Kanclerz Austrii: Mamy w domu podpalaczy

Christian Kern, kanclerz Austrii, Źródło: www.bka.gv.at/

Kanclerz Austrii Christian Kern wypowiedział się w sprawie polityki prowadzonej przez Polskę i Węgry. „Polska i Węgry to państwa, które wykazują bardzo luźną gotowość do przestrzegania europejskich reguł” – powiedział Kern w wywiadzie dla jednej z niemieckich gazet.

 

Jednym z głównych tematów poruszonych w rozmowie dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” z szefem austriackiego rządu był spór Komisji Europejskiej z Polską i Węgrami – mający związek m.in. z procedurą ochrony praworządności i realizacją programu relokacji uchodźców. Christian Kern, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ), nie ukrywał swojego zdecydowanego stanowiska wobec prowadzonej przez te kraje polityki.

Ulga po wetach prezydenta Dudy, ale…

Christian Kern wyraził swoje zadowolenie z decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw dotyczących polskiego sądownictwa. „Cieszę się i odczuwam ulgę z tego powodu, że prezydent Duda pod wpływem społeczeństwa obywatelskiego wykonał ten krok” – powiedział austriacki kanclerz.

W poniedziałek (24 lipca) prezydent Andrzej Duda postanowił przekazać Sejmowi do ponownego rozpatrzenia ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Stało się to po wielodniowych demonstracjach w całej Polsce, wyrażających sprzeciw wobec gwałtownej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Dwa prezydenckie weta ws. reformy sądownictwa – jest reakcja UE i zagranicznych mediów

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, przekazując je Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Jednocześnie podpisał nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Mimo zadowolenia z powodu wet prezydenta Dudy, Komisja Europejska postanowiła w środę (26 lipca) wystosować wobec Polski trzecie zalecenie w ramach procedury ochrony praworządności.

Timmermans: Polska łamie prawo europejskie

Komisja Europejska wypowiedziała się w sprawie stanu praworządności w Polsce po dwóch wetach Andrzeja Dudy: KE wysyła rekomendacje i wstrzymuje się z uruchomieniem art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.
 

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystąpił dziś (26 lipca) na konferencji …

Według kanclerza Kerna, mimo prezydenckich wet, problem „nadal istnieje” – dotyczy on zarówno Polski, jak i Węgier.

Polska i Węgry to „podpalacze”

Zdaniem socjaldemokratycznego szefa rządu, Polska i Węgry są krajami wykazującymi „bardzo luźną” gotowość do przestrzegania wspólnych zasad Unii Europejskiej. Kern potwierdza swój argument m.in. brakiem realizacji przez oba państwa kwot uchodźców ustalonych po nasileniu się kryzysu migracyjnego. Według kanclerza Austrii Polska i Węgry „całkowicie uchylają się” od jakiegokolwiek udziału w programie relokacji. „Uważam, że ta sytuacja na dłuższą metę jest niedopuszczalna” – podkreślił kanclerz Austrii.

W polskim i węgierskim kontekście Christian Kern mówił również o rzekomym istnieniu w Europie demokracji nieliberalnej i nieliberalnego modelu społeczeństwa. „Demokracja musi się opierać na liberalizmie i pluralizmie. Mamy w domu podpalaczy. Cieszę się, że swoje zdecydowane „nie” wyraziła w tym miejscu Komisja Europejska” – przyznał lider austriackich socjaldemokratów.

W rozmowie z „FAZ” Kern wyraził pogląd, że ewentualna porażka wyborcza rządzących w Polsce i na Węgrzech rozwiązałaby wszystkie dotychczasowe problemy. Kanclerz Austrii wątpi zarazem w taki scenariusz, biorąc pod uwagę to, co się dzieje z opozycją i wolnością prasy.

Austriacki polityk socjaldemokratyczny w wywiadzie zadał pytanie: „Jak skłonić te kraje do zmiany stanowiska, by włączyły się znów do wspólnej europejskiej polityki?” Kern, udzielając samemu sobie odpowiedzi na to pytanie, poparł jednocześnie swojego partyjnego odpowiednika z Niemiec Martina Schulza. Sądnym dniem, według szefa niemieckich socjaldemokratów z SPD, mają być prace nad nowym unijnym budżetem. „Kto nie przestrzega reguł, ten nie może dostawać 14 mld czy 6 mld euro netto jak Polska i Węgry. Niemcy i Austria nie będą w tym uczestniczyć” – zadeklarował szef rządu Austrii.

Kern o kształcie przyszłej Unii i Turcji

Na łamach „FAZ” Christian Kern skrytykował również postulaty dotyczące redukowania europejskiej wspólnoty wyłącznie do „rynków i bilansów finansowych”. Zdaniem kanclerza Austrii, Unia Europejska musi powrócić do „Europy ludzi” i stawiać w znacznej mierze na rozwój wymiaru socjalnego UE, także w celu zapobieżenia zjawisku dumpingu płacowego i społecznego.

Austriacki polityk wypowiedział się również w sprawie ewentualnej akcesji Turcji do Unii. Jak głosi tytuł wywiadu dla niemieckiej gazety, Turcja „po prostu nie jest krajem kandydującym”. Kern po raz kolejny opowiedział się za zakończeniem negocjacji akcesyjnych z Ankarą, bo ich kontynuacja „nie ma sensu”. „Nie możemy płacić na tworzenie praworządnych struktur i obserwować, że w rzeczywistości dzieje się coś wręcz przeciwnego. Tego nie da się wytłumaczyć niemieckim i austriackim podatnikom” – powiedział lider SPÖ.