“Jedynki” PSL-Koalicji Polskiej w wyborach do Sejmu

Liderzy PSL- Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz, źródło twitter nowePSL

Liderzy PSL- Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz, źródło twitter nowePSL

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz otwiera listę PSL-Koalicji Polskiej w Tarnowie, a lider Kukiz`15 Paweł Kukiz w Opolu. Liderzy PSL-Koalicji Polskiej w jesiennych wyborach do Sejmu zostali przedstawieni w sobotę na krajowej konwencji wyborczej w Płocku, gdzie na pierwsze miejsce zajmuje poseł PSL Piotr Zgorzelski.

 

Zapowiadaną wspólną listę do Senatu opozycja ma przedstawić dziś.

Wspólna lista opozycji w wyborach do Senatu?

Lewica zaapelowała wczoraj do pozostałych ugrupowań opozycyjnych o niewystawianie przeciwko sobie kandydatów w jesiennych wyborach do Senatu. Liderzy SLD, Lewicy Razem i Wiosny zaproponowali rozmowy w tej sprawie szefowi PO, PSL, .Nowoczesnej oraz Związku Miast Polskich jeszcze w tym tygodniu.

W Warszawie “jedynką” został Władysław T. Bartoszewski (PSL), w okręgu podwarszawskim – poseł Kukiz`15 Robert Mordak, w Krakowie posłanka Kukiz`15 Agnieszka Ścigaj, a we Wrocławiu Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów. Były minister rolnictwa i poseł PSL od siedmiu kadencji Marek Sawicki został liderem w Siedlcach, a wicemarszałek Sejmu z Kukiz`15 Stanisław Tyszka – w Rzeszowie.

“Jedynką” w Olsztynie jest wiceprezes PSL i posłanka tej partii Urszula Pasławska, a w Gdyni były szef MSWiA (wtedy w AWS) w rządzie Jerzego Buzka i minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska (już w PO) Marek Biernacki, który w zeszłym roku został wykluczony z Platformy (za złamanie dyscypliny partyjnej w głosowaniach nad projektami ws. aborcji) i przeszedł do klubu PSL-Koalicja Polska. Listę komitetu wyborczego PSL-Koalicji Polskiej otwierają także m.in. dwaj byli europosłowie PSL: Czesław Siekierski w Kielcach i Andrzej Grzyb – w Kaliszu.

Wybory parlametarne w Polsce wyznaczone zostały na 13 października.

Wybory parlamentarne w Polsce 13 października

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 13 października – rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował wczoraj, że Andrzej Duda podpisał właśnie postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu. 

Prezes PSL: Nie jesteśmy anty-PiS, ani anty-opozycją

“Nie jesteśmy anty-PiS, nie jesteśmy anty-opozycją, nie jesteśmy przeciwko, tylko jesteśmy za silną Polską, demokratyczną, sprawiedliwą dla wszystkich” – przekonywał prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na sobotnim (17 sierpnia) spotkaniu podkreślając, że PSL-Koalicja Polska opowiada się za silną Polską.

Nawiązując do zielonego koloru sztandaru ludowców ich lider oświadczył, że Polska musi przejść na „zieloną stronę mocy” wyjaśniając, że chodzi m.in. o tani prąd i czystą energię, a także o nadzieję na bezpieczną szkołę i dobry dostęp do lekarza, o wprowadzenia emerytury wyższej o 400 zł bez podatku oraz dobrowolnej składki do ZUS.

“Polska musi przejść na zieloną stronę mocy. Musi stanąć po zielonej stronie mocy: tani prąd, czysta energia, miejsca pracy. Ten zielony, to zdrowa polska tradycyjna żywność, najlepsza na świecie” – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Mówił też o potrzebie “zielonego stylu życia. “Trzeba dać szansę na to, byśmy oddychali pełną piersią, nie dusili się w smogu, nie dusili się węglem sprowadzanym z Rosji” – argumentował prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz zapewnił, że politycy, którzy podjęli się budowy Koalicji Polskiej nie zrobili tego przeciwko komukolwiek. “Idziemy po to, by było więcej udziału obywateli w sprawowaniu władzy. Właśnie te idee dnia referendalnego czy wyboru rzecznika praw obywatelskich w sposób powszechny, dania szansy na to, żeby każdy mógł startować w wyborach wniósł Paweł Kukiz do naszego środowiska” – przypomniał szef ludowców. Zapowiedział również, że Koalicja Polska utrzyma program 500+. “My ten 500 plus wzmocnimy, ale musimy na niego zarobić, a żeby zarobić musimy dać przeżyć przedsiębiorcy, samozatrudnionym” – zastrzegł Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL wezwał także do przygotowania „ponadpartyjnego, ponad politycznego paktu na rzecz służby zdrowia”. “Uzdrowimy służbę zdrowia we współpracy i do tego wzywam wszystkie partie opozycyjne i partie koalicji, wszystkich którzy startują w wyborach” – zaapelował.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział ponadto, że jego ugrupowanie będzie walczyć o dobrą przyszłość i o pomyślność dla wszystkich obywateli niezależnie od ich światopoglądu, bo – jak ocenił – “tego potrzeba Polsce utarzanej w wojnie między Polakami”. “Zrobimy wszystko, żeby nie było wojny religijnej, będziemy bronić naszych wartości, naszej tradycji, tych wszystkich tradycji chrześcijańskich, które są po prostu od pokoleń w nas” – zapewnił lider ludowców.

