Koalicja Polska: PSL z Kukiz`15?

Lider Kukiz`15 Paweł Kukiz, źródło twitter Kukiz`15 za Polsat News

Lider Kukiz`15 Paweł Kukiz, źródło twitter Kukiz`15 za Polsat News

Lider Kukiz’15 Paweł Kukiz zapewnił w mediach społecznościowych, że nie wchodzi do Polskiego Stronnictwa Ludowego, a jedynie skorzysta z list ludowców. Jednak negocjacje ws. wspólnych list jeszcze trwają.

 

Wcześniej wydawało się, że znacznie bardziej zaawansowane są rozmowy tego ugrupowania o wspólnym starcie z Konfederacją.

Jesienne wybory parlamentarne w Polsce odbędą się najprawdopodobniej już 13 października. Taką datę wskazał bowiem Państwowej Komisji Wyborczej prezydent Andrzej Duda. “Decyzja prezydenta, czyli zarządzenie wyborów, nastąpi niezwłocznie po tym, jak otrzymam odpowiedź z PKW” – zapewnił Duda.

Kukiz: Jestem już jedną nogą w Tworkach

“Nie wchodzę do PSL. Korzystam z ich list, bo sam nie mam ani czasu, ani środków by zebrać 130 tys. podpisów, by stworzyć własne listy. Taka jest ordynacja” – wyjaśniał Paweł Kukiz, odpowiadając w sobotę (3 sierpnia) w mediach społecznościowych na pytania internautów zainteresowanych tym z kim ostatecznie jego ugrupowanie pójdzie do jesiennych wyborów parlamentarnych. W jego ocenie „nie ma durniejszej i bardziej bolszewickiej metody >>wybierania<< kandydatów na posłów”.

PSL bez PO – samodzielnie tworzy wyborczą Koalicję Polską

Polskie Stronnictwo Ludowe wystartuje w wyborach parlamentarnych w bloku centrowym bez formacji lewicowych – zdecydowała jednogłośnie w sobotę Rada Naczelna PSL. Prezes tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jego ugrupowanie nie zamierza się ani ścigać ani licytować z populistami.

“Pójdziemy z każdym, kto w tej kretyńskiej, partyjnej ordynacji najbardziej uprawdopodabnia przekroczenie progu wyborczego i wpisze do programu swojej partii politycznej postulaty, z którymi wszedłem do Sejmu w 2015 r. i z których nigdy nie zrezygnuję” – zapowiedział.

Wśród tych postulatów Kukiz wymienił m.in. zmianę ustawy o referendum krajowym wprowadzającą obligatoryjne dla władz referenda, nadanie biernego prawa wyborczego w wyborach do Sejmu wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej poprzez zmianę ordynacji wyborczej na model mieszany, ustanowienie kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. złotych i wprowadzenie instytucji wybieranych przez obywateli sędziów pokoju, którzy rozstrzygaliby w drobnych sprawach, a także wprowadzenie możliwości odwołania posła.

Lider Kukiz’15 przyznał przy tym, że ws. wspólnego startu swojego ugrupowania w jesiennych wyborach rozmawiał już z PiS, PSL, Konfederacją i Bezpartyjnymi Samorządowcami. „Po tych negocjacjach wszystkich jestem już jedną nogą w Tworkach” – przyznał w mediach społecznościowych.

Lider Kukiz`15: Wątpię, by doszło do porozumienia z Konfederacją

Paweł Kukiz poinformował, że choć „z Konfederacją jeszcze nie wszystko przekreślone”, to w obliczu warunków jakie stawiają jej liderzy, wątpi by doszło do porozumienia.

Koalicja Propolska też startuje w wyborach do PE

W Polsce powstała kolejna koalicja, tym razem wyraźnie prawicowa i antyeuropejska Koalicja Propolska, która w majowych wyborach zamierza dostać się do Parlamentu Europejskiego. Jej konwencję zaplanowano na początek kwietnia i niewykluczone, że do tego czasu może się jeszcze rozszerzyć.

“Poza tym nie bardzo wyobrażam sobie sytuacji, że siedzę między panem (wiceprezesem partii Janusza Korwin-Mikkego Sławomirem) Mentzenem, który krzyczy „bić Żydów i pedałów”, panem (drugim z wiceprezesów ugrupowania Korwin-Mikkego Konradem) Berkowiczem, pobudzonym i zakładającym jarmułkę (szefowi PO Grzegorzowi) Schetynie, z przodu mam panią (działaczkę pro-life, Kaję) Godek, a za sobą pana (byłego kandydata na prezydenta Polski, a także kandydata na prezydenta Gdańska, Grzegorza) Brauna szkicującego plan manifestacji mającej na celu intronizację Chrystusa na króla Polski. I wspólnie z nimi słucham, jak z mównicy pan Korwin (-Mikke) żąda zalegalizowania miękkiej pedofilii” – obrazowo przedstawił w innym z postów.

Paweł Kukiz: Lepiej mieć na listach mniej ideowców niż więcej kanalii

Paweł Kukiz przyznał też, że woli “wpisać na listy PSL kilkudziesięciu pewnych ideowców, niż tworzyć swoje listy, na których musiałbym mieć ponad 1000 osób, z czego 900 może okazać się kanaliami”. „Wprowadziłem do Sejmu 41 osób, z czego 3/4 okazało się koniunkturalistami i ukrytymi PiS-owcami” – przywołał doświadczenia z poprzednich wyborów.

Przyznał jednak, że PSL jest wśród tych partii, których część członków funkcjonowała w elitach komuny. „Wszystkie partie w Sejmie mają u siebie partycypantów komuny” – napisał w innym z komentarzy.

Kukiz`15 wciąż topnieje

Tymczasem wiceszef klubu Kukiz’15 Jerzy Kozłowski zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie zdecyduje się startować w jesiennych wyborach z PSL, to on zrezygnuje z członkostwa. „Pierwszy dzień, kiedy Paweł Kukiz ogłosi oficjalnie w komunikacie dla mediów, że Kukiz’15 startuje z list PSL, to będzie mój ostatni dzień w Kukiz’15” – zadeklarował wczoraj (5 sierpnia) w rozmowie z PAP. “Absolutnie nie dopuszczam, żeby moja osoba znalazła się na listach PSL. To są dla mnie pryncypia i nie zamierzam tego zmieniać” – podkreślił.

W ostatnich dniach z klubu Kukiz’15 odeszło już kilku polityków: Tomasz Rzymkowski, Norbert Kaczmarczyk, Krzysztof Sitarski i Jerzy Jachnik. Pierwszych trzech przeszło do klubu PiS. Od początku kadencji klub Kukiz’15 zmalał z 42 do 22 posłów.

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd w sojuszu z Kukiz’15

Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio zaprezentował w Rzymie nowy sojusz przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według Di Maio może on stać się języczkiem u wagi w przypadku braku samodzielnej większości Europejskiej Partii Ludowej oraz Socjalistów i Demokratów.
 

W …