Kim są nowi ministrowie w rządzie Morawieckiego?

Premier Mateusz Morawiecki w Chełmie, źródło KPRM

Premier Mateusz Morawiecki w Chełmie, źródło KPRM

Skład nowego rządu Mateusz Morawiecki zaproponował już w zeszłym tygodniu – ma liczyć w sumie 20 resortów. Pojawia się w nim kilka nowych twarzy.

 

Kandydatów na ministrów nowego rządu premier Mateusz Morawiecki przedstawił już w piątek (8 listopada). Większość z nich, to “starzy” ministrowie, którzy zajmowali swoje stanowiska w poprzedniej kadencji. Niektórzy z nich z nich objęli jednak inne resorty, a niektórzy są w rządzie zupełnie nowi.

Nowy rząd podejmie pracę już w tym tygodniu? 

Według rzecznika rządu Piotra Müllera zaprzysiężenie nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego mogłoby się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Nowy skład rządu przedstawili wspólnie na piątkowej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

Minister nowego resortu ds. klimatu

Michał Kurtyka, minister ds. klimatu od stycznia 2018 r. był wiceszefem resortu środowiska i pełnomocnikiem rządu ds. prezydencji COP 24, czyli szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. W przyszłym miesiącu ma przewodniczyć negocjacjom klimatycznym pierwszego dnia międzynarodowego szczytu COP w Madrycie. W rządzie Beaty Szydło był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. W 2016 roku został wiceministrem energii, ale karierę w administracji rozpoczął w UKIE, w zespole ministra Jana Kułakowskiego.

Jest absolwentem prestiżowej paryskiej uczelni Ecole Polytechnique i stypendystą amerykańskiego National Institute of Standards and Technologies. Studiował także ekonomię na uniwersytecie w Louvain La Neuve w Belgii, a w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej w uzyskał tytuł magistra. Później wykładał m.in. zarządzanie zmianą i ekonomię na Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę doktorską.

Nowa szefowa nowego resortu zarządzania funduszami

Szefowa nowego resortu zarządzania funduszami Małgorzata Jarosińska-Jedynak była od listopada zeszłego roku podsekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Do jej kompetencji należało m.in. wdrażanie funduszy unijnych na innowacje (Program Inteligentny Rozwój), cyfryzację (Program Polska Cyfrowa) i kapitał ludzki (Program Wiedza Edukacja Rozwój). Nadzorowała również program Dostępność Plus. Od początku swojej kariery związana z samorządem, przez kilkanaście lat zajmowała się unijnymi funduszami, rozwojem regionalnym i wsparciem przedsiębiorczości.

Kto zostanie prezydentem Polski?

Kto obok Andrzeja Dudy będzie ubiegał się o urząd prezydenta RP? I dlaczego opozycja nie wystawi wspólnego kandydata?

 

 

Największa niewiadoma prekampanii prezydenckiej została rozwiązana. Donald Tusk nie stanie w szranki w rywalizacji o urząd prezydenta. Jednak polityka nie znosi próżni. Decyzja przewodniczącego …

Nowy minister finansów

Nowy szef resortu finansów Tadeusz Kościński od lipca jest wiceministrem finansów odpowiedzialnym za politykę podatkową. Od początku zeszłego roku był natomiast wiceministrem w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii, a jeszcze wcześniej – wiceministrem rozwoju.

Zanim trafił do administracji był związany z sektorem bankowym: od 1997 r. był dyrektorem w Banku Zachodnim WBK. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju, Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim. Urodzony w 1956 r. Londynie Kościński, absolwent tamtejszego Goldsmith’s University pracował także w dwóch bankach w Londynie.

Nowy szef resortu środowiska najmłodszym ministrem w rządzie

Nowy szef resortu środowiska Michał Woś, uznawany za jednego z najbardziej zaufanych ludzi ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry jest najmłodszym ministrem w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego i drugim  najmłodszym ministrem w historii Polski po 1989 r. (młodszy był jedynie 27-latek Rafał Wiechecki minister gospodarki morskiej z LPR).

Absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i studiów menedżerskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie karierę polityczną zaczął w wieku 23 lat jako radny w Raciborzu. W listopadzie 2015 r. został doradcą ministra Ziobry, który w 2016 r. mianował go na stanowisko szefa Gabinetu Politycznego. Z mandatu radnego Woś zrezygnował, gdy w 2017 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale  po redukcji wiceministrów w marcu 2018 r. zabrakło dla niego miejsca w rządzie. Jednak w wyborach samorządowych, w wieku zaledwie 27 lat, z poparciem prawie 40 tys. wyborców dostał się do sejmiku województwa śląskiego.

Tymczasem w czerwcu 2019 r. powołany został na funkcję ministra-członka Rady Ministrów. Został także ministrem ds. pomocy humanitarnej zastępując Beatę Kępę, która otrzymała mandat w PE. Wreszcie w tegorocznych wyborach parlamentarnych  kandydujący z listy PiS w okręgu nr 30 (powiat mikołowski, raciborski, rybnicki i wodzisławski) Woś zdobył ponad 37 tys. głosów i uzyskał mandat posła.

Parlament zainaugurował nową kadencję

Parlamentarzyści wyłonili wczoraj prezydia Sejmu i Senatu, a posłowie i senatorowie złożyli  ślubowanie. Inaugurujące prace Sejmu wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy było niezwykle koncyliacyjne, natomiast to marszałka seniora Antoniego Macierewicza, który zabrał głos tuż po prezydencie, zdecydowanie bardziej konfrontacyjne.

Nowa minister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej

Dotychczasowa prezes Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg zostanie nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Sprawująca tę funkcję od zeszłego roku Maląg przez wiele lat była związana z oświatą. Pracowała jako nauczycielka – w latach 1999-2011 była dyrektorem Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 2011-2012 była naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, a od 2012 do 2014 r. – zastępcą prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Wcześniej – od 2002 r. do 2006 r. była radną miejską Ostrowa Wielkopolskiego. Następnie – do 2016 – radną powiatu ostrowskiego; była także wicestarostą. Od stycznia 2016 r. do grudnia była wicewojewodą wielkopolskim, a w zeszłorocznych wyborach samorządowych zdobyła mandat radnej sejmiku wielkopolskiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych, startując z listy PiS w okręgu kaliskim, uzyskała 25,7 tys. głosów i po raz pierwszy została posłanką.

To już trzecia szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od 2015 r. kiedy PiS przejął rządy w Polsce. Poprzedniczką Marleny Maląg była Bożena Borys-Szopa, której Mateusz Morawiecki miał proponować dalszą pracę, ale odmówiła ze względów osobistych. Teraz to Maląg ma kierować resortem, który m.in. koordynuje programy specjalne rządu PiS: m.in. 500 plus i trzynastych emerytur.