Koalicja Obywatelska wybrała „jedynki” na wybory parlamentarne

Liderzy Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach do Sejmu, źródło twitter PO

Liderzy Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach do Sejmu, źródło twitter PO

Szef PO Grzegorz Schetyna, który otwiera listę Koalicji Obywatelskiej w Warszawie, przedstawił wczoraj wszystkie “jedynki” KO w jesiennych wyborach do Sejmu. Tego samego dnia na twitterze pojawiło się więcej nazwisk kandydatów z list Koalicji.

 

Listy do Senatu, które mają być wspólne dla całej opozycji, są jeszcze uzgadniane. Grzegorz Schetyna wyraził nadzieję, że uda się “w niekonkurencyjny sposób potraktować innych przedstawicieli partii czy środowisk opozycyjnych w wyborach do Senatu”.

Wspólna lista opozycji w wyborach do Senatu?

Lewica zaapelowała wczoraj do pozostałych ugrupowań opozycyjnych o niewystawianie przeciwko sobie kandydatów w jesiennych wyborach do Senatu. Liderzy SLD, Lewicy Razem i Wiosny zaproponowali rozmowy w tej sprawie szefowi PO, PSL, .Nowoczesnej oraz Związku Miast Polskich jeszcze w tym tygodniu.

Pełne listy KO w drugiej połowie sierpnia

“14 sierpnia będziemy domykać listy do Sejmu i akceptować listy do Senatu, 17 sierpnia odbędą się rady krajowe ugrupowań tworzących Koalicję Obywatelską, zaakceptujemy wtedy całą konstrukcję list i rozpoczniemy proces rejestracji komitetu wyborczego” – zapowiedział na wtorkowej (30 lipca) konferencji prasowej szef PO  po posiedzeniu Zarządu Platformy.

Wiceszef PO, były szef MON Tomasz Siemoniak – “jedynka” listy nr 2 (Wałbrzych) –  informował natomiast jeszcze przed posiedzeniem, że przez cały zeszły tydzień do szefa Platformy przyjeżdżali przedstawiciele zarządów regionalnych i składali swoje propozycje, a ponadto Schetyna prowadził także konsultacje, przede wszystkim z partnerami z Koalicji Obywatelskiej. W jej skład wchodzą m.in.: Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni a także samorządowcy.

Koalicja Obywatelska PO w jesiennych wyborach parlamentarnych

PO idzie do jesiennych wyborów parlamentarnych pod szyldem Koalicji Obywatelskiej bez PSL i SLD – uzgodniły władze najsilniejszej partii opozycyjnej. Listy nowej koalicji mają zostać ogłoszone jeszcze w tym tygodniu. 

“Jedynki” Koalicji Obywatelskiej

W Legnicy „jedynką” będzie polityk PO i samorządowiec Piotr Borys, w Wałbrzychu Tomasz Siemoniak, we Wrocławiu posłanka PO, była marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, w Bydgoszczy poseł PO Krzysztof Brejza, w Toruniu kolejny poseł PO Tomasz Lenz, a w Lublinie była minister sportu i turystyki, posłanka PO Joanna Mucha.

Liderem listy w Chełmie będzie związany dotychczas z SLD pochodzący z Syrii lekarz Haidar Rijad, w Zielonej Górze Tomasz Aniśko z Zielonych, w Łodzi znany dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, w Piotrkowie Trybunalskim poseł PO i wiceszef tej partii, a także były minister infrastruktury oraz były minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, w Sieradzu poseł PO i były rzecznik rządu Cezary Tomczyk, w okręgu Kraków II posłanka PO Dorota Niedziela, w Krakowie były poseł i europoseł PiS, były wiceszef MSZ Paweł Kowal, w Nowym Sączu posłanka PO, była snowboardzistka Jagna Marczułatis-Walczak, w Tarnowie posłanka PO, była wiceminister edukacji Urszula Augustyn.

