Donald Trump odcina się od trzech grup republikańskich / USA w skrócie

donald, trump, usa, prezydent

Donald Trump odcina się od trzech grup republikańskich [Photo via Gage Skidmore]

Były prezydent USA zażądał, by trzy grupy republikańskie nie korzystały z jego nazwiska i podobizny | Senat USA przegłosował warty około 1,9 bln dolarów pakiet gospodarczy na czas pandemii koronawirusa | Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozważają dodatkowe sankcje przeciwko Rosji |

 

 • Donald Trump zażądał, by trzy grupy republikańskie przestały używać jego nazwiska i podobizny do zbierania funduszy. Prawnicy byłego prezydenta wysłali listy o zaprzestanie takich działań do Republikańskiego Komitetu Narodowego, Narodowej Republikańskiej Kampanii Kongresowej i Narodowej Republikańskiej Kampanii Senackiej. Wszystkie te trzy grupy wspierały republikańskich parlamentarzystów, którzy dołączyli do Demokratów w głosowaniu o oskarżeniem go o atak na Kapitol. (KW).
 • Senat USA dziś (6 marca) przegłosował wart 1,9 bln dolarów pakiet pomocowy promowany przez prezydenta Joego Bidena. Podczas głosowania poparcie dla planu wyraziło 50 senatorów Partii Demokratycznej, a 49 przedstawicieli Partii Republikańskiej było przeciw. Jeśli projekt zostanie ponownie zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów, Amerykanie będą mogli ubiegać się o jednorazową wypłatę środków w wysokości 1,4 tys. dolarów. Dodatkowo osoby bezrobotne będą mogły liczyć na cotygodniowy zasiłek wynoszący 300 dolarów – to kwota o 100 dolarów mniejsza niż zakładała wersja pakietu zaakceptowana 27 lutego w Izbie Reprezentantów. (WD)
 • Według sondażu Instytutu Gallupa opublikowanego 5 marca, 60 proc. Amerykanów uważa, że sytuacja związana z pandemią COVID-19 w Stanach Zjednoczonych poprawia się – to największy odsetek od początku kryzysu. Mieszkańcy USA pozytywnie oceniają również działania prezydenta Joego Bidena w zakresie przeciwdziałania pandemii – pod koniec lutego było to 67 proc. badanych. (WD)
 • Kalifornia: Disneyland, parki rozrywki i stadiony mogą zostać otwarte od 1 kwietnia. Przyjęto nowe zasady, pozwalające obiektom rozrywkowym na ponowne uruchomienie po prawie rocznym zamknięciu z powodu pandemii COVID-19. W ośrodkach mają pozostać zachowane środki bezpieczeństwa – początkowo miałyby być otwarte tylko dla mieszkańców stanu, a maksymalna ilość osób wewnątrz wynosiłaby 35% normalnej pojemności. Plany luzowania obostrzeń wynikają ze spowolnienia wzrostu ilości zakażeń oraz ciągle rosnącej liczby szczepień. (MKo)
 • Jak donosi Reuters, ponad 20 000 amerykańskich organizacji rządowych i komercyjnych zostało zaatakowanych przez cyberprzestępców. Hakerzy wykorzystali luki w usłudze pocztowej Microsoftu. Jak informuje BBC, Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC) przypisuje ataki chińskiej grupie hakerskiej Hafnium. Rzecznik chińskiego rządu zaprzecza domysłom, że to kraj stoi za włamaniem. Microsoft zapewnił w piątek (5 marca), że ściśle współpracuje z agencjami rządowymi Stanów Zjednoczonych, by jak najszybciej zapobiec atakom. Firma potwierdziła także, że włamanie nie było w żaden sposób powiązane z ubiegłorocznym atakiem SolarWinds. (MKo)
 • „GW” informuje, powołując się na agencję informacyjną Bloomberg, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozważają dodatkowe sankcje przeciwko Rosji za użycie broni chemicznej. Ich zakres może być szeroki: od pojedynczych kar wymierzonych w oligarchów, po zakaz skupowania długu publicznego Rosji. Jak pisze „GW”, Stany Zjednoczone zamierzają ściśle egzekwować przepisy przyjętej w tym kraju w 1991 r. ustawy o kontroli broni chemicznej i biologicznej i wprowadzić nowe, bardziej rozbudowane sankcje. Chyba że Rosja odpowie na żądania USA: zapewni, że powstrzyma się od użycia broni chemicznej oraz umożliwi inspekcje w miejscach, gdzie tego typu broń prawdopodobnie jest przechowywana. W grę wchodzi jednak również dużo poważniejsza opcja, możliwa w przypadku zaostrzenia konfliktu, np. gdyby Rosja zamknęła śledztwo w sprawie próby otrucia Nawalnego: zakaz skupowania rosyjskiego długu publicznego wydany przez Stany Zjednoczone w porozumieniu z Europą. Rosyjski rząd, tak jak wszystkie inne kraje, sprzedaje państwowe obligacje obcym inwestorom, finansując w ten sposób m.in. objęte zagranicznymi sankcjami firmy. Nałożenie sankcji dotkliwie uderzyłoby więc w rosyjską gospodarkę i poprawiło skuteczność już obowiązujących restrykcji. (MK)
 • Demokraci w Izbie Reprezentantów przeforsowali w środę (3 marca) ustawę o rozszerzeniu federalnych praw wyborczych. Ustawa zakłada osłabienie restrykcyjnych przepisów stanowych, dotyczących identyfikacji wyborców, nakazanie automatycznej rejestracji wyborców, rozszerzenie możliwości wcześniejszego głosowania i głosowania drogą pocztową oraz przywrócenie praw wyborczych byłym przestępcom. Ustawę czeka głosowanie w Senacie. (AKuś)
