Kaczyński: kolejne bardzo zdecydowane zwycięstwo PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński po II turze wyborów samorządowych, źródło pis.org

Prezes PiS Jarosław Kaczyński po II turze wyborów samorządowych, źródło pis.org

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podsumowując wczoraj (6 listopada) w Warszawie wynik tegorocznych wyborów samorządowych ogłosił sukces PiS. Dzień wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki drugiej tury.

O wygranej PiS Kaczyński informował już w niedzielę (21 października), tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

PKW: PiS wygrało wybory samorządowe w sejmikach, a KO w miastach

Wg. oficjalnych wyników wyborów samorządowych PiS wygrało je w sejmikach wojewódzkich, natomiast wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wskazują na wygraną Koalicji Obywatelskiej. W 649 gminach i miastach 4 listopada będzie druga tura głosowania.

Wynik PiS dobrym prognostykiem przed wyborami parlamentarnymi

“PiS odniosło kolejne bardzo zdecydowane zwycięstwo” – oświadczył we wtorek dziennikarzom Jarosław Kaczyński. W jego ocenie  kampania wyborcza była dla jego ugrupowania “bardzo udana”, a “zwycięstwo nie podlega najmniejszej wątpliwości”.

Na dowód tych racji szef biura prezesa PiS Radosław Fogiel zilustrował wczorajsze oświadczenie Kaczyńskiego slajdami z zestawieniami wyników wyborów. “Bo te dane nie są powszechnie znane i powodują różnego rodzaju nieporozumienia” – podkreślił prezes rządzącej partii.

Zwrócił przy tym uwagę, że choć przedstawiciele komitetów, które przegrały wybory próbują zmienić ich obraz, to takie działania są “abstrahowaniem od faktów”. Kaczyński uznał ponadto, że „cała opowieść” opozycji dotycząca wyników zakończonych właśnie wyborów, która „jest snuta po to, żeby – powiedzmy sobie – wpłynąć na świadomość społeczną, wpłynąć na przeświadczenia ludzi, jest oparta na chciejstwie”

Wyniki głosowania świadczą bowiem – według lidera Zjednoczonej Prawicy – o zdecydowanym zwycięstwie tego ugrupowania i stanowią dobry prognostyk przed wyborami parlamentarnymi. Prezes PiS zastrzegł, że nie mówi o wyborach europejskich, bo – jak argumentował – „tam jest inna frekwencja i inna struktura elektoratu” i  trudno ekstrapolować dane z  krajowych wyborów.

PKW: PiS wygrało wybory samorządowe w sejmikach, a KO w miastach

Wg. oficjalnych wyników wyborów samorządowych PiS wygrało je w sejmikach wojewódzkich, natomiast wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wskazują na wygraną Koalicji Obywatelskiej. W 649 gminach i miastach 4 listopada będzie druga tura głosowania.

Frekwencja dowodem na umacnianie się demokracji

W ocenie Kaczyńskiego wysoka frekwencja (48,83 proc.) w czasie wyborów jest wynikiem umacniania się w Polsce demokracji. “Dziękuję każdemu, kto wziął udział w tych wyborach, niezależnie od tego, na kogo głosował. Szczególnie dziękuję przedstawicielom PiS, Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w wyborach, jako kandydaci” – powiedział prezes PiS.

Reakcja Koalicji Obywatelskiej

Na wystąpienie Kaczyńskiego na Twitterze zareagowała Koalicja Obywatelska (PO, .Nowoczesna i Inicjatywa Polska).

“Klęska PiS pokazana w liczbach przez prezesa. Nikt mu nie powiedział, że Koalicja Obywatelska nie wystawiała w większości list w gminach i powiatach? Także prezydenci z Platformy startowali także z własnych KWW, np. Hanna Zdanowska (w Łodzi), prezydent (Krzysztof) Żuk (w Lublinie), Roman Szelemej (w Wałbrzychu). Obudźcie go” – brzmi tweet KO.

Do słów Kaczyńskiego odniósł się też rzecznik PO Jan Grabiec. Przypomniał artykuł na portalu Radia Maryja, który ukazał się po drugiej turze wyborów; ogłoszono w nim porażkę PiS. “W Radiu Maryja nie znają slajdów Prezesa” – skomentował Grabiec.

Wyniki wyborów samorządowych 2018

Spośród 107 miast prezydenckich w Polsce, z list lokalnych komitetów w ostatnich wyborach samorządowych zostało wybranych najwięcej, bo aż 77 prezydentów. Choć startowali oni z własnych komitetów, to w zdecydowanej większości przypadków kandydatów wspierały ugrupowania polityczne.

Z list Koalicji Obywatelskiej – 22 (w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Bytomiu, Chorzowie, Gnieźnie, Jeleniej Górze, Kędzierzynie-Koźlu, Koninie, Koszalinie, Oświęcimiu, Pile, Płocku, Poznaniu, Rybniku, Sosnowcu, Tarnowie, Warszawie, Włocławku, Wrocławiu, Zduńskiej Woli), z PiS – czterech (Chełmie, Otwocku, Stalowej Woli i Zamościu), z list SLD Lewica Razem – dwóch (w Częstochowie i Dąbrowie Górniczej), a z list Kukiz’15 i PSL po jednym (odpowiednio: Przemyśl i Ciechanów). W I turze wybrano 64 prezydentów w związku z czym w 43 miastach konieczne było przeprowadzenie drugiej tury wyborów.

PiS wygrało wybory w dziewięciu sejmikach, a KO w siedmiu. W tegorocznych wyborach PiS zdobyło o 83 więcej mandatów w sejmikach wojewódzkich niż w 2014 r., Koalicja Obywatelska o 15 mniej niż PO przed czterema laty, a PSL – aż o 87 mniej.

Fundusze spójności: Przedstawiciele europejskich samorządów włączają się w negocjacje budżetowe

Władze lokalne i regionalne spotkały się pod koniec września z komisarzem UE ds. budżetu Güntherem Oettingerem, aby wyrazić obawy, że środki finansowe na cele spójności prawdopodobnie zostaną zmniejszone w kolejnym długoterminowym budżecie UE z uwagi na brexit i nowe priorytety.
 

„Zasoby …