Władze federalne i policja ostrzegają przed możliwym atakiem na Kapitol / USA w skrócie

kapitol, USA, senat, Stany Zjednoczone

Izba Reprezentantów odwołuje czwartkowe posiedzenie ze względu na możliwe wtargnięcie do Kapitolu [Photo via forcal35]

Obawy przed zamieszkami zablokowały prace Izby Reprezentantów i postawiły policję w Waszyngtonie w stan gotowości | Walka z pandemią jest „daleka od zakończenia”, stwierdził Joe Biden

 

 • Demokraci w Izbie Reprezentantów przeforsowali w środę (3 marca) ustawę o rozszerzeniu federalnych praw wyborczych. Ustawa zakłada osłabienie restrykcyjnych przepisów stanowych, dotyczących identyfikacji wyborców, nakazanie automatycznej rejestracji wyborców, rozszerzenie możliwości wcześniejszego głosowania i głosowania drogą pocztową oraz przywrócenie praw wyborczych byłym przestępcom. Ustawę czeka głosowanie w Senacie. (AKuś)
 • W związku z ostrzeżeniami o możliwym ataku na Kapitol, Izba Reprezentantów odwołała zaplanowane na dziś (4 marca) posiedzenie. Władze federalne i policja na Kapitolu potwierdziły, że zebrano dowody na plany włamania się do siedziby rządu przez „zidentyfikowaną grupę bojówek”. Prawdopodobnie grupa ta związana jest z teorią skrajnie prawicowego ruchu konspiracyjnego QAnon, zgodnie z którą Donald Trump został wybrany do walki z globalnymi, liberalnymi elitami. Według zwolenników teorii, dziś ma nastąpić inauguracja byłego prezydenta, który – jak twierdzą – jest prawdziwym zwycięzcą listopadowych wyborów. (KW)
 • Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo odniósł się do zarzutów o molestowanie seksualne. W środę (3 marca) podczas konferencji prasowej w Alabamie przeprosił za swoje zachowanie: „Teraz rozumiem, że postąpiłem w sposób, który sprawiał, że ludzie czuli się nieswojo. To było niezamierzone i naprawdę, głęboko za to przepraszam. Czuję się z tego powodu okropnie i szczerze mówiąc, wstydzę się tego i niełatwo mi o tym mówić, ale taka jest prawda” – powiedział. (MKo)
 • Joe Biden zaapelował do władz stanowych o priorytetowe szczepienie nauczycieli przeciwko COVID-19, aby umożliwić dzieciom szybki i bezpieczny powrót do szkół. Według niego każdy pracownik oświaty powinien otrzymać przynajmniej jedną dawkę szczepionki przed końcem marca. Prezydent stwierdził też, że w związku z dostępnością preparatów trzech firm, jest pewien, że szczepionkę będzie mógł otrzymać każdy dorosły Amerykanin do końca maja.  Joe Biden realizuje plan zapewnienia 100 mln dawek szczepionki w pierwszych 100 dniach swojej prezydentury. Jak zaznaczył, pozostaje w tej kwestii optymistą. Według niego deklaracje te oznaczają „wielki krok w zwalczaniu pandemii”. „Ale muszę być z wami szczery. Ta walka jest daleka od zakończenia”, podkreślił Biden. (PB)
 • Jak podaje CNN, Stany Zjednoczone przygotowują się do nałożenia sankcji na Rosję w sprawie otrucia i uwięzienia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Mają być wynikiem porozumienia z Unią Europejską. Byłby to pierwszy krok podjęty przez administrację prezydenta Joego Bidena w celu nałożenia kar na Rosję. Ich kształt i charakter ma zostać przedstawiony w tym tygodniu. (MKo)
 • Rządzący stanem Nowy Jork od 2011 r. polityk Partii Demokratycznej Andrew Cuomo został oskarżony przez byłą współpracowniczkę, Charlotte Bennett, o molestowanie na tle seksualnym. Wcześniej z podobnym oskarżeniem wobec Cuomo wystąpiła Lindsey Boylan. O zarzutach jako pierwszy w sobotę (27 lutego) poinformował „New York Times”. Bennett stwierdziła, przywołując incydent z 5 czerwca, że polityk zadawał jej pytania dotyczące jej życia seksualnego, czy była monogamiczna i czy kiedykolwiek uprawiała seks ze starszym mężczyzną. W wydanym w sobotę oświadczeniu gubernator, zaprzeczył zarzutom. Stwierdził, że usiłował być mentorem kobiety i w jego zachowaniu nie było nic niewłaściwego. Cuomo, który rządzi stanem Nowy Jork od trzech kadencji, zaapelował o niezależne zbadanie sprawy. Demokrata planował wystartować w wyborach na czwartą kadencję. Cuomo dał się poznać w ostatnich miesiącach jako sprawny polityk, który w skoordynowany sposób zarządzał kryzysem związanym z pandemią w podległym mu stanie. Dwa tygodnie temu został jednak posądzony o ukrywanie (zaniżanie) liczby zgonów z powodu COVID-19 wśród rezydentów domów seniora w podległym mu stanie.  (MK).
 • Prezydent Biden zwrócił się w poniedziałek (1 marca) o pomoc do prezydenta Meksyku Andrésa Manuela Lópeza Obradora w zapobieganiu nowemu kryzysowi na granicy. Prezydent Meksyku wydawał się otwarty na współpracę, wydając wspólne oświadczenie, w którym zobowiązał się do zajęcia się zmianami klimatycznymi, pandemią i migracją na północ. Pomimo prowadzenia kampanii przeciwko polityce migracyjnej Trumpa, Biden chce od prezydenta Meksyku tego samego, co jego poprzednik: pomocy w powstrzymaniu migrantów z Ameryki Środkowej przed natychmiastowym przedostaniem się na północ do Stanów Zjednoczonych przez Meksyk. (AKuś)
 • W swoim pierwszym przemówieniu od czasu opuszczenia urzędu wygłoszonym w niedzielę (28 marca) na Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej (CPAC) w Orlando, Donald Trump zaadresował po imieniu każdego republikanina, który poparł jego impeachment i wezwał do ich usunięcia. Dodatkowo wielokrotnie atakował administrację Bidena. „W ciągu zaledwie jednego krótkiego miesiąca przeszliśmy z America first do America last”, powiedział, krytykując nowego prezydenta w kwestiach od imigracji po porozumienie nuklearne z Iranem. „Wszyscy wiedzieliśmy, że administracja Bidena będzie zła, ale nikt z nas nawet nie wyobrażał sobie, jak bardzo będą źli i jak daleko zajdą”. (AKuś)

