Jarosław Kaczyński: Brońmy Polski, brońmy Kościoła

Jarosław Kaczyński wygłosił oświadczenie, które umieszczono w formie wideo na profilu Prawa i Sprawiedliwości na Facebooku, źródło: Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl)

Jarosław Kaczyński wygłosił oświadczenie, które umieszczono w formie wideo na profilu Prawa i Sprawiedliwości na Facebooku, źródło: Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl)

Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński wezwał wczoraj członków i sympatyków swojej partii, by stanęli w obronie Kościoła i Polski. W opublikowanym na YouTubie wystąpieniu zapewnił też, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji jest zgodne z konstytucją.

 

W całej Polsce od czwartku (22 października) trwają masowe protesty przeciwko orzeczeniu TK o niezgodności z konstytucją prawa kobiet do przerywania ciąży w przypadku poważnych wad płodu.

Koniec tzw. kompromisu aborcyjnego w Polsce

TK orzekł wczoraj, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska już zapowiedziała, że obowiązujące dotychczas w tej dziedzinie prawo zostanie niebawem znowelizowane.

Te demonstracje będą kosztowały życie wielu ludzi, to poważne przestępstwo

W opublikowanym we wtorek (27 października) po południu oświadczeniu Jarosław Kaczyński zapewnił, że orzeczenie TK jest “całkowicie zgodne” z konstytucją, ale przypomniał przy tym, że obecnie obowiązująca ustawa zasadnicza została uchwalona w 1997 r. przez parlament, w którym bardzo dużą przewagę miała lewica.

W ocenie wicepremiera ds. bezpieczeństwa wyrok TK stał się pretekstem do gwałtownych protestów, do których doszło w bardzo trudnej sytuacji w kraju, bo w czasie eskalacji pandemii koronawirusa. “Te demonstracje będą kosztowały życie wielu ludzi. Ci, którzy do nich nawołują, i ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się przestępstwa, poważnego przestępstwa” – podkreślił Kaczyński w swoim wystąpieniu. “Władze mają nie tylko prawo, ale i obowiązek przeciwstawiania się tego rodzaju wydarzeniom” – przekonywał podkreślając, że jest to obowiązkiem nie tylko państwa, ale również jego obywateli.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Musimy bronić kościołów za wszelką cenę

Odnosząc się do zajść przed i w kościołach, do których doszło podczas protestów prezes PiS stwierdził, że jest to wydarzenie zupełnie nowe i skandaliczne. Podkreślił także, że Kościół jest jedynym źródłem systemu moralnego obowiązującego wszystkich Polaków i to niezależnie od wiary. “Depozyt moralny, który jest dzierżony przez Kościół, to jedyny system moralny, który jest powszechnie znany. Jego odrzucenie to nihilizm. Ten nihilizm widzimy u protestujących w sposobie wyrażania w ekspresji, niebywałej wręcz wulgarności, w tym wszystkim, co pokazuje bardzo niedobre strony części naszego społeczeństwa” – przekonywał Kaczyński.

“W szczególności musimy bronić polskich kościołów. Musimy ich bronić za każdą cenę. Wzywam wszystkich członków PiS i wszystkich, którzy nas wspierają do tego, żeby wzięli udział w obronie Kościoła, w obronie tego co dziś jest atakowane nieprzypadkowo” – zaapelował wicepremier ds. bezpieczeństwa.

Polska: Narodowcy w obronie cywilizacji…

Narodowcy tworzą Straż Narodową – jak powiedział wczoraj prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz – to “pewien rodzaj samoobrony – samoobrony katolickiej, cywilizacyjnej”.

To atak, który ma zniszczyć Polskę

Jarosław Kaczyński uznał protesty przeciwko orzeczeniu TK za atak, w których widzi “pewne elementy przygotowania, być może nawet wyszkolenia”. “To atak, który ma zniszczyć Polskę. Ma doprowadzić do triumfu sił, których władza w gruncie rzeczy zakończy historię narodu polskiego tak jak dotąd żeśmy go postrzegali” – przekonywał.

“Tego narodu, który jest naszym narodem, który mamy w naszych umysłach i w naszych sercach. Który jest przedmiotem naszego patriotyzmu” – dodał prezes PiS. “Brońmy Polski, brońmy patriotyzmu i wykażmy tutaj zdecydowanie i odwagę. Tyko wtedy można tę wprost wypowiedzianą przez naszych przeciwników wojnę wygrać” – podkreślił Kaczyński.

Polska: Protest przeciw wyrokowi TK ws. aborcji sparaliżował miasta w całym kraju

Tłumy na ulicach, zakorkowane centra miast, tysiące ludzi wykrzykujących antyrządowe hasła, to obraz wczorajszego protestu głównie młodych ludzi. Poniedziałek był piątym dniem sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Na zakończenie swojego oświadczenia wicepremier podkreślił, że w świetle obowiązującej Konstytucji ogłoszonego przez TK wyroku ws. aborcji nie można zmienić. “Nie można tym bardziej uchwalić ustawy, która by dopuszczała aborcję na życzenie, a takie jest żądanie skrajnej lewicy, sformułowane dzisiaj w Sejmie wśród okrzyków `wojna, wojna`” – przekonywał prezes PiS.