 • W związku z ostrzeżeniami o możliwym ataku na Kapitol, Izba Reprezentantów odwołała zaplanowane na dziś (4 marca) posiedzenie. Władze federalne i policja na Kapitolu potwierdziły, że zebrano dowody na plany włamania się do siedziby rządu przez „zidentyfikowaną grupę bojówek”. Prawdopodobnie grupa ta związana jest z teorią skrajnie prawicowego ruchu konspiracyjnego QAnon, zgodnie z którą Donald Trump został wybrany do walki z globalnymi, liberalnymi elitami. Według zwolenników teorii, dziś ma nastąpić inauguracja byłego prezydenta, który – jak twierdzą – jest prawdziwym zwycięzcą listopadowych wyborów. (KW)
 • Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo odniósł się do zarzutów o molestowanie seksualne. W środę (3 marca) podczas konferencji prasowej w Alabamie przeprosił za swoje zachowanie: „Teraz rozumiem, że postąpiłem w sposób, który sprawiał, że ludzie czuli się nieswojo. To było niezamierzone i naprawdę, głęboko za to przepraszam. Czuję się z tego powodu okropnie i szczerze mówiąc, wstydzę się tego i niełatwo mi o tym mówić, ale taka jest prawda” – powiedział. (MKo)
 • Joe Biden zaapelował do władz stanowych o priorytetowe szczepienie nauczycieli przeciwko COVID-19, aby umożliwić dzieciom szybki i bezpieczny powrót do szkół. Według niego każdy pracownik oświaty powinien otrzymać przynajmniej jedną dawkę szczepionki przed końcem marca. Prezydent stwierdził też, że w związku z dostępnością preparatów trzech firm, jest pewien, że szczepionkę będzie mógł otrzymać każdy dorosły Amerykanin do końca maja.  Joe Biden realizuje plan zapewnienia 100 mln dawek szczepionki w pierwszych 100 dniach swojej prezydentury. Jak zaznaczył, pozostaje w tej kwestii optymistą. Według niego deklaracje te oznaczają „wielki krok w zwalczaniu pandemii”. „Ale muszę być z wami szczery. Ta walka jest daleka od zakończenia”, podkreślił Biden. (PB)
 • Jak podaje CNN, Stany Zjednoczone przygotowują się do nałożenia sankcji na Rosję w sprawie otrucia i uwięzienia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Mają być wynikiem porozumienia z Unią Europejską. Byłby to pierwszy krok podjęty przez administrację prezydenta Joego Bidena w celu nałożenia kar na Rosję. Ich kształt i charakter ma zostać przedstawiony w tym tygodniu. (MKo)
 • Rządzący stanem Nowy Jork od 2011 r. polityk Partii Demokratycznej Andrew Cuomo został oskarżony przez byłą współpracowniczkę, Charlotte Bennett, o molestowanie na tle seksualnym. Wcześniej z podobnym oskarżeniem wobec Cuomo wystąpiła Lindsey Boylan. O zarzutach jako pierwszy w sobotę (27 lutego) poinformował „New York Times”. Bennett stwierdziła, przywołując incydent z 5 czerwca, że polityk zadawał jej pytania dotyczące jej życia seksualnego, czy była monogamiczna i czy kiedykolwiek uprawiała seks ze starszym mężczyzną. W wydanym w sobotę oświadczeniu gubernator, zaprzeczył zarzutom. Stwierdził, że usiłował być mentorem kobiety i w jego zachowaniu nie było nic niewłaściwego. Cuomo, który rządzi stanem Nowy Jork od trzech kadencji, zaapelował o niezależne zbadanie sprawy. Demokrata planował wystartować w wyborach na czwartą kadencję. Cuomo dał się poznać w ostatnich miesiącach jako sprawny polityk, który w skoordynowany sposób zarządzał kryzysem związanym z pandemią w podległym mu stanie. Dwa tygodnie temu został jednak posądzony o ukrywanie (zaniżanie) liczby zgonów z powodu COVID-19 wśród rezydentów domów seniora w podległym mu stanie.  (MK).
 • Prezydent Biden zwrócił się w poniedziałek (1 marca) o pomoc do prezydenta Meksyku Andrésa Manuela Lópeza Obradora w zapobieganiu nowemu kryzysowi na granicy. Prezydent Meksyku wydawał się otwarty na współpracę, wydając wspólne oświadczenie, w którym zobowiązał się do zajęcia się zmianami klimatycznymi, pandemią i migracją na północ. Pomimo prowadzenia kampanii przeciwko polityce migracyjnej Trumpa, Biden chce od prezydenta Meksyku tego samego, co jego poprzednik: pomocy w powstrzymaniu migrantów z Ameryki Środkowej przed natychmiastowym przedostaniem się na północ do Stanów Zjednoczonych przez Meksyk. (AKuś)
 • W swoim pierwszym przemówieniu od czasu opuszczenia urzędu wygłoszonym w niedzielę (28 marca) na Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej (CPAC) w Orlando, Donald Trump zaadresował po imieniu każdego republikanina, który poparł jego impeachment i wezwał do ich usunięcia. Dodatkowo wielokrotnie atakował administrację Bidena. „W ciągu zaledwie jednego krótkiego miesiąca przeszliśmy z America first do America last”, powiedział, krytykując nowego prezydenta w kwestiach od imigracji po porozumienie nuklearne z Iranem. „Wszyscy wiedzieliśmy, że administracja Bidena będzie zła, ale nikt z nas nawet nie wyobrażał sobie, jak bardzo będą źli i jak daleko zajdą”. (AKuś)

