Kaczyński: Nie dopuścimy do ograniczenia wolności w internecie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej do PE`19

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej do PE`19

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w Gdańsku, że “nową piątkę PiS” zastępuje “piątka z plusem”, a tym plusem jest wolność. Nawiązując do zeszłotygodniowego głosowania w PE ws. zmian w dyrektywie o prawie autorskim zapewnił, że jego partia nie dopuści do ograniczenia wolności w internecie.

 

W ramach kampanii przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego odbyła się w sobotę (30 marca) kolejna regionalna konwencja PiS, w której uczestniczył również premier Mateusz Morawiecki.

Przyjęta we wtorek (26 marca) kontrowersyjna dyrektywa reguluje m.in. zasady publikowania w internecie. Za jej przyjęciem opowiedziało się 348 posłów, przeciw było 274. Od głosu wstrzymało się jedynie 36. Polska była jednym z ośmiu państw przeciwnych dyrektywie.

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich

Na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu europosłowie przyjęli w głosowaniu budzącą wiele kontrowersji nową dyrektywę o prawach autorskich, która ma dostosować prawo do współczesności. Dotyczy ona m.in. zasad publikowania w internecie. Głosowanie poprzedziła emocjonalna dyskusja.
 

Za dyrektywą opowiedziało się 348 posłów, przeciw …

Polska pozostanie wyspą wolności

Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że dokonując implementacji tej dyrektywy jego partia zapewni, “że wolność będzie zachowana”. “Prawo i Sprawiedliwość jest partią wolności” – przekonywał. “Dobre prawo, równe dla wszystkich i sprawiedliwość równa się wolność. Dlatego nie będziemy już mówić o `piątce` PiS, tylko o `piątce plus`, gdzie ten plus, to wolność” – tłumaczył w Gdańsku lider partii rządzącej.

W swoim wystąpieniu Kaczyński skupił się bowiem tym razem na kwestii wolności obywatelskich. Podkreślił, że wolność to prawo jednostki do działania i prawo narodu do suwerennego państwa. Uznał także, że w biedzie człowiek traci swoją wolność. „Polska w dzisiejszym świecie, gdzie wolność się cofa, w Europie pozostanie wyspą wolności” – zapewnił prezes PiS. “Dzięki komu? Dzięki Polakom i dzięki PiS” – oświadczył.

Szef rządzącej partii skrytykował przy tym przedstawicieli opozycji za ich głosowanie w PE nad dyrektywą dot. nowych regulacji w internecie (wypomniał im wygłaszanie sprzecznych opinii zarówno przed, jak i po głosowaniu). “Oni w istocie byli za tym ograniczeniem, choć mówili co innego” – oświadczył Kaczyński.

Dyrektywa o prawach autorskich – wolność czy cenzura w sieci?

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk uważa, że znowelizowana dyrektywa UE o prawach autorskich nie zagraża wolności w internecie. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił tymczasem po wtorkowym głosowaniu w PE: “byliśmy, jesteśmy i będziemy zawsze za wolnością w internecie”.

PiS zapewni wolność

Jarosław Kaczyński podkreślił także, że “kilka dni temu zapadła w Parlamencie Europejskim decyzja godząca w wolność”. “Mówię o Acta 2” – wyjaśnił. Uspokajał jednak, że wdrażając nowe unijne rozwiązania jego partia zapewni wolność w internecie. “Mamy dwa lata na zaimplementowanie przepisów w naszym prawodawstwie. PiS zapewni taką implementację, że wolność będzie zachowana” – obiecał.

Parlament Europejski odrzucił ACTA

„ACTA jest martwa. Jej odrzucenie to pierwszy krok na rzecz zmiany zasad gry w sieci i ułatwienia dostępu do dóbr kultury poprzez rozszerzenie zakresu tzw. dozwolonego użytku” – powiedział po głosowaniu europoseł Paweł Zalewski (PO, EPL), wiceprzewodniczący komisji handlu międzynarodowego …

“Z tego miejsca chcę obiecać wszystkim, polskim blogerom, influencerom, forumowiczom, że będziemy walczyć o wolność internetu” – wtórował Kaczyńskiemu premier Mateusz Morawiecki. “Gospodarka cyfrowa jest ważna dla rozwoju, na nią stawiamy, ale ona potrzebuje wolności” – dodał. “Drodzy internauci, jesteśmy z wami” – zapewnił szef rządu.

Zwrócił też uwagę, że jeszcze kilka lat temu trudno było wierzyć, że Polska tak szybko stanie się krajem rozwiniętym. “Ja dziś wierzę, że za kilka lat staniemy się członkiem G20. Musimy sobie stawiać ambitne cele” – oświadczył premier Morawiecki.

PE, KE i państwa członkowskie porozumiały się co do zmian w prawie autorskim

Parlament Europejski, Komisja Europejska oraz Rada porozumiały się co do nowelizacji dyrektywy dotyczącej prawa autorskiego i dostosowującej ją do jednolitego rynku cyfrowego. Budzi ona kontrowersje, a 8 państw członkowskich (w tym Polska) jest jej przeciwna w obecnie uzgodnionym kształcie.
 

Toczone w …

“W przypadku ACTA 2 mieliśmy do czynienia z historycznym wręcz lobbingiem, to była bardzo trudna sprawa” – oceniła natomiast europosłanka PiS Anna Fotyga – gdańska “jedynka” tej partii w majowych wyborach. “Już dawno prawodawstwo nie pokazywało takich różnic między krajami w Europie. A powinien to być związek wolnych z wolnymi, równych z równymi” – podkreśliła była szefowa polskiej dyplomacji zapowiadając “kolejną walkę o pakiet mobilności, interesy polskich przedsiębiorców w Unii Europejskiej”.

Dwa lata na wprowadzenie nowych przepisów do prawa krajowego

Państwa członkowskie UE mają teraz dwa lata na dostosowanie prawa krajowego do zmian w dyrektywie o prawie autorskim. W pierwszym kroku – już w najbliższych tygodniach – będą musiały zatwierdzić decyzję PE. Jednak spełnienie ostatniej obietnicy wyborczej PiS, czyli sobotniej zapowiedzi takiej  implementacji unijnej dyrektywy, która zapewni zachowanie wolności w internecie, będzie prawdopodobnie wymagała nowej ustawy.

Tę dodatkową obietnicę wyborczą PiS włączył do swojego programu już po głosowaniu, w którym Parlament Europejski opowiedział się za przyjęciem zmian dotyczących praw autorskich w internecie. Jeśli w jesiennych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie większość, to właśnie ta partia będzie decydować o sposobie realizowania decyzji PE. W sondażach przedwyborczych częściej prowadzi właśnie Zjednoczona Prawica, choć na razie nic  nie zapowiada jej zdecydowanego zwycięstwa.

Sondaż: Niewielkie różnice między Koalicją Europejską i PiS

Z ostatnich sondaży wynika, że swoje poparcie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Polacy dzielą między Koalicję Europejska oraz Prawo i Sprawiedliwość, które jedynie zamieniają się między sobą pierwszymi miejscami. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna, a próg wyborczy przekracza jeszcze tylko Kukiz`15.