Rząd od przyszłego tygodnia z nowymi ministrami, a od nowego roku bez szefa PiS 

lex-TVN-PiS-media-wolne-Discovery-Suski-kaczynski-ceny-prad-inflacja-populizm-Sejm-Senat-

Jarosław Kaczyński / Źródło: Flickr/Sejm RP, fot. fot. Rafał Zambrzycki (CC BY 2.0)

Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński zapowiedział wczoraj, że  ministrem sportu zostanie Kamil Bortniczuk, a  Łukasz Mejza – wiceministrem w tym resorcie. Poinformował także, że sam od nowego roku z rządu odejdzie.

 

Jarosław Kaczyński jest od roku wicepremierem, przewodniczącym Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Sondaże: PiS wciąż liderem, ale Polacy nie chcą w rządzie Jarosława Kaczyńskiego

Prawo i Sprawiedliwość wciąż utrzymuje się na pierwszym miejscu partyjnych rankingów, ale według sondaży Polacy nie chcą, żeby prezes rządzącej partii Jarosław Kaczyński pozostawał w rządzie,

Wicepremier Kaczyński odchodzi z rządu

Podczas środowego (13 października) posiedzenia klubu parlamentarnego PiS prezes tej partii, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński zapowiedział, że na początku przyszłego roku zrezygnuje ze stanowiska w rządzie, wynika z informacji PAP. Swoją decyzję miał uzasadniać koniecznością większej kontroli nad partią.

“Prezes wskazywał, że ze względu na funkcję wicepremiera w siedzibie partii pojawia się raz na tydzień i że jest to niewystarczające”, cytują media jednego z posłów PiS. Inny miał natomiast przekazać, że Kaczyński wezwał też polityków PiS do większej aktywności w mediach społecznościowych. “Podkreślał, że w 2015 roku PiS wygrało wybory m.in. dzięki aktywności w internecie, podobnie było w roku 2019, ale teraz ten kanał jest zaniedbany i trzeba to jak najszybciej zmienić”, przekazał parlamentarzysta.

Jeszcze w zeszłym miesiącu prezes PiS zarzekał się, że w tym roku na pewno rządu nie opuści  tłumacząc, że pracuje nad projektami o powszechnym obowiązku obrony.  “Kiedy te ustawy będą w procesie uchwalania lub zostaną uchwalone, zastanowię się czy nie wrócić do mojego właściwego zajęcia czyli kierowania partią”, powiedział jednak we wrześniowej rozmowie z PAP.

Z kolei wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zapewniał jeszcze w zeszłym tygodniu, że Kaczyński nie odejdzie z rządu. “Nie, ma swoje zadania, które realizuje. Zapowiadał jakiś czas temu, że będzie moment, kiedy będzie chciał się bardziej skupić na partii. To jeszcze nie jest ten moment”, powiedział w Polsat News. Fogiel ocenił wtedy również, że nawet na wiosnę odejście prezesa PiS z rządu „to rzecz zupełnie niepewna”. “Odjedzie wtedy, kiedy uzna, że misja rządowa się skończyła, a jego uwaga jest potrzebna w innym miejscu”, oświadczył wicerzecznik partii rządzącej.

Natomiast sam Kaczyński w majowym wywiadzie dla Interii przyznał, że chciał „podać się do dymisji i nie kandydować już rok temu”. “Przynajmniej trzy osoby mogłyby zostać moimi następcami”,  ocenił wtedy prezes PiS.

W najbliższych dniach ma dojść do kolejnej rekonstrukcji polskiego rządu

Do połowy przyszłego tygodnia mają być znani nowi ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego, podał PAP powołując się na nieoficjalne informacje z PiS. Wczoraj z wynikami negocjacji ws. obsady stanowisk w rządzie zapoznało się kierownictwo partii rządzącej.