“Jest dziś czas, w którym musimy umieć powiedzieć `nie`. Powiedzieć `nie` temu wszystkiemu, co może nas zniszczyć, ale to zależy od nas. To zależy od państwa, od jego aparatu, ale przede wszystkim od nas, od naszej determinacji, naszej odwagi. Obrońmy Polskę” – zakończył Jarosław Kaczyński.

Komentarze w mediach społecznościowych

Wystąpienie prezesa partii rządzącej, wicepremiera ds. bezpieczeństwa wywołało falę komentarzy w mediach społecznościowych. W wielu z ich zwracano uwagę na podobieństwo z oświadczeniem generała Wojciecha Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego z dnia 13 grudnia 1981 r. Wpis na ten temat zamieściła także Monika Jaruzelska, córka generała. “KU PRZESTRODZE… Tylko, że wtedy nie byliśmy w pełni suwerennym Państwem” – napisała.

Natomiast dziennikarz „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński zauważył, że „wezwanie Prezesa PiS, by sympatycy partii wyszli na ulice, biorąc pod uwagę demografię, jest sprzeczne z wezwaniem Premiera by seniorzy pozostawali w domu w czasie pandemii”. „Tak kończy `emerytowany zbawca narodu`…” – krótko skomentował inny dziennikarz – Tomasz Sekielski.

Polska: Kolejny dzień masowych protestów po orzeczeniu TK ws. aborcji

Niedziela była kolejnym dniem masowych protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które praktycznie wprowadza zakaz aborcji. Wielotysięczne demonstracje sprzeciwu odbyły się nie tylko w dużych miastach całego kraju, ale również w bardzo wielu nawet niewielkich miejscowościach. Demonstracje odbywały się również przed …

 “Kaczyński wzywa swoich sympatyków do obrony kościołów `za wszelką cenę`. Jak to nie jest wezwanie do tworzenia bojówek i wojny domowej to nie wiem co to jest. Czeka nas junta religijna w Banana Republic of Poland” – napisał natomiast przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak.

Do wystąpienia Kaczyńskiego odniósł się także lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia: „Gdzie jest głos mojego Kościoła, gdy Kaczyński w imię obrony Kościoła chce podpalać kraj i topić go we krwi? Jeszcze w czwartek, drodzy biskupi, byliście za życiem”. Na jego wpis zareagował poseł PiS Marcin Horała: „Przestań już kłamać panie katoliku bezobjawowy” – napisał na Twitterze.

“Kaczyńskiemu chcę przypomnieć, że nawoływanie do nienawiści, podżeganie do wojny domowej oraz wykorzystywanie do ataku na obywateli partyjnych bojówek to zbrodnia. Zapewniam, że nikomu nie zadrży ręka, gdy przyjdzie czas na postawienie go przed Trybunałem Stanu” – skomentował na Twitterze szef PO Borys Budka. „Coraz bardziej przypomina Jaruzelskiego” – stwierdził na Twitterze poseł PO Michał Szczerba, który w kolejnym wpisie udostępnił zestawione zdjęcia Jarosława Kaczyńskiego i generała Jaruzelskiego z komentarzem: “Zbyt podobne, by spać spokojnie. #ToJestWojna”.

Maciej Konieczny z Lewicy uznał z kolei, że prezes PiS w swoim wystąpieniu „wezwał do formowania oddziałów ORMO”, a działacz opozycyjny z czasów PRL Władysław Frasyniuk napisał: „Jarek, ani w Tobie Boga, ani honoru, ani ojczyzny. Za wzór postawiłeś sobie Jaruzelskiego i jak Jaruzelski skończysz”. Zdaniem wiceszefa ludowców Adama Jarubasa Kaczyński “idzie na zwarcie, wzywa do obrony kościołów, przekreśla jakikolwiek kompromis”. “Podlewa konflikt benzyną. Cyniczny gracz. Droga do dechrystianizacji Polski prowadzi przez PiS” – ocenił polityk PSL.

Adam Bodnar: Teraz jest zły moment na referendum ws. aborcji [WYWIAD]

Referendum ws. aborcji w obecnych warunkach dawałoby przestrzeń do rzeczywistej i pogłębionej dyskusji?

Tymczasem w ocenie posła Porozumienia Kamila Bortniczuka wezwanie Kaczyńskiego do obrony kościołów “jest niestety dzisiaj potrzebne”, gdyż są one “w nieuprawniony sposób atakowane”. Podkreślił przy tym, że orzeczenie TK zostało wydanie na podstawie prawa świeckiego. “Podzielam pogląd, że policja powinna intensywniej reagować na takie akty, ale zawiązują się oddolne inicjatywy wiernych. Policja nie zawsze może zaatakować, tzn. bronić” – powiedział Bortniczuk w TVN24.

Poseł klubu PiS i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził natomiast na Twitterze, że wicepremier „wezwał do obrony przed dziczą, która atakuje kościoły”. „Ludzie mają prawo bronić tego, co dla nich cenne. Taka zasadnicza różnica. Przerażające jest, że wy (Platforma Obywatelska) do tych ataków zachęcacie, nakręcacie licząc na polityczne zyski, a agresorów traktujecie jak zwykłych protestujących” – ocenił.

PE przygotuje rezolucję ws. decyzji TK o aborcji w Polsce

Oburzenie wielu europosłów budzi to, że w Polsce złamano zawarty w latach 90. XX w. przez różne siły polityczne tzw. kompromis aborcyjny,