Kolejne spotkanie prezesa PiS z włoską prawicą

Prezes PiS Jarosław Kaczyński po II turze wyborów samorządowych, źródło pis.org

Prezes PiS Jarosław Kaczyński po II turze wyborów samorządowych, źródło pis.org

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się wczoraj w siedzibie partii z przedstawicielami włoskiego ugrupowania Fratelli d’Italia. Rozmowa z szefową kolejnego odłamu włoskiej prawicy dotyczyła przede wszystkim współpracy między partiami.

 

Z polskiej strony w spotkaniu uczestniczył, poza Jarosławem Kaczyńskim, m.in. europoseł Ryszard Legutko, a partię Fratelli d’Italia reprezentowała szefowa tego ugrupowania Giorgia Meloni.

Tymczasem poprzedni włoski rozmówca lidera PiS – przywódca Ligi i wicepremier Włoch Matteo Salvini organizuje w najbliższy poniedziałek (8 kwietnia) w Mediolanie spotkanie europejskich sojuszników swego ugrupowania. PiSu jednak nie wymienia się wśród zaproszonych.

Salvini w Warszawie: Polska i Włochy będą twórcami nowej równowagi w UE

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini przekonywał na konferencji prasowej w Warszawie, że Polska i Włochy będą bohaterami „nowej wiosny europejskiej” i „nowej równowagi” w UE po latach dominacji francusko-niemieckiego tandemu.

Spotkanie PiS-Fratelli d’Italia o wyborach do PE i przyszłej współpracy

Według mediów tematami środowego (3 kwietnia) spotkania były: obecna sytuacja polityczna w Europie, reforma UE i współpraca między obiema partiami. “Rozmowa dotyczyła głównie nadchodzących wyborów do PE i potencjalnej możliwości współpracy po wyborach” – cytują media pragnącego zachować anonimowość rozmówcę PAP zbliżonego do kierownictwa partii.

“Przedstawiciele Fratelli d’Italia liczą, że mimo niekorzystnych dla nich sondaży, ich partii uda się wejść do PE, stąd rozmawiano o potencjalnej współpracy w następnej kadencji” – dodał rozmówca agencji.

Jeszcze w kwietniu wizyta Di Maio

Meloni jest kolejną włoską liderką – po styczniowej wizycie  wicepremiera Włoch, szefa włoskiego MSW i Ligi Matteo Salviniego – która odbyła rozmowy z prezesem PiS. Jeszcze w tym miesiącu  do Polski ma przyjechać ponadto Luigi Di Maio – drugi wicepremier i przywódca Ruchu Pięciu Gwiazd, który przed majowymi wyborami do PE zawarł sojusz z Kukiz’15.

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd w sojuszu z Kukiz’15

Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio zaprezentował w Rzymie nowy sojusz przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według Di Maio może on stać się języczkiem u wagi w przypadku braku samodzielnej większości Europejskiej Partii Ludowej oraz Socjalistów i Demokratów.
 

W …

Meloni: Okazja do rozmów o przyszłych scenariuszach i sojuszach

Zapowiadając w zeszłym tygodniu swoją wizytę w Warszawie liderka skrajnie  prawicowej partii Fratelli d’Italia podkreśliła, że rozmowa z prezesem PiS “będzie okazją do tego, by porozmawiać o przyszłych scenariuszach i sojuszach w Europie”. Przypomniała przy tym, że jej ugrupowanie przystąpiło do tej samej frakcji w PE, do której należy Prawo i Sprawiedliwość, czyli do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

W informacji umieszczonej na stronie internetowej kampanii przed wyborami do PE Giorgia Meloni dodała, ta „rodzina europejska może zbudować sojusz począwszy od Europejskiej Partii Ludowej” z premierem Węgier Viktorem Orbanem i kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem – dzięki czemu jej zdaniem „bardziej przesunie się ona na prawo” – aż po „populistów” z Ligi Matteo Salviniego i Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Włoscy posłowie popierają Orbana

Włoski parlament, czyli Izba Deputowanych, przyjął projekt uchwały autorstwa koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi o poparciu dla Węgier w związku z głosowaniem w Parlamencie Europejskim, który zgodził się na uruchomienie wobec Węgier art. 7 traktatu o Unii Europejskiej.
 

Uchwała stwierdza …

PiS odrzuciło ofertę Salviniego?

Odnosząc się natomiast do propozycji Salviniego przedstawionej w styczniu Kaczyńskiemu, by razem z nim utworzyć wspólną grupę, Meloni stwierdziła, że jej zdaniem “nie ma gotowości ze strony konserwatystów”.

Do usiłowań lidera Ligi o utworzenie wspólnego frontu eurosceptyków nawiązał w środę również włoski dziennik „La Stampa” przypominając spotkanie Salvini-Kaczyński, podczas którego wicepremier Włoch starał się przekonać prezesa PiS, by „przyłączył się do suwerenistów i nacjonalistów”. „Koniec końców nic się nie udało. Polacy trzymają się Konserwatystów, w których są Fratelli d’Italia” – konstatuje „La Stampa”.