Pierwsze wystąpienie Trumpa po opuszczeniu Białego Domu. "Najtragiczniejszy miesiąc w historii"

“W czasie jednego krótkiego miesiąca przeszliśmy od America First do America Last” – skomentował 45. prezydent, oskarżając Joego Bidena o stawianie USA na ostatnim miejscu.

 • Od zeszłego piątku uczestnicy Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej (CPAC) w Orlando mogą oglądać złotą figurę przedstawiającą Joego Bidena. Stworzył ją Tommy Zegan. Artysta z Kalifornii wytłumaczył stacji CNN, że jest to poważna odpowiedź na inne artystyczne przedstawienia 45. prezydenta, które dotychczas często go wyśmiewały. (WD)
 • Amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen poinformowała na forum G20, że USA nie będą się już sprzeciwiać pracom na globalnym podatkiem cyfrowym. Wcześniej cały proces blokowała poprzednia administracja prezydencka. (AW).

USA wycofują sprzeciw wobec globalnego podatku cyfrowego

Amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen poinformowała na forum G20, że USA nie będą się już sprzeciwiać pracom na globalnym podatkiem cyfrowym. Wcześniej cały proces blokowała poprzednia administracja prezydencka.

 

USA pod wodzą Donalda Trumpa były bardzo niechętne wprowadzaniu nowych podatków od działalności …

