„Jaskółki” Wiosny i byli premierzy SLD na listach do PE

Robert Biedroń na konwencji założycielskiej partii Wiosna, źródło euactiv.com za EPA EFE Jakub Kamiński

Robert Biedroń na konwencji założycielskiej partii Wiosna, źródło euactiv.com za EPA EFE Jakub Kamiński

Należący do Koalicji Europejskiej SLD przedstawił  kandydatów do Parlamentu Europejskiego w sobotę, wczoraj lider Wiosny Robert Biedroń przedstawił kolejne swoje „jaskółki”, a szef Kukiz`15 listy tego ruchu ujawnił w zeszły czwartek. PiS i PO zrobiły to już wcześniej.

 

Termin zgłaszania list kandydatów na europosłów mija 16 kwietnia. Mniej czasu, bo tylko do szóstego kwietnia, pozostało na zgłaszanie do PKW informacji o utworzeniu komitetu wyborczego. Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja.

Kandydaci PiS w majowych wyborach do PE

PiS przekazał w piątek kolejne nazwiska swoich kandydatów na europarlamentarzystów. Już wcześniej podano nazwiska otwierające listy Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego, co wywołało spekulacje nt. rekonstrukcji rządu po majowym głosowaniu.

Warszawskie “jaskółki” Biedronia

“To jest drużyna Wiosny – dziesięć jaskółek, które polecą dzisiaj w teren, będą działały przez następne tygodnie i miesiące w Warszawie, budowały Wiosnę, przynosiły Europę do Warszawy, zmienią oblicze polskiej polityki” – powiedział wczoraj (1 kwietnia) Robert Biedroń przedstawiając 10 kandydatów na europosłów swojej partii z warszawskiej listy.

Obok samego Biedronia, który startuje ze stolicy z pierwszego miejsca, na liście znalazła się – z “dwójką” – posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus, a trzecie miejsce otrzymała prawniczka i aktywistka feministyczna Monika Płatek. Z czwartego miejsca Wiosny startuje natomiast ekspert ugrupowania ds. polityki europejskiej, szef think tanku Global.Lab Adam Traczyk, a z piątego – koordynatorka okręgu podwarszawskiego partii Biedronia Sylwia Buźniak.

PO zatwierdziła listy swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej przyjęła w sobotę uchwałę zatwierdzającą okręgowe listy kandydatów tej partii na posłów do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni).

Jako „szóstka” na liście partii Biedronia znalazła się koordynatorka struktur warszawskich Anna Tarczyńska, z miejsca siódmego startuje radny z warszawskiej Białołęki, lokalny aktywista Filip Pelc, z ósmego – biolog Jacek Kubiak, a z dziewiątego – dyplomatka, b. konsul RP w Brazylii Katarzyna Breiter. Ostatnie, dziesiąte miejsce na liście Wiosny zajmuje sekretarz generalny partii, były polityk SLD Krzysztof Gawkowski.

Lider tego ugrupowania poinformował, że z sondaży w Warszawie wynika obecnie, że Wiosna ma tu szanse na zdobycie dwóch mandatów. „A walczymy co najmniej o trzy mandaty” – przyznał Robert Biedroń.

Wiosenne jaskółki w obronie tolerancji, otwartości i wyrównywania szans

“Wiosna jest po to, byśmy zaczęli realizować umowę wielu narodów europejskich. Potrzeba jest do tego ludzi odważnych, zdeterminowanych do zmian, którzy nie chowają głowy w piasek i będą bronili wartości tolerancji, otwartości i wyrównywania szans” – przekonywał Biedroń tym razem w Rzeszowie, gdzie tego samego dnia przedstawiał tamtejszą listę Wiosny.