Pierwsze wystąpienie Trumpa po opuszczeniu Białego Domu. "Najtragiczniejszy miesiąc w historii"

“W czasie jednego krótkiego miesiąca przeszliśmy od America First do America Last” – skomentował 45. prezydent, oskarżając Joego Bidena o stawianie USA na ostatnim miejscu.

 • Od zeszłego piątku uczestnicy Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej (CPAC) w Orlando mogą oglądać złotą figurę przedstawiającą Joego Bidena. Stworzył ją Tommy Zegan. Artysta z Kalifornii wytłumaczył stacji CNN, że jest to poważna odpowiedź na inne artystyczne przedstawienia 45. prezydenta, które dotychczas często go wyśmiewały. (WD)
 • Amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen poinformowała na forum G20, że USA nie będą się już sprzeciwiać pracom na globalnym podatkiem cyfrowym. Wcześniej cały proces blokowała poprzednia administracja prezydencka. (AW).

 

Daniel Fried: Joe Biden reprezentuje tradycję solidarności z Polską

Jakie są perspektywy współpracy nowej administracji USA z Polską według byłego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie?

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 2021: Ameryka ogłasza powrót do współpracy z Europą

„Sojusz transatlantycki powrócił. Nie patrzymy wstecz, patrzymy w przyszłość”, oświadczył prezydent Joe Biden.