 • Biały Dom nakłada nową opłatę w wysokości 170 dolarów za testy na koronawirusa dla reporterów, którzy chcą dostać się do Zachodniego Skrzydła Białego Domu. Administracja Joego Bidena nałożyła już inne ograniczenia, w tym zmniejszenie do 80 liczby dziennikarzy, którzy mogą uzyskać dostęp do Białego Domu w danym dniu. Opłaty mają wejść w życie od poniedziałku (1 marca). (KW).
 • Izba Reprezentantów, głosami 219-212, przyjęła proponowany przez Joego Bidena pakiet pomocowy na walkę z koronawirusem, wynoszący 1,9 mld dolarów. Amerykański plan odbudowy ma umożliwić sfinansowanie kampanii szczepień i środków medycznych oraz wspomóc finansowo gospodarstwa domowe, małe przedsiębiorstwa, władze stanowe i lokalne w związku z kryzysem wywołanym pandemią. Republikanie, którzy popierali poprzednie wydatki, służące przeciwdziałaniu skutkom COVID-19, twierdzą, że wiele elementów procedowanej obecnie ustawy nie jest koniecznych i świadczy o rozrzutności.  Projekt trafi teraz do Senatu, gdzie w przypadku takiej samej liczby głosów wśród członków obu partii, decydujący głos ma wiceprezydent Kamala Harris. (PB)
 • Jak informuje CNN, administracja Joego Bidena zdecydowała o odtajnieniu raportu na temat zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w tureckim Stambule w 2018 r. Władze saudyjskie przez długi czas twierdziły, że nie mają nic wspólnego z jego zaginięciem, ale ostatecznie przyznały, że doszło do zabójstwa. Zwłok nigdy nie odnaleziono. Z danych wywiadu wynika, że saudyjski książę Mohammed ibn Salman wyraził zgodę, a być może nawet zlecił decyzję o zamordowaniu niewygodnego dziennikarza. Wywiad USA oparł ustalenia na osobach zaangażowanych w porwanie dziennikarza. Były to bowiem osoby z bliskiego otoczenia księcia, co pozwala przypuszczać, że książę wiedział o całej sprawie. Ocena wywiadu USA oparta jest m.in. na bezpośrednim zaangażowaniu w morderstwo doradcy księcia oraz wykorzystywaniu przemocy w uciszaniu politycznych przeciwników w Arabii Saudyjskiej. Władze w Waszyngtonie oceniają jako nieprawdopodobne, by de facto rządzący krajem Mohammad ibn Salman nie wiedział o operacji. Jednocześnie USA zastosowały sankcje wizowe wobec 76 obywateli Arabii Saudyjskiej, którzy mieli być zamieszani w zabójstwo dziennikarza. Sankcji nie zastosowano jednak wobec saudyjskiego następcy tronu. Jak informuje PAP, Arabia Saudyjska stwierdziła, że całkowicie odrzuca „negatywne, fałszywe i niedopuszczalne” wnioski raportu wywiadu USA. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozmawiał 25 lutego z królem Arabii Saudyjskiej Salmanem. Zgodnie z oświadczeniem Białego Domu przywódcy poruszyli m.in. temat “bezpieczeństwa regionalnego, w tym wznowionych wysiłków Organizacji Narodów Zjednoczonych, by zakończyć wojnę w Jemenie”. (MK).
 • Amerykańskie lotnictwo przeprowadziło uderzenie na cele we wschodniej Syrii. Zbombardowano bazy proirańskich milicji. Był to odwet za atak rakietowy na amerykańską bazę w Iraku i jednocześnie pierwsza operacja wojskową podjęta za prezydentury Joe Bidena. (AW).

USA ostrzelały pierwsze cele na świecie odkąd prezydentem jest Joe Biden

Amerykańskie lotnictwo przeprowadziło uderzenie na cele we wschodniej Syrii. Zbombardowano bazy proirańskich milicji. Był to odwet za atak rakietowy na amerykańską bazę w Iraku i jednocześnie pierwsza operacja wojskową podjęta za prezydentury Joe Bidena.

 

