Francja: Jean Castex nowym premierem. To on odpowiadał za strategię wyjścia z „lockdownu”

Hotel Matignon, siedziba premiera Francji, fot. Wikimedia

Hotel Matignon, siedziba premiera Francji, fot. Wikimedia

Emmanuel Macron mianował nowego premiera Francji. Został nim 55-letni Jean Castex. Polityk ten był odpowiedzialny za przygotowanie planu wyjścia kraju z kwarantanny związanej z epidemią COVID-19.

 

Jean Castex, który na stanowisku zastąpi Édouarda Philippe’a, ma 55 lat i był merem niewielkiego miasta na południu Francji.

Francja: Dymisja premiera. Édouard Philippe nowym rywalem Emmanuela Macrona?

Premier Francji Édouard Philippe podał się do dymisji. Czy jego rosnąca popularność okaże się problemem dla prezydenta Emmanuela Macrona?

Francja: Nowy premier kopią poprzedniego?

49-letni Philippe premierem został w maju 2017 r., krótko po tym, jak Emmanuel Macron z dużym poparciem wywalczył stanowiska prezydenta Francji. Dobrze oceniany i związany wcześniej z centroprawicowymi Republikanami samorządowiec, który zasiadał też przez kilka lat w parlamencie, nie był dotąd czołową postacią francuskiej polityki.

Uchodził i uchodzi za bardzo bliskiego współpracownika Macrona. Działań prezydenta starał się nie kwestionować. Teraz odszedł jednak ze stanowiska premiera, a do wymiany idzie także cały francuski rząd, którym pokieruje Castex.

Castex z wykształcenia jest prawnikiem (kształcił się jak znaczna większość francuskiej elity politycznej w paryskim Instytucie Nauk Politycznych (Sciences Po) oraz w prestiżowej École nationale d’administration (ENA), z której wywodzi się większość ministrów, premierów i prezydentów. Z zawodu jest samorządowcem. Pełni funkcję mera gminy Prades na południu Francji.

55-letni Jean Castex był odpowiedzialny za przygotowanie planu wyjścia kraju z kwarantanny związanej z epidemią COVID-19. Blisko współpracował wówczas z Philippem. Funkcję pełnomocnika rządu ds. wyjścia z kwarantanny pełnił od 2 kwietnia. Francuzi nazywają go „panem od wychodzenia z kwarantanny” – le déconfineur.

Do pierwszych miesięcy 2020 r. był członkiem konserwatywnej, prawicowej partii Republikanie, podobnie jak Édouard Philippe, który zanim został szefem rządu pełnił również funkcję mera Hawru.