Jutro w Sejmie exposé premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie, źródło Adam Guz KPRM

W czwartek prezydent Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję utworzenia nowego rządu, w piątek wręczył w Pałacu Prezydenckim nominacje ministrom, a jutro (19 listopada) rano premier wygłosi w Sejmie exposé.

 

Do Sejmu zaproszeni zostali w związku z tym szefowie wszystkich rządów utworzonych po 1989 roku. Głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu zaplanowano na jutrzejszy wieczór.

Exposé nie będzie długie

“Nie będziemy bić rekordu Donalda Tuska z 2007 roku, bo jak się okazało, długość exposé nie przechodziła w jakość rządzenia później, dlatego my w tym kierunku nie idziemy”- zapewnił w wczoraj (17 listopada) w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller, który pozostaje na swoim stanowisku. Wygłoszone wtedy przez Tuska exposé trwało ponad trzy godziny i było najdłuższe w ostatnich trzydziestu latach.

“Exposé premiera będzie mówiło o sytuacji w Polsce – gospodarce, społeczeństwie i ekonomii. Na pewno będą też odniesienia do spraw międzynarodowych. Mateusz Morawiecki przedstawi priorytety swojego rządu” – ujawnił w Polskim Radiu 24 dotychczasowy szef jego gabinetu politycznego Marek Suski.

Według harmonogramu Sejmu exposé Morawieckie ma sie rozpocząć o godz. 10, a głosowanie  nad wotum zaufania dla jego rządu – o godz. 20.

Odpowiedzi premierów na zaproszenia już dziś

“Chcielibyśmy, żeby wszyscy byli, żyjący premierzy polskich rządów po 1989 r. byli obecni, ale zdajemy sobie oczywiście sprawę z ich innych obowiązków” – powiedział w sobotę (16 listopada) rzecznik rządu.

Wczoraj Müller poinformował, że dziś do Kancelarii Premiera powinny trafić odpowiedzi byłych szefów rządów na te zaproszenia. “Uważam, że to dobry gest. Chodzi o to, że Polacy chcą spokoju, i jeżeli mamy podkreślić to, co się stało w ostatnich 30 latach, to oczywiście my podkreślamy wiele złych rzeczy, które w ostatnich 30 latach się stały, nie zmienia to faktu, że są to byli premierzy” – ocenił w niedzielę rzecznik.

Orędzie nowego marszałka Senatu w TVP1

Dobre prawo ma służyć ułatwianiu i ulepszaniu ludzkiego życia – podkreślił nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki w specjalnym orędziu wygłoszonym wczoraj w TVP1.

 

Wybrany we wtorek (12 listopada) marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił w czwartek (14 listopada) swoje pierwsze telewizyjne orędzie, …

Nieco zmieniony rząd

W piątek 8 listopada Mateusz Morawiecki przedstawił skład nowego rządu, który będzie liczył 20 resortów, w tym trzy nowe: nadzoru właścicielskiego, który obejmie wicepremier Jacek Sasin; zarządzania funduszami, którym pokieruje nowa minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i resort klimatu, któremu będzie szefować również nowy minister Michał Kurtyka. Nowe kompetencje dostał też minister rozwoju, którym będzie Jadwiga Emilewicz.

Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Nie wiadomo jeszcze kto zostanie ministrem sportu, choć nieoficjalnie wiadomo, że ma to być kobieta – sportowiec. Na giełdzie nazwisk pojawiała się m.in. Monika Pyrek i Anita Włodarczyk. Na razie Morawiecki sam będzie kierował tym resortem.

W rządzie będzie jeszcze dwoje nowych ministrów: szefem resortu finansów został bowiem Tadeusz Kościński, a Marlena Maląg – rodziny, pracy i polityki społecznej. Po wydzieleniu resortu klimatu z ministerstwa środowiska  powstało ministerstwo zasobów naturalnych, którym pokieruje najmłodszy w gabinecie Morawieckiego 28-letni Michał Woś. Swoje stanowisko obejmie jednak dopiero po nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej.

Szefem Kancelarii Premiera Rady Ministrów pozostaje Michał Dworczyk, natomiast Łukasz Schreiber przejmie obowiązki szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów od Jacka Sasina.

Na swoich stanowiskach pozostają: Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego); Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego); Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury); Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa i rozwoju wsi); Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej); Mariusz Kamiński (minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych); Jacek Czaputowicz (minister spraw zagranicznych, choć bez pionu europejskiego, który pod kierownictwem dotychczasowego wiceszefa dyplomacji  Konrada Szymańskiego trafił do KPRM); Marek Gróbarczyk (minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej); Łukasz Szumowski (minister zdrowia); Marek Zagórski (minister cyfryzacji); Dariusz Piontkowski (minister edukacji narodowej), a także Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości, prokurator generalny).

Kim są nowi ministrowie w rządzie Morawieckiego?

Wczoraj wieczorem prezydent Andrzej Duda przyjął od premiera Mateusza Morawieckiego dymisję jego dotychczasowego rządu. Powierzył mu jednocześnie dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów nie kryjąc, że to on ma być szefem również następnego gabinetu.