Polska: Szczerski tworzy “dyplomatyczny BBN” 

Nominacja Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko Pełnomocnikiem ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP/ Zdjęcie: Twitter

Nominacja Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko Pełnomocnikiem ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP/ Zdjęcie: Twitter [@prezydentpl]

W kancelarii Prezydenta powstaje Biuro Polityki Międzynarodowej, które ma utworzyć Krzysztof Szczerski, dotychczasowy szef gabinetu Andrzeja Dudy. Zadaniem tzw. dyplomatycznego BBN ma być – jak poinformowała KPRP – realizacja zadań wynikających z faktu, iż Prezydent RP jest najwyższym przedstawicielem Polski na arenie międzynarodowej.

 

Prezydent: Rozwijamy działalność w polityce międzynarodowej

“Rozwijamy działalność w polityce międzynarodowej. Podjąłem decyzję, aby przekształcić biuro spraw zagranicznych KPRP w komórkę znacznie bardziej wyspecjalizowaną, funkcjonującą podobnie jak Biuro Bezpieczeństwo Narodowego, które wspiera prezydenta w realizacji jego funkcji zwierzchnika sił zbrojnych i w zakresie bezpieczeństwa państwa” – wyjaśniał wczoraj (4 stycznia) Andrzej Duda podkreślając, że BBN jest “okrętem flagowym prezydenta RP”.

“Chciałbym, aby również znaczenie spraw zagranicznych w Kancelarii Prezydenta zostało podkreślone poprzez dodatkowe możliwości działania, tak aby polityka zagraniczna realizowana przez urząd prezydenta stała się dzięki temu skuteczniejsza i znacznie bardziej rozwinięta” – dodał wyrażając przy tym nadzieję, że ta nowa komórka pozostanie “trwałym dorobkiem”.

Wybory 2020: Dlaczego wygrał Duda? Dlaczego Trzaskowski przegrał? Czego się teraz spodziewać?

Tak wielkiej polaryzacji w polskiej polityce ostatnich 30 lat jeszcze nie było. Co mówią wyniki wyborów i czego możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach?

Zmiany w KPRP

Odwołanie Krzysztofa Szczerskiego z zajmowanego dotychczas stanowiska i ustanowienie go jednocześnie pełnomocnikiem ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, oraz powołanie na jego następcę Pawła Szrota, dotychczasowego sekretarza stanu w prezydenckiej kancelarii to nie jedyna zmiana, jaką Andrzej Duda wprowadził w poniedziałek w składzie KPRP.

Prezydent powołał bowiem również innego ministra w KPRP Piotra Ćwika na stanowisko zastępcy szefa prezydenckiej Kancelarii odwołując z tego stanowiska Pawła Muchę i powołując go  jednocześnie na swego społecznego doradcę.

Zmiany w swojej kancelarii Andrzej Duda tłumaczył nowymi wyzwaniami jakie przed nią stoją. “Chciałbym abyśmy nie tylko im sprostali, lecz także odnieśli jak największe sukcesy, bo to oznacza przede wszystkim sukces Rzeczypospolitej; dla mnie to jest najistotniejsze” – powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Czechy: Prezydent Milosz Zeman wsparł Polskę w sporze z Komisją Europejską

Prezydent Czech Milos Zeman wyraził przekonanie, że Czechy powinny wspierać Polskę i Węgry w ich sporze z Komisją Europejską.

Szczerski: Docelowo dwa wyspecjalizowane biura – BBN i BPM

Od dzisiaj mam pełnomocnictwa i zaczynamy prace nad różnymi koncepcjami takiego Biura, a Prezydent ostatecznie rozstrzygnie, jaki będzie jego kształt organizacyjny – poinformował w poniedziałek Szczerski. Jak sprecyzował, jego jego zadaniem jest teraz „sformułowanie koncepcji funkcjonowania Biura Polityki Międzynarodowej, przedyskutowania jej w ramach władz publicznych oraz docelowo przekształcenie istniejącego obecnie Biura Spraw Zagranicznych w Biuro Polityki Międzynarodowej”.

