Kolejna historyczna rocznica dzieli Polaków

Logo Gdańska, wyk. Jerzy Janiszewski

Logo Gdańska, wyk. Jerzy Janiszewski

Opozycja świętuje przypadającą dziś 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. PiS obchodzi natomiast tego dnia 30. rocznicę przywrócenia Senatu i 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Ma także przedstawić zrekonstruowany rząd Mateusza Morawieckiego.

 

Rekonstrukcja rządu

“Uroczystość mianowania nowych ministrów odbędzie się we wtorek o godzinie 10.30 w Pałacu Prezydenckim. Wniosek w sprawie rekonstrukcji rządu trafił już do prezydenta Andrzeja Dudy” – poinformowała w poniedziałek po południu rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Zgodnie z art. 161 konstytucji prezydent dokonuje zmian na stanowiskach ministrów na wniosek premiera.

“Prezydent Andrzej Duda zapoznał się z propozycjami personalnymi przedstawionymi przez premiera i jest z nich zadowolony” – powiedział prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. Tymczasem jeszcze dzień wcześniej ten sam rzecznik informował, że żaden dokument w tej sprawie do Pałacu Prezydenckiego nie dotarł i uprzedzał, że z uwagi na kalendarz prezydenta, rekonstrukcja może odbyć się właśnie dziś lub w piątek. Zapewniał jednak, że prezydent ma zarezerwowany czas w oba te dni.

Rekonstrukcja rządu Morawieckiego w najbliższych dniach

W najbliższych dniach ma zapaść decyzja ws. rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego wymuszonej wynikami niedzielnych wyborów do PE. Mandat europosła zdobyło w nich pięcioro ministrów, troje wiceministrów i rzeczniczka jego gabinetu, ale zmiany najprawdopodobniej nie ograniczą się do tych dziewięciu osób.

Najpierw prezydent odwoła

Spychalski poinformował PAP, że najpierw prezydent odwoła ministrów, którzy w wyniku rekonstrukcji rządu opuszczą gabinet premiera Mateusza Morawieckiego. Podkreślił, że ta uroczystość nie będzie miała charakteru publicznego.

Do Brukseli wybierają się: wicepremier ds. społecznych Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska oraz minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa. Mandat europosła zdobyło ponadto troje wiceministrów: sprawiedliwości Patryk Jaki, energii Grzegorz Tobiszowski, inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Wciąż jednak nie wiadomo kto z rządu odejdzie (poza tymi, którzy wywalczyli mandat w PE), ani kto ich zastąpi. Wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie) zdradził jedynie, że „w rządzie pojawi się wiele nowych, młodych twarzy”.

Zmiany w polskim parlamencie po wyborach do PE

W wyniku niedzielnych wyborów do PE dostało się 16 posłów i jeden senator z klubu PiS oraz również jeden senator i troje posłów z klubu PO-KO. W ten sposób w polskim parlamencie zwolni się 21 miejsc.

W przeddzień premier był w Stoczni Gdańskiej

W przeddzień rocznicy upadku komunizmu premier Morawiecki uczestniczył w konferencji naukowej „Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny”, zorganizowanej przez obecny związek zawodowy Solidarność w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W roku 1980 obradował tam Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i 31 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienie strajkujących związkowców z władzami PRL.

“Jesteśmy w historycznym miejscu, gdzie rodziła się Solidarność” – podkreślił premier, którą – jak powiedział – kilkanaście miesięcy wcześniej obudził w Polakach Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. “Jego dzieło i jego słowa stworzyły zupełnie nową przestrzeń myślenia, nową przestrzeń dla pragnień wolności, niepodległości i demokracji” – ocenił szef rządu. Dodał, że przyniósł też do kraju “coś wyjątkowego w tamtych latach wielkich i głębokich podziałów”, mianowicie porozumienie, które później dało “posiew wolności”.

“Wbrew dzisiejszym różnym zapatrywaniom, spojrzeniu na naszą rzeczywistość, wielkim naszym pragnieniem jest również to porozumienie, to obudzenie milczącej większości – bo to nastąpiło wtedy, 40 lat temu, 39 lat temu” – przekonywał Morawiecki. Zastrzegł, że nie chce swojego wystąpienia “w żaden sposób zabarwiać jakimś politycznym wydźwiękiem”, ale zapewnił, że rządzący “przynajmniej tak się starają”, ta milcząca większość dochodziła coraz bardziej do głosu”. “I to staje się coraz bardziej jej czas” – oświadczył premier.

