KE nie zamierza wycofywać się z procedury art. 7 wobec Polski

Frans Timmermans i Jean-Claude Juncker, źródło Flickr

Frans Timmermans i Jean-Claude Juncker, źródło Flickr

Szef KE Jean-Claude Juncker uznał wczoraj (16 maja) w Brukseli, że postęp polskich władz ws. praworządności jest „niewystarczający” do osiągnięcia porozumienia, ale mimo to stwierdził, że jest w tej kwestii optymistą. Natomiast wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył, że Komisja przedstawiła jasno swoje rekomendacje i teraz oczekuje od polskich władz ich realizacji.

 

Komisja Europejska, podejmując w grudniu decyzję o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE, dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności.

Juncker: Jestem optymistą

“Uważam, że Polska poczyniła postęp, jeszcze niewystarczający, ale prowadzimy dyskusje i negocjacje, które muszą się zakończyć pod koniec czerwca lub na początku lipca. Jestem optymistą” – oświadczył w środę szef KE Jean-Claude Juncker. Zapewnił przy tym, że jego stosunki z polskim premierem „są tak dobre, jak to tylko możliwe”.

Timmermans: niezależność sądownictwa nie podlega negocjacjom

“My się nie targujemy” – oświadczył natomiast wiceszef KE Frans Timmermans. “Przedstawiliśmy nasze rekomendacje (…), teraz oczekujemy od polskich władz, że się do nich zastosują” – dodał w rozmowie z TVN24. Podkreślił przy tym, że “niezależność sądownictwa nie podlega negocjacjom: albo są niezależne sądy, albo ich nie ma” .

Timmermans: Na razie nie ma szans na wycofanie art. 7. wobec Polski

Wiceszef KE: obecnie nie ma szans na wycofanie wobec Polski art.7 Traktatu o UE. Timmermans ostrzegł wczoraj, że jeśli do 26 czerwca nie dojdzie do porozumienia ws. przywrócenia praworządności, to procedura “ruszy dalej”. Tymczasem polski rząd czeka na ustępstwa Brukseli.

Tymczasem jeszcze w niedzielę (13 maja) europoseł PiS Karol Karski zapewniał, że kwestia dialogu między Polską i KE ws. praworządności jest „praktycznie zamknięta”. Zapowiadał też, że właśnie w środę Komisja ogłosi w tej sprawie porozumienie. Jednak już wczoraj marszałek senatu Stanisław Karczewski oświadczył, że porozumienie to zostanie zawarte do końca tygodnia.

Polski MSZ nie wyklucza jednak, że KE będzie potrzebowała więcej czasu, a szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom, że strona polska została uprzedzona o tym, że do porozumienia w środę nie dojdzie. „Myślę, że Komisja potrzebuje więcej czasu, żeby ocenić te reformy, zobaczyć czy one funkcjonują” – powiedział minister.

Wiceszef KE: Polskie władze podejmą dalsze kroki, albo decyzję podejmie Rada UE

Tymczasem KE nie kryje, że poza sprawdzeniem jak funkcjonują wprowadzone już reformy oczekuje wprowadzenia dalszych zmian,  m.in. w sposobie funkcjonowania KRS i sądów powszechnych. „Aby móc ogłosić porozumienie konieczne są kolejne kroki, w przeciwnym razie będziemy musieli ogłosić, że nie ma rozwiązania sprawy i dalsze decyzje podejmie Rada UE” – oświadczył Timmermans.

O tym czy w Polsce istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia unijnych wartości zdecydują w głosowaniu szefowie dyplomacji wszystkich państw członkowskich UE, a do uznania, że w naszym kraju łamane są zasady praworządności potrzeba większości czterech piątych, czyli wystarczą głosy 22 z 28 państw.

Dziś w Brukseli kolejne spotkanie ws. praworządności w Polsce

Frans Timmermans przedstawi dziś unijnym ministrom ds. europejskich stan rozmów z Polską ws. praworządności, która ma być powiązana z unijnymi funduszami. Tymczasem Polacy choć przyznają, że w kraju łamane jest prawo, opowiadają się przeciwko ograniczaniu pieniędzy z tego powodu.

Morawiecki: Reforma sądownictwa lekiem na “postkomunistyczne nawyki”

Premier Mateusz Morawiecki powtórzył wczoraj na wspólnej konferencji prasowej z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbánem, który był w Warszawie z pierwszą wizytą po ponownym objęciu stanowiska szefa rządu, że reforma sądownictwa w naszym kraju konieczna jest do rozliczenia się z komunizmem. Morawiecki wyjaśniał, że w ten sposób „wychodzimy z pewnych nawyków postkomunistycznych”. Zwrócił przy tym uwagę, że państwa Europy Zachodniej miały szczęście, że nie mają doświadczeń z tym systemem.

Orban: w razie braku kompromisu między KE a Polską będziemy przeciwko art. 7

Premier Orbán podkreślił w rozmowie z TVP, że Węgry mają nadzieję na kompromis między KE a Polską. Przy okazji szczytu UE-Bałkany Zachodnie zapewnił jednak również, że “jeśli tego kompromisu nie będzie, to staniemy po stronie Polski w tym sporze i będziemy przeciw art. 7” .

Viktor Orban grozi zawetowaniem budżetu UE, jeśli będą w nim fundusze dla migrantów

Premier Węgier oświadczył w wywiadzie radiowym, że UE nie uchwali ostatecznego kształtu nowej siedmioletniej perspektywy budżetowej „bez zgody Węgrów”. Skrytykował też pomysł przeznaczenia części unijnych funduszy na kwestie związane z migracją. Oskarżył wreszcie Parlament Europejski o to, że jest pod …

Dziś w Sofii szczyt UE-Bałkany Zachodnie

Dziś (17 maja) w Sofii odbywa się szczyt UE-Bałkany Zachodnie. Wczoraj unijni przywódcy rozmawiali w czasie roboczej kolacji m.in. o wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, wydarzeniach w Gazie w związku przeniesieniem ambasady USA w Izraelu do Jerozolimy, a także o dodatkowych cłach amerykańskich na stal i aluminium z UE.

Rzecznik KE Margaritis Schinas zapowiadał, że przy tej okazji – jeszcze wczoraj wieczorem – dojdzie do spotkania szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym KE Jean-Claude’em Junckerem. Według rzecznika szef KE i polski premier uzgodnili w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej, że będą kontynuowali dialog w sprawie praworządności.

Dziś w Sofii spotkanie Morawiecki-Juncker

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś (16 maja) w Sofii z szefem KE Jean-Claude’em Junckerem. W rozmowach będzie uczestniczył też wiceszef KE Frans Timmermans, który wcześniej tego dnia przedstawi kolegium komisarzy w Brukseli informację nt. dialogu z Polską ws. praworządności.

Jednak do późnych godzin nocnych nie pojawiły się żadne informacje z tego spotkania, a w komunikacie KPRM nie ma wzmianki o rozmowach Morawiecki-Juncker. “W środę, 16 maja odbędzie się nieformalne spotkanie szefów państw i rządów UE, podczas którego omówione zostaną tematy z bieżącej agendy unijnej, m.in. kwestie cyfrowe, zagadnienia z obszaru badań i innowacji oraz sprawy z zakresu relacji z państwami trzecimi” – głosi w komunikat. Znalazła się w nim ponadto informacja, że “podczas szczytu planowane jest spotkanie koordynacyjne premierów państw Grupy Wyszehradzkiej”.