„Jedynką” w Płocku będzie poseł PO i były samorządowiec Marcin Kierwiński, w Radomiu była polityk PiS oraz była minister pracy i polityki społecznej, a także była szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska, w Warszawie lider PO i poseł tej partii, były wicepremier i szef MSWiA oraz MSZ Grzegorz Schetyna, w okręgu Warszawa II poseł PO i rzecznik tej partii oraz były samorządowiec, były wiceminister cyfryzacji Jan Grabiec, w Opolu poseł .Nowoczesnej i wiceszef tej partii Witold Zembaczyński (szefowa tej partii Katarzyna Lubnauer została “dwójką” w Warszawie), w Krośnie posłanka PO Joanna Frydrych, w Rzeszowie wieloletni prezydent tego miasta i były poseł SLD Tadeusz Ferenc, w Białymstoku poseł PO Robert Tyszkiewicz, w Gdańsku były polityk KPN, szef klubu PO i były wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, w Gdyni szefowa partii Inicjatywa Polska, była polityk Unii Pracy i partii Janusza Palikota Twój Ruch Barbara Nowacka, w Bielsku-Białej  posłanka PO i była polityk AWS Mirosława Nykiel, Bielsku-Białej II poseł PO Marek Krząkała, w Częstochowie posłanka PO, była wiceminister finansów Izabela Leszczyna, w Katowicach poseł PO, były minister sprawiedliwości Borys Budka, w okręgu Katowice II była posłanka .Nowoczesnej (przeszła do PO) Marta Golbik, w okręgu Katowice III polityk PO (wcześniej UPR i SKL), były marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Listę w Kielcach będzie otwierał były szef MSWiA i koordynator służb specjalnych Bartłomiej Sienkiewicz, w Elblągu poseł PO, były samorządowiec (były marszałek warmińsko -mazurskiego) Jacek Protas, w Olsztynie poseł PO, były samorządowiec i wiceminister finansów Janusz Cichoń, w Kaliszu poseł PO Mariusz Witczak, w Koninie poseł PO Tomasz Nowak, w Pile posłanka PO Małgorzata Janyska, w Poznaniu żona prezydenta tego miasta Joanna Jaśkowiak, w Koszalinie poseł PO i były europoseł tej partii (wcześniej w UPR i SKL) Sławomir Nitras, a w Szczecinie poseł PO Arkadiusz Marchewka.

Międzypartyjni “przechodnie”

Na “biorących” miejscach list KO do Sejmu znalazło się również kilka osób spoza PO. Takimi “przechodniami” są np. były członek SLD Riad Haidar i Tomasz Aniśko z Zielonych, którzy dopiero wczoraj dołączyli do Koalicji. Pewnym zaskoczeniem jest też m.in. dawny polityk PiS Paweł Kowal.

Miejsca na listach KO do Sejmu maja też otrzymać także byli działacze SLD Katarzyna Piekarska (w Warszawie) i były szef tej partii Grzegorz Napieralski (w Szczecinie). Natomiast ze wspólnej listy opozycji do Senatu miałby kandydować były SLD-owski wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (z Włocławka).

Prezes PiS: Musimy wygrać wybory, żeby powstrzymać ofensywę zła

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał w czasie konwencji swojej partii w Katowicach, że Prawo i Sprawiedliwość musi wygrać nadchodzące wybory parlamentarne, bo alternatywą jest czas przeszły, w którym wszystko było niemożliwe, wzbogacony o wielką ofensywę zła.

Pary “jedynek” PO i PiS

Listy wyborcze nie są jeszcze w pełni gotowe, ale wiadomo już, że liderzy obu formacji – Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna – spotkają się w Warszawie, a w okręgu podwarszawskim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z rzecznikiem PO Janem Grabcem. W Katowicach premier Mateusz Morawiecki zmierzy się Borysem Budką, w Kielcach – minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z Bartłomiejem Sienkiewiczem, a w Wałbrzychu – były wiceszef MON i obecny szef kancelarii premiera Michał Dworczyk z Tomaszem Siemoniakiem.

W okręgu łódzkim z dziennikarzem sportowym Tomaszem Zimochem spotka  się wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, a w Krakowie Paweł Kowal z posłanką PiS Małgorzatą Wassermann. Natomiast Joanna Kluzik-Rostkowska stanie w Radomiu naprzeciw szefa gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego Marka Suskiego, w  Rzeszowie Tadeusz Ferenc zmierzy się z szefem komitetu wykonawczego PiS Krzysztofem Sobolewskim, a wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker z posłem PO Sławomirem Nitrasem w okręgu koszalińskim.

Tymczasem gdyńsko-słupską „jedynkę” PiS Marcina Horałę czeka spotkanie z Barbarą Nowacką, a w Gdańsku listę partii rządzącej otworzy rodowity gdynianin Jarosław Sellin, a listę KO – Sławomir Neumann.

Prezes PiS przedstawił "jedynki" list wyborczych swojej partii

Jarosław Kaczyński w Warszawie, Małgorzata Wassermann w Krakowie, Jarosław Sellin w Gdańsku, a Mateusz Morawiecki w Katowicach – to niektóre „jedynki” na listach PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych. Prezes PiS przedstawił je w sobotę w Warszawie.