Pentagon poinformował, że trafiono „wiele celów w …

 • Prezydent Biden przywrócił w środę (24 lutego) możliwość uzyskania prawa stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych poprzez związki rodzinne oraz loterię wizową, kończąc zakaz legalnej imigracji, który prezydent Donald Trump nałożył zeszłej wiosny, powołując się na potrzebę ochrony amerykańskich miejsc pracy w trakcie pandemii. W oświadczeniu Biden powiedział, że zakaz „nie sprzyjał interesom Stanów Zjednoczonych”, kwestionując stanowisko, że sposobem na ochronę amerykańskiej gospodarki w czasie kryzysu zdrowotnego jest odcięcie kraju od reszty świata. (AKuś)
 • Byli szefowie ochrony amerykańskiego Kongresu oświadczyli, że szturm na Kapitol do którego doszło 6 stycznia był „zorganizowaną i skoordynowaną akcją”. Podczas przesłuchań w Senacie oficjele przyznali, że służby bezpieczeństwa nie były przygotowane na zmasowany atak zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa. Byli szefowie służb ochrony Kongresu wskazywali na niewłaściwą koordynację działań agencji federalnych i brak dostępu do raportów wywiadowczych. Trwające w Senacie przesłuchania są częścią prowadzonego w Kongresie dochodzenia w sprawie przyczyn tragicznych wydarzeń z 6 stycznia i powodów dla których zawiodły mechanizmy bezpieczeństwa. (AW)
 • Sąd Najwyższy wydał zarządzenie zezwalające na ujawnienie zeznań podatkowych Donalda Trumpa i związanych z nimi dokumentów, co było ostateczną porażką byłego prezydenta w walce z nowojorskimi prokuratorami. Prokuratorzy i analitycy prowadzili śledztwa w sprawie Trumpa i jego firm pod kątem możliwych przestępstw finansowych. Dzięki ujawnionym dokumentom uzyskają pełniejszy obraz potencjalnych rozbieżności między tym, co organizacja Trump powiedziała swoim pożyczkodawcom, a co zeznała organom podatkowym. (AKuś)
 • W przyszły wtorek (23 lutego) będzie miało miejsce pierwsze spotkanie dwustronne prezydenta USA, Joego Bidena. Odbędzie on wirtualną rozmowę z premierem Kanady, Justinem Trudeau, podczas której, przywódcy omówić mają kwestie zmian klimatycznych oraz reakcji na COVID-19. (KW).
 • 25 migrantów, którzy zostali zmuszeni do pozostania w Meksyku, przekroczyło w piątek (19 luty) granicę USA w San Diego, jako pierwsza grupa, która przybyła do tego kraju w ramach wycofywania kontrowersyjnej polityki migracyjnej z czasów Donalda Trumpa. Waszyngton szacuje, iż na azyl oczekuje około 25 tys ludzi. Według Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych, priorytetowo traktowani będą migranci czekający najdłużej. (KW).
 • Prezydent Joe Biden zapowiedział, że w następnym tygodniu może udać się z wizytą do stanu Teksas, który od tygodnia zmaga się z rekordowo niskimi temperaturami i zamieciami śnieżnymi. W ich wyniku wielu mieszkańców regionu straciło dostęp do wody i prądu, a kilkudziesięciu zmarło. Zwiększyła się także liczba przypadków zatrucia dwutlenkiem węgla, ponieważ Teksańczycy korzystają z niebezpiecznych źródeł, by ogrzać swoje mieszkania. (WD)
 • W czwartek (18 lutego) administracja Joego Bidena wyraziła gotowość wzięcia udziału w wielostronnych rozmowach z Iranem, zainicjowanych przez Unię Europejską. Chodzi o negocjacje w sprawie powrotu do układu nuklearnego sprzed sześciu lat, rozmontowanego przez Donalda Trumpa. Jak informuje NBC News, Waszyngton byłby gotowy przyjąć zaproszenie szefa dyplomacji UE Josepa Borrella do udziału w spotkaniu krajów, które podpisały porozumienie nuklearne w 2015 r: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji, Chin i Iranu. (MK)
 • Joe Biden zadeklarował w piątek (19 lutego) w trakcie dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa – w tym roku w trybie wideokonferencji – wolę ścisłej współpracy z sojusznikami w ramach NATO i obiecał, że USA pozostaną „w sposób niezachwiany wierne” zobowiązaniom wynikającym z artykułu V Traktatu Północnoatlantyckiego. „Atak na jednego (członka Sojuszu – red.) jest atakiem na wszystkich”, przywołał, przypominając, że jedyny raz z historii NATO zasada ta miała zastosowanie właśnie w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych, po atakach z 11 września 2001 r. (AKrzy).

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 2021: Ameryka ogłasza powrót do współpracy z Europą

„Sojusz transatlantycki powrócił. Nie patrzymy wstecz, patrzymy w przyszłość”, oświadczył prezydent Joe Biden.

 • Prezydent USA zapowiedział bliską współpracę z Unią Europejską i większe zaangażowanie w NATO. Joe Biden wystąpił wirtualnie na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. „Stany Zjednoczone będą blisko współpracowały z partnerami w Unii Europejskiej i z poszczególnymi stolicami kontynentu – od Rzymu po Rygę” – powiedział. Biden wymienił także Chiny i Rosję jako kraje, które „atakują demokrację i jedność Zachodu”. „Demokracja jest atakowana, musimy udowodnić, że nie jest reliktem historii” – stwierdził. (AW)
 • Joe Biden po raz pierwszy wystąpi publicznie na scenie światowej jako prezydent dzisiaj (19 luty) biorąc udział na wirtualnym szczycie państw G-7 a także przemawiając podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Oczekuje się, iż podczas wystąpień poruszy on kwestie COVID-19, relacji z Chinami oraz Rosją a także porozumienia nuklearnego z Iranem. (KW).

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 2021: Ameryka ogłasza powrót do współpracy z Europą

„Sojusz transatlantycki powrócił. Nie patrzymy wstecz, patrzymy w przyszłość”, oświadczył prezydent Joe Biden.