Jarosław Kaczyński straszy opozycję więzieniem 

Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa jarosław Kaczyński w Sejmie, źródło pis.org

Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa jarosław Kaczyński w Sejmie, źródło pis.org

Wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył wczoraj wieczorem z sejmowej mównicy, że posłowie opozycji mają “krew na rękach” i zapowiedział, że “będą siedzieć”.

 

Pod koniec zeszłego miesiąca nazwał natomiast opozycję przestępcami. “Wy w tej chwili w imię własnych, małych, brudnych interesów (Sławomira) Nowaka rozwalacie Polskę, narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami” – powiedział wtedy Jarosław Kaczyński również z sejmowej mównicy.

Koronawirus: Kaczyński w Sejmie oskarża opozycję

Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oskarżył wczoraj w Sejmie opozycję o podjudzanie ludzi do masowych demonstracji narażając setki osób na śmierć z powodu koronawirusa, a opozycyjnych polityków nazwał przestępcami.

Interwencja policji wobec protestu kobiet przed Sejmem

Podczas wieczornych obrad Sejmu szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski przekazał wcześniej, że podczas protestu kobiet przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego, które zgromadziły się przed budynkiem parlamentu, „został pobity przez policję” i zatrzymany wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica). Posłanka KO Monika Wielichowska dodała, że policja złamała jej legitymację poselską i naruszyła nietykalność cielesną.

Kaczyński: Najpierw zdejmijcie te SS-mańskie błyskawice

Zareagował na to wicepremier ds. bezpieczeństwa. Zdjąwszy maseczkę z twarzy zaproponował, żeby to samo zrobili posłowie opozycji. “Najpierw to łaskawie zdejmijcie te błyskawice SS-mańskie, to po pierwsze” – powiedział. “Po drugie, wszystkie te demonstracje, które żeście popierali (…) kosztowały życie już wielu osób. Macie krew na rękach” – powiedział prezes PiS. “Nie powinno was być w tej izbie. Dopuściliście się zbrodni!” – oświadczył coraz bardziej wzburzony prezes rządzącej partii.

Logo Strajku Kobiet nawiązuje do nazizmu? Błyskawice jak symbole Hitlerjugend i SS?

Zarówno naukowcy, jak i weterani Powstania Warszawskiego tłumaczą, że to kompletna bzdura.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa: Wielu z was będzie siedzieć

W reakcji na tę wypowiedź posłowie opozycji pytali o tryb, w jakim wicepremier występuje (wcześniej prezesowi PiS zdarzyło się zabrać głos – jak sam zapowiedział – “bez żadnego trybu”) i nawoływali do ponownego założenia maseczki. Skandowali również: “Będziesz siedział”. “Jeżeli w Polsce będzie praworządność, to wielu z was będzie siedzieć” – odpowiedział na to Kaczyński. Po tej wypowiedzi marszałek Sejmu ogłosiła 10 minut przerwy.

Reakcja opozycji

“Kiedy słyszymy z tej mównicy, że posłowie będą siedzieć, jak będzie w Polsce praworządność, to musimy sobie powiedzieć – to nie jest tylko naruszenie politycznych standardów, ale to są groźby karalne pod adresem ludzi, którzy walczą o demokrację” – zareagował Krzysztof Gawkowski.

Natomiast posłanka KO Barbara Nowacka zapowiedziała złożenie zawiadomienia do prokuratury. “Dzieje się rzecz niebywała. Wicepremier rządu wychodzi na mównicę, obraża opozycję” – powiedziała. “To są oskarżenia, za które KO złoży wniosek do prokuratury, bo my się nie damy obrażać” – uprzedziła. “I nie mamy krwi na rękach. Krew na rękach ma człowiek, który odpowiada za chaos w trakcie ostatnich 10 lat. Krew płynie po ulicach” – mówiła oburzona Nowacka.

Oburzenie na Twitterze

„Jarosław Kaczyński na mównicy sejmowej, czyli kolejny pokaz nienawiści i straszenia. Oskarża opozycję, straszy więzieniem. Twierdzi, że nie powinno nas być w Sejmie. Jedynowładca” – oceniła wystąpienie wicepremiera ds. bezpieczeństwa wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO). „Groził nam Kaczyński więzieniem! Ale spokojnie, wszystkich nas nie wsadzą” – uspokajała tymczasem inna posłanka tego samego ugrupowania Katarzyna Lubnauer.

Kolejna posłanka KO Monika Rosa zwróciła natomiast uwagę, że: „Jarosław Kaczyński w trybie bez maseczki”. “Bredzi o maseczkach z symbolem SS i krwi na rękach. Polska w jego rękach” – napisała w swoim wpisie. Natomiast Marcin Kierwiński (też KO) uznał w swoim wpisie, że prezes Kaczyński jest ostatnim w Polsce człowiekiem, który powinien zajmować się bezpieczeństwem. „Pogarda, nienawiść, chamstwo oraz zachowanie z pogranicza klicznych diagnoz – oto wnioski, które nasuwają się po sejmowym pokazie J. Kaczyńskiego” – ocenił Kierwiński.

Stronę prezesa PiS wziął natomiast wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. „Wielu polityków PO będzie siedzieć. To oczywiste. Prawda boli. Dlatego krzyczą” – ocenił polityk współrządzącej z PiS Solidarnej Polski.