PSL tworzy Koalicję Polską

W jesiennych wyborach parlamentarnych Polskie Stronnictwo Ludowe wystartuje samodzielnie lub we własnym bloku pod nazwą Koalicja Polska – poinformował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po obradach Rady Nadzorczej partii.

Kukiz: Od dzisiaj macie na kogo głosować

Lider Kukiz`15 Paweł Kukiz zapewniał natomiast  w Płocku, że zwolennicy politycznego centrum mają wreszcie na kogo głosować. W swoim wystąpieniu na sobotniej konwencji  wspominał wybory parlamentarne z roku 2015, gdy przysięgał, że nigdy nie zdradzi postulatów obywatelskich. Obiecywał wtedy, że nigdy nie zrezygnuje – jak przypomniał – z „walki o możliwość indywidualnego startu do Sejmu każdego obywatela Rzeczpospolitej”.

Lider Kukiz`15 przypomniał również postulat, aby obywatele mogli korzystać z instytucji referendum i odwołać posła w trakcie kadencji. Przysięgałem, „by można było skończyć z korupcją we wszystkich – podkreślam – we wszystkich partiach politycznych. Przysięgałem, że zrobię wszystko, by obniżyć podatki, by wyzwolić drobnych przedsiębiorców z tego fiskalizmu” – wyliczał. „Przysięgałem, że swoich postulatów nie zdradzę i przysięgi dochowałem” – ocenił.

Zwracając się do lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza Paweł Kukiz przyznał, że oba ugrupowania mogły iść „łatwą drogą”. „Idziesz z Platformą, ja idę z PiS. Spokojnie wchodzimy do Sejmu i jest, jak było. Ale nie o to chodzi. Trzeba wybrać nową drogę – drogę centrum, drogę dialogu, drogę pojednania” – oświadczył zwracając uwagę na kłótnie w rodzinach? „Przyjeżdża rodzina, są święta, ten za PiS, ten za PO. Nie mam na kogo głosować. Od dzisiaj macie na kogo głosować” – zapewnił szef Kukiz`15.

Koalicja Polska: PSL z Kukiz`15?

Lider Kukiz’15 Paweł Kukiz zapewnił mediach społecznościowych, że nie wchodzi do Polskiego Stronnictwa Ludowego, a jedynie skorzysta z list ludowców. Jednak negocjacje ws. wspólnych list jeszcze trwają. Wcześniej mowa była o wspólnym starcie tego ugrupowania z Konfederacją. 

Przekonywał także, że wprowadzenie w życie postulatów PSL-Koalicji Polskiej, zagwarantuje likwidację patologii we wszystkich partiach politycznych. “Celujemy w dwucyfrowy wynik w nadchodzących wyborach. Celujemy w to, aby zostać `języczkiem u wagi`. My będziemy decydować, kto będzie miał władzę w Polsce, a władzę w Polsce będzie miał ten, kto będzie pracował dla obywateli, a nie będzie ich panem” – podkreślił Kukiz na spotkaniu w Płocku.

„Jedynki” PSL-Koalicji Polskiej

Na zakończenie sobotniej konwencji przedstawione zostały „jedynki”  PSL-Koalicji Polskiej we wszystkich 41. okręgach. Okręg 1 Legnica – Stanisław Żuk; okręg 2 Wałbrzych – Paweł Gancarz; okręg 3 Wrocław – Jacek Protasiewicz; okręg 4 Bydgoszcz – Dariusz Kurzawa; okręg 5 Toruń – Paweł Szramka; okręg 6 Lublin – Jan Łopata; okręg 7 Chełm – Jarosław Sachajko; okręg 8 Zielona Góra – Jolanta Fedak; okręg 9 Łódź – Elżbieta Bińczycka; okręg 10 Piotrków Trybunalski – Dariusz Klimczak.

Okręg 11 Sieradz – Paweł Bejda; okręg 12 Chrzanów – Józef Brynkus; okręg 13 Kraków – Agnieszka Ścigaj; okręg 14 Nowy Sącz – Urszula Nowogórska; okręg 15 Tarnów – Władysław Kosiniak-Kamysz; okręg 16 Płock – Piotr Zgorzelski; okręg 17 Radom – Mirosław Maliszewski; okręg 18 Siedlce – Marek Sawicki; okręg 19 Warszawa – Władysław T. Bartoszewski; okręg 20 Warszawa II – Robert Mordak; okręg 21 Opole – Paweł Kukiz; okręg 22 Krosno – Mieczysław Kasprzak.

Okręg 23 Rzeszów – Stanisław Tyszka; okręg 24 Białystok – Stefan Krajewski; okręg 25 Gdańsk – Andrzej Kobylarz; okręg 26 Gdynia – Marek Biernacki; okręg 27 Bielsko-Biała – Mirosław Szemla; okręg 28 Częstochowa – Henryk Kiepura; okręg 31 Katowice – Aleksandra Jelonek; okręg 32 Sosnowiec – Barbara Chrobak; okręg 33 Kielce – Czesław Siekierski; okręg 34 Elbląg – Zbigniew Ziejewski; okręg 35 Olsztyn – Urszula Pasławska; okręg 36 Kalisz – Andrzej Grzyb; okręg 37  Konin – Tomasz Frąckowiak; okręg 38 Piła – Krzysztof Paszyk; okręg 39 Poznań – Wojciech Jankowiak; okręg 40 Koszalin – Radosław Lubczyk; okręg 41 Szczecin – Jarosław Rzepa.