“Jedynką” została tam Anna Skiba związana z partią Ryszarda Petru Teraz!, a pierwszą trójkę uzupełniają Marcin Jurzysta i Tomasz Oleksak. Pozostali kandydaci do PE z tego okręgu, to Katarzyna Kwolek, Radosław Krukar, Urszula Grych-Bochyńska, Patryk Fic, Joanna Prokopska, Grzegorz Tereszkiewicz i Gniewomir Skrzysiński.

Wiosna też przedstawiła swoich kandydatów do PE

Podczas konwencji wyborczej przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w Warszawie lider Wiosny Robert Biedroń zapewnił, że jego partię stać na europejską wizję. Przedstawiając kandydatów na europosłów zapowiedział, że „już za kilka dni” jego ugrupowanie przedstawi także swój europejski program.

Byli premierzy na listach SLD

Z kolei wśród kandydatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, startującego w wyborach do PE z list Koalicji Europejskiej znaleźli się byli premierzy: Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka, a także wieloletni europoseł, wiceszef Parlamentu Europejskiej Bogusław Liberadzki. Koalicję tę współtworzą – obok SLD – PO, PSL, Nowoczesna i Zieloni.

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty ogłosił tę decyzję podczas niedzielnej (31 marca) konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu Rady Krajowej SLD, która jednogłośnie zatwierdziła kandydatów. Podziękował też partnerom z Koalicji Europejskiej za „trudne, ale uczciwe rozmowy”. W ich wyniku SLD wspólnie ze swoimi lewicowymi partnerami otrzymał trzy “jedynki”, trzy “dwójki” i sześć “trójek”. “Uważam, że to są dobre, uczciwie wynegocjowane miejsca” – ocenił Czarzasty. Na listach Koalicji w sumie znajdzie się 15 polityków zarekomendowanych przez SLD.

Wielka Koalicja Europejska w Polsce

Liderzy Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej, PSL-UED, .Nowoczesnej, SLD i Partii Zieloni podpisali wczoraj deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej. Mają wspólnie – również z Partią Teraz! – wystartować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Były premier i były szef dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu warszawskim, drugi były premier i były szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w okręgu łódzkim, a wiceszef PE Bogusław Liberadzki – w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim. Natomiast kolejny były szef rządu Leszek Miller otrzymał drugie miejsce na liście wielkopolskiej.

Również drugie miejsce, tyle że w okręgu kujawsko-pomorskim zajmie europoseł SLD, były wiceszef MON Janusz Zemke, a “dwójką” w okręgu śląskim będzie radny śląskiego sejmiku, wiceszef Sojuszu i lider regionalnych struktur partii na Śląsku Marek Balt.

Trzecie miejsca na listach Sojuszu otrzymali: wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński (okręg podkarpacki); wiceprzewodniczący SLD i lider świętokrzyskich struktur tego ugrupowania, były europoseł Andrzej Szejna (okręg małopolsko-świętokrzyski); była posłanka, wdowa po polityku tej partii i byłym szefie MON Jerzym Szmajdzińskim Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (okręg dolnośląsko-opolski); były senator, szef warmińsko-mazurskich struktur SLD Władysław Mańkut (okręg warmińsko-mazurski); radny lubelskiego sejmiku i ordynator oddziału neonatologii szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej Riad Haidar (okręg lubelski) oraz były wiceminister skarbu Ireneusz Sitarski (okręg mazowiecki).

Ponadto w okręgu pomorskim na miejscu czwartym znajdzie się jedna z liderek Inicjatywy Feministycznej Elżbieta Jachlewska, a z dziewiątego miejsca do PE kandydować ma Jolanta Kalinowska (Socjaldemokracja Polska). Natomiast w okręgu łódzkim z piątego miejsca wystartuje Aleksandra Stasiak.

Czarzasty: Jestem dumny z tej lewicowej ekipy

“To jest ekipa lewicowa, która szła różnymi drogami, ale ekipa, która się zawsze szanowała i współpracowała ze sobą (…), która wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej, która dała naszemu krajowi konstytucję” – wyliczał lider SLD. “To jest ekipa, z której jestem dumny i będziemy walczyli. Jak jesteśmy razem, zawsze zwyciężamy” – podkreślił na konferencji prasowej. Dodał, że do PE powinni teraz startować “ludzie najpoważniejsi, najrozsądniejsi”, bo – jak argumentował – “trzeba ratować i Polskę w Unii Europejskiej, i Unię Europejską”.