Szefowi rządu towarzyszyli między innymi wicepremier Piotr Gliński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Gdańskie Święto Wolności i Solidarności

Konferencja związku zawodowego Solidarność odbywała się kilkadziesiąt metrów od Europejskiego Centrum Solidarności, w pobliżu którego trwały rozmowy przy Okrągłym Stole. Zorganizowali je – również w Gdańsku – samorządowcy w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Gdańsk został bowiem gospodarzem głównych wydarzeń związanych z obchodami 4 czerwca.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała przywitać i zaprosić w poniedziałek premiera do rozmów przy Okrągłym Stole. Nie dopuścili jej jednak ochroniarze, a Morawiecki przeszedł obok nie reagując na zaproszenie. Odpowiadając na zarzuty polityków PiS, że „istnieją inne formy zapraszania”, Dulkiewicz podkreśliła, że list z zaproszeniem na uroczystości został do premiera wysłany 11 kwietnia.

“Jest mi po prostu smutno, bo Gdańsk, ale także ten Okrągły Stół, który stoi przy placu Solidarności pokazuje, że można łączyć, a nie dzielić. Szkoda, że pan premier nie przyjął zaproszenia do rozmowy nie tylko ze mną, ale z ludźmi, którzy tam cały czas siedzą” – powiedziała prezydent Gdańska. “Jest mi smutno bo czuję, że powinniśmy odbudowywać wspólnotę nie tylko w Gdańsku, ale i w Polsce” – dodała.

Czwarty czerwca w Gdańsku

Rano na Placu Solidarności przy ESC organizatorzy proponują wspólne śniadanie. Zapewniają kawę, herbatę, drożdżówki, chleb i dżem, ale zachęcają do przynoszenia także własnych produktów. W samo południe planowane jest wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji.

Po południu odbędzie się wiec, w czasie którego odegrany zostanie hymn Europy, a głos zabiorą szef Rady Europejskiej Donald Tusk, były prezydent Lech Wałęsa oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Miejscem debat i spotkań z historią będzie dziś natomiast Europejskie Centrum Solidarności, gdzie wystawę stałą będzie można zwiedzić w towarzystwie świadków tamtych wydarzeń.

Gośćmi paneli dyskusyjnych będą m.in. Lech Wałęsa, Aleksandra Dulkiewicz, Janusz Steinhoff, Henryk Wujec i prof. Jerzy Stępień, a w debatach wezmą udział m.in.: Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Leszek Miller i Leszek Balcerowicz. Zwiedzający będą też mogli zobaczyć materiały dotychczas nie udostępniane publiczności (będzie można np. zobaczyć premierę filmu dokumentalnego „My, Naród”). Przy sali BHP natomiast będą się odbywać dyskusje o Polsce, Europie i świecie. Będzie tu można porozmawiać m.in. z Leszkiem Balcerowiczem, Agnieszką Holland, Szymonem Hołownią, O. Jackiem Prusakiem, Tomaszem Sekielskim, Kubą Wojewódzkim, czy Lechem Wałęsą.

W niemal całym Głównym Mieście zwiedzający będą mogli zwiedzać wystawy związane z wydarzeniami 89. roku. Wśród zbiorów będą pamiątki mieszkańców Gdańska, będą też organizowane różne warsztaty zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na gdańskim Placu Zebrań Ludowych odbędzie się natomiast Koncert Główny: „30 lat wolności” – trzygodzinne widowisko multimedialne z występami czołowych wykonawców polskiej sceny muzycznej. W wieczornym koncercie m.in. Oddziału Zamkniętego, Perfectu, Dżemu, Lady Pank, Macieja Maleńczuka, Kayah, Kasi Kowalskiej, Natalii Nykiel, Krzysztofa Zalewskiego czy IRA, będzie można uczestniczyć za darmo.

W Warszawie dziś uroczyste posiedzenie Senatu

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wystosował zaproszenia na uroczyste 80. posiedzenie izby wyższej, które odbędzie się 4 czerwca w ramach obchodów 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu „z wyprzedzeniem wielomiesięcznym, wielotygodniowym” i “w formie pisemnej”.  Mają tam wystąpić: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Zaproszenia na uroczystość otrzymali wszyscy senatorowie poprzedniej kadencji oraz byli prezydenci.

Po południu w Senacie odbędzie się prezentacja znaczka pocztowego wydanego z okazji 30-lecia odrodzenia Senatu, a wieczorem – uroczysty koncert Sinfonii Varsovii w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej oraz telewizyjny „Wielki test wiedzy o 4 czerwca 1989 roku” transmitowany na żywo z sali obrad Senatu.