Kaczyński: W przyszłym tygodniu zmiany w rządzie

Tymczasem wczoraj po południu wicepremier Kaczyński zapowiedział w rozmowie z PAP zmiany w rządzie. “Ministrem sportu zostanie poseł (Kamil) Bortniczuk. Do nominacji dojdzie najszybciej jak to możliwe, uwzględniając proces legislacyjny potrzebny na wydzielenie resortu. Sądzę, że w przyszłym tygodniu sprawa się zamknie”, powiedział Jarosław Kaczyński. Poinformował także, że poseł niezrzeszony Łukasz Mejza obejmie funkcję wiceministra sportu.

Lider partii rządzącej odniósł się ponadto do słów wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, który w niedawnym wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego” oświadczył, że nie widzi potrzeby wydzielania ministerstwa sportu z jego resortu. „Bardzo sobie cenię, lubię i rozumiem wicepremiera Glińskiego. Jednak jest potrzeba stworzenia resortu sportu i nie ma co zwlekać z decyzjami w tej sprawie”, uznał prezes Kaczyński.

Kolejna rekonstrukcja rządu

Zapowiadane przez Zjednoczoną Prawicę zmiany w rządzie mają polegać m.in. na tym, że do tego ugrupowania zostanie przyłączona nie tylko Partia Republikańska europosła Adama Bielana, ale również funkcjonującą jako zespół parlamentarny formacja „OdNowa RP” wiceszefa MON Marcina Ociepy (wcześniej był jednym z wiceprezesów Porozumienia). Z liderami stowarzyszenia „OdNowa RP” spotkał się wczoraj zresztą prezydent Andrzej Duda. “Rozmowy dotyczyły priorytetów programowych i funkcjonowania Stowarzyszenia w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy”, przekazała Kancelaria Prezydenta.

Polska: Nowa partia w parlamencie i w koalicji rządzącej

Adam Bielan i Kamil Bortniczuk poinformowali wczoraj, że tworzą nową partię, którą zamierzają przedstawić w przyszłym miesiącu.

Bortniczuk z Porozumienia do Republikanów, ale wciąż w Zjednoczonej Prawicy

Kamil Bortniczuk, obecnie poseł klubu PiS, wcześniej był związany z Porozumieniem Jarosława Gowina, które w sierpniu opuściło Zjednoczoną Prawicę. Jeszcze przed oficjalnym wyjściem z obozu rządzącego w Porozumieniu wybuchł konflikt, w efekcie którego z partii odeszła część polityków na czele z Adamem Bielanem, który założył Partię Republikańską. Wśród nich był między innymi Bortniczuk, który zostawił Porozumienie i przystąpił do ugrupowania Bielana. Partia Republikańska ma stać się niebawem częścią Zjednoczonej Prawicy.

Mejza poseł niezrzeszony, ale boksuje i ma doświadczenie w wielu partiach

Łukasz Mejza, który swoją działalność polityczną rozpoczął w wieku 23 lat zostając najmłodszym radnym wojewódzkim w Polsce startując z komitetu Lepsze Lubuskie. Potem w wyborach prezydenckich poparł Pawła Kukiza i rozpoczął współpracę z jego stowarzyszeniem.

W wyborach samorządowych w 2018 r. uzyskał reelekcję, a rok później został jednym z liderów ruchu Polska Fair Play ekonomisty Roberta Gwiazdowskiego. W tym samym roku startował w wyborach do Sejmu z listy PSL, ale mandatu nie uzyskał. Do Sejmu weszła Jolanta Fedak, a po jej śmierci objął wakujący mandat. W parlamencie jest posłem niezrzeszonym i dotychczas nie należał do klubu parlamentarnego PiS, chociaż często głosował tak jak politycy tej partii.

Mejza studiował m.in. prawo, komunikację wizerunkową i stosunki międzynarodowe, z których ma licencjat. Prowadzi także własną działalność gospodarczą, ponadto w wolnych chwilach od lat boksuje.