KE: zielone światło dla negocjacji akcesyjnych z dwoma bałkańskimi państwami

Prezydent Macedonii Północnej Stevo Pendarovski odbiera z rąk przedstawiciela KE raport dotyczący przygotowania do akcesji. / Zdjęcie via twitter @SPendarovski

Mały krok w kierunku Unii Europejskiej dla Albanii i Macedonii Północnej. Szefowa unijnej dyplomacji pochwaliła wczoraj oba kraje za osiągnięcie postępów w przeprowadzaniu reform i zarekomendowała państwom członkowskim rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. W znacznie gorszej sytuacji znajdują się Turcja oraz Bośnia i Hercegowina.

 

Słowa padły podczas dorocznej prezentacji ocen realizacji reform w krajach partnerskich z Bałkanów Zachodnich. Federica Mogherini podkreśliła, że „Albania i Macedonia Północna wykazały się zdecydowaną determinacją, aby stawiać dalsze kroki na drodze do UE (…). Na tej podstawie zalecamy dzisiaj Radzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. Polityka rozszerzenia Unii Europejskiej jest inwestycją w pokój, bezpieczeństwo, dobrobyt i stabilność Europy”. Jednak ostatnie słowo należy do państw Wspólnoty, które podczas najbliższego szczytu w Brukseli (20-21 czerwca) ustosunkują się do rekomendacji.

Frontex rozpoczyna misję w Albanii, aby zwiększyć bezpieczeństwo UE

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) poinformowała o uruchomieniu w Albanii pierwszej misji poza granicami Wspólnoty. Jej celem jest wsparcie tego kraju w kontroli granicznej i powstrzymanie nielegalnej migracji.
 

Unijny komisarz ds. Migracji Dimitris Avramopoulos określił rozpoczętą dziś w Tiranie operację …

Reformy, reformy, reformy…

To druga rekomendacja dla obu państw w ciągu roku. W 2018 r. przywódcy państw UE uznali, że Tirana i Skopje jeszcze nie są gotowe do podjęcia rozmów akcesyjnych. Liderzy państw Wspólnoty poprosili wówczas o wypełnienie szeregu warunków. W przypadku Albanii poproszono zwłaszcza o wzmożenie wysiłków w walce z przestępczością zorganizowaną i korupcją. W przypadku Skopje oczekiwano na sfinalizowanie ugody z Grecją odnośnie zmiany nazwy Macedonii na Macedonię Północną.

Oba państwa – zdaniem Komisji – wywiązały się ze swoich zobowiązań. Tirana wzmocniła niezależność wymiaru sprawiedliwości oraz dąży do jego profesjonalizacji wprowadzając ocenę pracy sędziów i prokuratorów. Ponadto wzmocniła wysiłki na rzecz walki z korupcją. Plan na lata 2018-2020 przewiduje szereg posunięć, które z jednej strony wyeliminują niepożądane praktyki z życia publicznego oraz doprowadzą do efektywniejszego ścigania tego typu przestępstw.

Skopje z kolei, poza zawarciem z Atenami porozumienia z Prespy, poczyniła znaczne postępy w kwestii praw obywatelskich, reformy służb wywiadowczych, administracji publicznej czy sądownictwa. Macedonia pracuje także nad wyeliminowaniem zjawiska korupcji oraz przestępczości zorganizowanej. Na obu polach także odniosła pewne sukcesy.

Albania: Prounijna demonstracja przerodziła się w zamieszki

Kilka tysięcy demonstrantów przyszło w sobotę (11 maja) pod kancelarię premiera. Domagali się ustąpienia obecnego rządu i przyspieszenia rozmów akcesyjnych z Unią Europejską. Antyrządowe protesty w Albanii trwają od lutego. Zaczynają przybierać coraz ostrzejszą formę.
 

Hasło sobotniej demonstracji brzmiało: „Chcemy europejskiej …

Ruch po stronie państw członkowskich

Mogherini zaapelowała do państw członkowskich o „wykonanie pracy, która do nich należy,  tzn „wzięcia odpowiedzialności i jak najszybszego nadania wiarygodności procesowi rozszerzenia”. Jednak nie wszystkie państwa są pozytywnie nastawione do procesu rozszerzenia. Mowa głównie o Francji i Holandii, które wstrzymywały dotąd proces rozszerzenia.

W czasie niedawnej kampanii do PE, była francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau przyznała, że podczas zasiadania w rządzie blokowała proces rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie. Istnieje więc pewne ryzyko ponownego odrzucenia rekomendacji pomimo znacznej pracy wykonanej przez aspirujące państwa. M. in. dlatego unijny komisarz ds. rozszerzenia Johannes Hahn zwrócił uwagę, że „jeżeli UE chce pozostać wiarygodna, musi przestrzegać swoich zobowiązań i reagować w pozytywny sposób na państwa, które przestrzegają swoich”.

Macedonia Północna: Prozachodni kandydat zwyciężył w wyborach prezydenckich

Związany z rządzącymi socjaldemokratami Stewo Pendarowski zostanie według wstępnych wyników nowym prezydentem Macedonii Północnej. Jest już pewne, że wybory będą ważne, ponieważ frekwencja przekroczyła wymagane 40 proc. Głosowanie traktowane było jako sprawdzian poparcia dla socjalistów, którzy doprowadzili do historycznego porozumienia …

Turcja dryfuje w przeciwnym kierunku

Na przeciwnym kursie znalazła się Turcja. Unijni urzędnicy z zadowoleniem odnotowali kontynuowanie dialogu i współpracy, ale kwestia migracji i uchodźców to jedyny pozytyw w relacjach z Ankarą. Wszystko przez osłabienie praworządności oraz skutków obowiązywania nowej konstytucji, która osłabiła działanie skutecznych mechanizmów demokratycznego państwa prawa. Dlatego zdaniem KE aktualne pozostają wnioski z czerwca ubiegłego roku odnośnie braku możliwości kontynuowania negocjacji kolejnych rozdziałów akcesyjnych. Turcja rozpoczęła rozmowy o członkostwie w UE w 2005 r.

Nieco inna jest położenie Bośni i Hercegowiny. Państwo to po raz pierwszy zostało poddane analizie pod kątem spełnienia wszystkich standardów odnoszących się do państw członkowskich Wspólnoty. Test nie wypadł najlepiej. Głównie z powodu niestabilności politycznej i praworządności. KE wyraziła nadzieję, że definicja mankamentów nada BiH nowy impuls na trudniej drodze akcesji do UE.

Grupa Wyszehradzka wspiera europejskie aspiracje Bałkanów Zachodnich

Wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej popierają rozszerzenie Unii Europejskiej i NATO. Choć wsparcie to nie zawsze odnosi się do Ukrainy czy Kosowa, widać je szczególnie w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó “im więcej państw należy …