Jill Biden i Justin Trudeau z wizytą w Ukrainie

Pierwsze damy USA i Ukrainy Jill Biden i Ołena Zełenska w Użhorodzie, źródło twitter Jill Biden@FLOTUS

Pierwsze damy USA i Ukrainy Jill Biden i Ołena Zełenska w Użhorodzie, źródło twitter Jill Biden@FLOTUS

Niespodziewaną wizytę w Ukrainie złożyli wczoraj (8 maja) pierwsza dama USA, a także premier Kanady. Jill Biden spotkała się w Użhorodzie ze swoją ukraińską odpowiedniczką Ołeną Zełenską, natomiast Justin Trudeau był w podkijowskim Irpieniu.

 

 

Wizyty międzynarodowych przywódców utrzymywane są w tajemnicy, ponieważ od 24 lutego w Ukrainie trwa wojna wywołana przez Rosję.

Polacy mniej chętni do pomocy Ukraińcom? "Martwi regres w motywacji"

Na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polacy masowo ruszyli z pomocą ukraińskim uchodźcom. Dziś wolontariusze przyznają, że ogólnonarodowy entuzjazm osłabł.

Wizyta pierwszej damy USA w Ukrainie

Agencja AP podała, że trwającą do dziś (9 maja) podróż do Europy Jill Biden miała zakończyć w stolicy Słowacji, Bratysławie, dokąd przybyła w sobotę (7 maja) wieczorem. Natomiast AFP przekazała, że Biały Dom potwierdził informacje o wizycie pierwszej damy USA w Ukrainie.

Tymczasem obie pierwsze damy odwiedziły wczoraj (8 maja) jedną ze szkół w Użhorodzie, małym mieście na południowo-zachodnim krańcu Ukrainy. Zatrzymali się tam przesiedleńcy z regionów Ukrainy, w których wciąż trwa wywołana przez Rosję wojna.

W swoim przesłaniu pierwsza dama USA powiedziała, że ​​chciałaby spędzić Dzień Matki z ukraińskimi matkami i ich dziećmi. “Pomyślałyśmy, że trzeba pokazać Ukraińcom, że ta brutalna wojna musi się skończyć”, powiedziała pierwsza dama USA, cytowana przez agencję Reutera. “Amerykański naród stoi po stronie narodu ukraińskiego”, podkreśliła.

Natomiast Ołena Zełenska podziękowała Jill Biden za “bardzo odważny czyn”. “Rozumiemy, jak to jest, gdy pierwsza dama USA przyjeżdża tu w czasie wojny, gdy działania wojenne mają miejsce każdego dnia, gdy syreny alarmowe słychać każdego dnia, nawet dzisiaj”, zapewniła. “Wszyscy czujemy wasze wsparcie i wszyscy czujemy przywództwo prezydenta USA”, dodała  pierwsza dama Ukrainy.

Ukraina24 podaje, że „z oczywistych względów” wizyta była do ostatniej chwili utrzymywana w największej tajemnicy, a spotkanie pierwszych dam USA i Ukrainy odbyło się bez udziału mediów, ale w obecności służb prasowych Białego Domu.

W sieci pojawiło się potem nagranie z powitania pierwszych dam, a Jill Biden, która jeszcze wczoraj opuściła Ukrainę, zamieściła na Twitterze fotografię ze swoją ukraińską odpowiedniczką. “W tym Dniu Matki moje serce jest z Wami, Pierwsza Damo Ołeno Zełenska i ze wszystkimi odważnymi i wytrwałymi matkami Ukrainy”, głosi jej załączony do zdjęcia wpis.

Dzień Zwycięstwa w Rosji [Karolina Zbytniewska]

Politycy na świecie bardzo lubią grać w zastępcze wojny tożsamościowe. Putin przypomniał światu, że nie ma to jak realna, kinetyczna wojna w imię tożsamości – pisze redaktor naczelna EURACTIV.pl Karolina Zbytniewska.

Jill Biden z wizytą w Rumunii i Słowacji

Rozpoczęta w piątek (6 maja) podróż do Europy pierwszej damy USA nie zakończyła się co prawda, jak zapowiadano, w Bratysławie, ale jeszcze w niedzielę zdążyła uhonorować wolontariuszy i pracowników centrum kryzysowego w Koszycach na wschodzie Słowacji. Odwiedziła także słowacko-ukraińskie przejście graniczne.

W Dniu Matki – obchodzonego wczoraj (w drugą niedzielę maja) zarówno w USA, jak i na Słowacji –  jedna ze spotkanych ukraińskich matek powiedziała Jill Biden, że wszystkie one chcą jak najszybciej wrócić do swoich domów.

Wcześniej Jill Biden przebywała z oficjalną wizytą w Rumunii, gdzie odbyła rozmowy z rumuńskimi władzami państwowymi, w tym z prezydentem Klausem Iohannisem. Spotkała się ponadto m.in. ze stacjonującymi w tym kraju amerykańskimi żołnierzami.

Natomiast w czasie spotkania w jednej z bukareszteńskich szkół, w których uczą się dzieci ukraińskich uchodźców, pierwsza dama USA podziękowała obywatelom i samorządowcom rumuńskim za gościnność i organizację pomocy dla uciekinierów wojennych z Ukrainy.

“Matki zrobią wszystko dla swoich dzieci, a ukraińskie matki, takie jak Svitlana, nadal są silne i odporne”, napisała Jill Biden na Twitterze z dołączonym zdjęciem kobiety z córeczką. “Jestem wdzięczna, że Rumuni przyjęli te rodziny do swoich domów i do swoich serc”, dodała.

Amnesty International ma dowody na zbrodnie popełnione przez Rosjan na Ukrainie

Międzynarodowa organizacja broniąca praw człowieka przygotowuje raport dotyczący wydarzeń w okupowanych w lutym i marcu przez rosyjską armię okolic Kijowa.

Niespodziewana wizyta premiera Kanady w Irpieniu

Natomiast premier Kanady Justin Trudeau złożył również niezapowiedzianą wizytę w podkijowskim Irpieniu, poinformowały władze zniszczonego w wyniku rosyjskiej inwazji miasta.

“Właśnie miałem zaszczyt rozmawiać z premierem Kanady Justinem Trudeau”, poinformował mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn. “Przyjechał do Irpienia, by na własne oczy zobaczyć ten koszmar, do którego doprowadzili w naszym mieście rosyjscy okupanci”, dodał. Podkreślił również, że szef kanadyjskiego rządu “był w szoku”.

“Zobaczył spalone i całkowicie zniszczone nie obiekty wojskowe, a domy mieszkańców, którzy jeszcze niedawno cieszyli się życiem i mieli swoje plany na przyszłość”, powiedział Markuszyn. Podziękował przy tym władzom Kanady, wyrażając nadzieję, że kraj ten pomoże w odbudowie zniszczonych  miast Ukrainy, w tym Irpienia.