Zapowiedział też, że ten “dyplomatyczny BBN” będzie współpracował z premierem i ministrem spraw zagranicznych w realizacji polskiej polityki zagranicznej. Zdaniem prezydenckiego ministra plan utworzenia nowego biura stanowi “podsumowanie dorobku ostatnich bardzo aktywnych pięciu lat, w ciągu których prezydent Duda odniósł wiele sukcesów na arenie międzynarodowej poprzez swoje inicjatywy, w których współdziałał z Radą Ministrów, dotyczące relacji transatlantyckich czy też inicjatywy Trójmorza”.

Szczyt Trójmorza: Ambitne plany gospodarcze członków inicjatywy. Polska zacieśnia współpracę z Estonią

Z powodu pandemii większość przywódców uczestniczyła w szczycie w sposób zdalny.

Szczerski dodał, że prezydent uznał za konieczne “usystematyzowanie zakresu polityki głowy państwa, jakim jest uczestnictwo w polityce międzynarodowej, właśnie poprzez wyodrębnienie Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP i większą instytucjonalizację tej polityki w ramach Kancelarii Prezydenta”.

“Docelowo zatem model jest taki: KPRP jako główna instytucja obsługująca urząd Prezydenta RP, a w jej ramach funkcjonują dwa wyspecjalizowane biura, które zajmują się dwoma wyszczególnionymi w konstytucji obszarami kompetencji prezydenta, czyli Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Biuro Polityki Międzynarodowej” – przekazał wczoraj Krzysztof Szczerski.

Paweł Szrot – szara eminencja prawicowych administracji

46-letni prawnik i urzędnik państwowy Paweł Szrot współpracował m.in. z Przemysławem Gosiewskim – w latach 2006–2007 był dyrektorem jego sekretariatu, kiedy Gosiewski był  ministrem-członkiem Rady Ministrów i wicepremierem. Wcześniej Szrot był dyrektorem biura poselskiego i senatorskiego Krzysztofa Jurgiela i pracował w jego gabinecie politycznym w czasie kiedy ten był ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W listopadzie 2007 r. tymczasowo pełnił funkcję Dyrektora Generalnego KPRM, a potem (do 2015 r.) wicedyrektora biura klubu parlamentarnego PiS. W 2015 r. został sekretarzem sztabu prezydenckiej kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, w listopadzie tego samego roku – sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w latach 2016–2020 był zastępcą szefa tej kancelarii.

„Od początku rządów (PiS) jest szarą eminencją prawicowych administracji” – scharakteryzowali Pawła Szrota dziennikarze 300polityka.

Prezydent ratyfikował umowę o wzmocnionej współpracy obronnej Polska-USA

Zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce i utworzenie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA przewiduje polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej, którą ratyfikował wczoraj prezydent Andrzej Duda.

Piotr Ćwik były katecheta, później wojewoda 

Piotr Ćwik, 53-letni magister filozofii  na początku swojej kariery zawodowej był szkolnym katechetą, potem dyrektorem Zespołu Katolickich Szkół w Skawinie. Zasiadał też w tamtejszej radzie miejskiej, a następnie w radzie powiatu krakowskiego.

W PiS od 2005 r., ale  z listy tej partii po raz pierwszy kandydował do Sejmu w wyborach w 2011 r. Co prawda nie uzyskał wystarczającego poparcia, ale mandat posła VII kadencji objął w czerwcu 2014 r. zastępując Andrzeja Dudę, który dostał się do Parlamentu Europejskiego. Rok później, w kolejnych wyborach parlamentarnych, nie uzyskał reelekcji, ale już w grudniu 2015 r. został mianowany wicewojewodą małopolskim, a w czerwcu 2017 r. zastąpił na stanowisku wojewody małopolskiego Józefa Pilcha, który podał się do dymisji (jako powód podając względy osobiste).

W wyborach w 2019 r. Ćwik ponownie bezskutecznie kandydował z list PiS do Sejmu, a w sierpniu zeszłego roku premier Mateusz Morawiecki odwołał go ze stanowiska wojewody małopolskiego nie podając powodu tej decyzji. Już w październiku 2020 r. objął jednak stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a teraz został zastępcą szefa tej kancelarii.