne i polityczne przekładają się na negatywne postrzeganie demokracji w regionie. W 2018 r. demokrację, jako najlepszy z możliwych systemów wspierało 48 proc. mieszkańców Ameryki Południowej. To najgorszy wynik od 2001 r., a nie uwzględnia przecież niezadowolenia społecznego, któremu mieszkańcy dali upust w ubiegłym roku. 

Jednocześnie postrzeganie demokracji poprawiło się w UE. Z badania Eurobarometru z 2019 r. wynika, że 55 proc. Europejczyków jest zadowolonych ze sposobu funkcjonowania demokracji w UE. To najwyższy wynik od jesieni 2004 r. Liczba niezadowolonych zmniejszyła się o 5 pproc., do 36 proc.

Gerardo Herrero: Korupcja niszczy demokrację

„Obowiązkiem obywateli jest obrona demokracji przed negatywnymi skutkami korupcji”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Gerardo Herrero, producent filmu „Królestwo”.

 
Film „Królestwo” w reżyserii Rodriga Sorogoyena był w tym roku nominowany do nagrody filmowej LUX przyznawanej przez Parlament Europejski. Opowiada historię polityka, …

 

 

Więcej informacji:

Democracy Index 2019