Byli premierzy “jedynkami” na listach Koalicji Europejskiej w wyborach do PE

Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz, to byli premierzy, którzy będą otwierać listy Koalicji Europejskiej w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformował wczoraj szef PO Grzegorz Schetyna.

Tyszka, Ścigaj i Długi wśród “jedynek” Kukiz`15

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, wiceszef klubu Grzegorz Długi, posłanka ruchu Agnieszka Ścigaj i lekarz pediatra, były kandydat na Rzecznika Praw Dziecka Paweł Kukiz-Szczuciński są wśród „jedynek” list Kukiz‘15 w wyborach do Parlamentu Europejskiego – przekazał w czwartek Paweł Kukiz.

Jak poinformował w rozmowie z PAP, Stanisław Tyszka otwiera listę Kukiz‘15 w okręgu wyborczym nr 4 (Warszawa i osiem powiatów województwa mazowieckiego),  Agnieszka Ścigaj jest „jedynką” w okręgu 12 (woj. dolnośląskie i opolskie), a Grzegorz Długi – liderem listy śląskiej (okręg 11). Natomiast wiceszef klubu i szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko zajmuje pierwsze miejsce na liście lubelskiej (okręg 8), a były kandydat na Rzecznika Praw Dziecka – Paweł Kukiz-Szczuciński otwiera listę w województwie małopolskim i świętokrzyskim (okręg 10).

Na Pomorzu (okręg 1) „jedynką” będzie poseł Andrzej Kobylarz, w kujawsko-pomorskim (okręg 2) poseł Paweł Szramka. W województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim (okręg 3) pierwsze miejsce na liście Kukiz`15 otrzymał działacz samorządowy Marek Skrypko, na Mazowszu (okręg 5 – cztery miasta na prawach powiatu i 29 powiatów województwa mazowieckiego) adwokat Piotr Mikołajczyk.

Natomiast w województwie łódzkim (okręg 6) z pierwszego miejsca wystartuje do PE były wiceprezydent Łodzi i były burmistrz Łowicza Ireneusz Jabłoński, w Wielkopolsce (okręg 7) burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, a w podkarpackim (okręg 9) – działaczka Kukiz‘15 Alicja Bobola. Wciąż nie wiadomo tymczasem kto będzie ostatnią „jedynką” w okręgu 13 obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie.

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd w sojuszu z Kukiz’15

Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio zaprezentował w Rzymie nowy sojusz przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według Di Maio może on stać się języczkiem u wagi w przypadku braku samodzielnej większości Europejskiej Partii Ludowej oraz Socjalistów i Demokratów.
 

W …

Paweł Kukiz zapowiedział już wcześniej, że przyszli europosłowie jego ugrupowania będą współpracować z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. W jego ocenie warto bowiem część postulatów włoskiej partii przenieść na polski grunt. Lider Kukiz`15 zwrócił przy tym uwagę, że ruch powstał po to, żeby walczyć z korupcją i przywilejami władzy. Przyznał także, że na podstawie ustawy antykorupcyjnej Ruchu Pięciu Gwiazd, ruch Kukiz 15 już napisał swoją ustawę, której celem jest eliminacja łapowników z życia publicznego.

PSL chce wpisać członkostwo w UE do konstytucji

Polskie Stronnictwo Ludowe, które przedstawiło w sobotę swoich kandydatów w wyborach do PE, zapowiedziało złożenie projektu ustawy umożliwiającej wpisanie członkostwa Polski w UE do konstytucji. Ludowcy startują do unijnego zgromadzenia w ramach Koalicji Europejskiej.