Nowa odsłona stosunków USA z Arabią Saudyjską? Amerykański wywiad upubliczni raport ws. śmierci Dżamala Chaszodżdżiego

aukus-ns2-biden-chiny-tvn-bliski-wschod-islam-merkel-facebook-trump-izrael-europa-usa-ameryka-aktualizacja-2

Joe Biden. / Zdjęcie: Twitter @POTUS

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozmawiał wczoraj (25 lutego) z królem Arabii Saudyjskiej Salmanem. Zgodnie z oświadczeniem Białego Domu przywódcy poruszyli m.in. temat “bezpieczeństwa regionalnego, w tym wznowionych wysiłków Organizacji Narodów Zjednoczonych, by zakończyć wojnę w Jemenie”.

 

 

Strona saudyjska miała otrzymać zapewnienie o zobowiązaniu Amerykanów do udzielenia wsparcia w obronie terytorium państwa przed atakami Iranu.

W przeciwieństwie do poprzedniego rządu USA, prezydent Joe Biden zdecydował się na rozmowę z królem Arabii Saudyjskiej, a nie jego następcą – księciem Muhammadem ibn Salmanem – którego wiele państw traktuje jako faktycznego przywódcę arabskiego kraju.

Jak powiedziała rzecznika Białego Domu Jen Psaki, w stosunkach amerykańsko-saudyjskich są obszary, które budzą obawy i w których potrzebna jest kontrola odpowiedzialności, a głównym celem Amerykanów jest zmiana charakteru relacji z rządem w Rijadzie.

USA upublicznią raport dotyczący odpowiedzialności księcia Salmana

Dlatego w piątek (26 lutego) administracja Joego Bidena ma ujawnić dokumenty CIA, które wiążą księcia Muhammada ibn Salmana ze sprawą zabójstwa Dżamala Chaszodżdżiego – mężczyzna zginął w 2018 r. w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule.

Chaszodżdżi był dziennikarzem pochodzenia saudyjskiego, który współpracował z „The Washington Post” i otwarcie oskarżał m.in. księcia Muhammada ibn Salmana o łamanie praw człowieka.

Według raportu ONZ z 2019 r. istnieją “wiarygodne dowody” na zaangażowanie wysokiej rangi urzędników państwowych w zabójstwo mężczyzny. W tym samym roku pięć osób w związku ze sprawą skazano na śmierć – sąd złagodził wyrok do 20 lat pozbawienia wolności, ale następca saudyjskiego tronu nie podlegał dochodzeniu.

Administracja Donalda Trumpa nałożyła na 17 Saudyjczyków sankcje, jednak nie zdecydowała się na upublicznienie wyników raportu ani krytykę działań Muhammada ibn Salmana, natomiast w czasie ostatniej kampanii wyborczej w USA kandydat Partii Demokratycznej Joe Biden zapowiadał, że Saudyjczycy “zapłacą za śmierć” dziennikarza.

Urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych miał podczas wczorajszej rozmowy pozytywnie odnieść się do uwolnienia aktywistki na rzecz praw kobiet Ludżajn al-Hazlul oraz potwierdził znaczenie, jakie Amerykanie przypisują prawom człowieka i praworządności.

Biden wycofał poparcie USA dla irańsko-saudyjskiej wojny zastępczej. Sytuacja humanitarna w Jemenie jest katastrofalna

To kolejny element wycofywania się Waszyngtonu z zaangażowania w jemeńską wojnę domową.