Jadwiga Emilewicz nowym wicepremierem po odejściu Gowina

Andrzej-Duda-i-Jadwiga-Emilewicz_-fot.-Kancelaria-Prezydenta-_Twitter_

Andrzej-Duda-i-Jadwiga-Emilewicz_-fot.-Kancelaria-Prezydenta-_Twitter_

Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) została nowym wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zastąpiła na tym stanowisku Jarosława Gowina.

 

W poniedziałek (6 kwietnia) Jarosław Gowin poddał się do dymisji z funkcji wicepremiera i zapowiedział rezygnację z funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Rezygnacja była efektem sporu w koalicji rządowej na temat możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich drogą korespondencyjną 10 maja. Gowin był temu przeciwny, a że nie stanęła za nim większość jego partii, postanowił zrezygnować z zajmowanych stanowisk. Na stanowisko wicepremiera zaproponował wówczas minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

Dzisiaj (9 kwietnia) prezydenta Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusz Morawieckiego oficjalnie mianował Emilewicz na stanowisko Wiceprezesa Rady Ministrów.

„Trudne czasy wymagają od nas szczególnej odpowiedzialności za dobro wspólnoty. Powołanie na funkcję wicepremiera rządu RP traktuję jako zobowiązanie do tego, abyśmy szczególnie dzisiaj dbali o to, żeby w tak trudnych czasach nikt nie miał poczucia, że został pozostawiony sam sobie”, napisała na twitterze nowa wicepremier chwilę po objęciu stanowiska.

Dymisja wicepremiera Gowina. Co z rządem Zjednoczonej Prawicy?

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował o złożeniu dymisji. „Uważam, że wybory powinny być przesunięte”, podkreślił polityk Porozumienia.

Kim jest nowa wicepremier?

Jadwiga Emilewicz to obecna minister rozwoju. Ma 45 lat, z wykształcenia jest politologiem i absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajomi uważają ją za osobę bardzo pracowitą i konkretną, która potrafi postawić na swoim. Jest matką trójki synów, w wolnym czasie biega.

W pracy zawodowej zajmowała się socjologią władzy, samorządem terytorialnym, historią najnowszą oraz transformacją ustrojową Polski. Jest wraz z prof. Arturem Wołkiem autorką książki pt. „Reformatorzy i politycy. Gra o reformę ustrojową w 1998 roku widziana oczami jej aktorów”.

Doświadczenie zdobywała, będąc radcą  w kancelarii prezesa Rady Ministrów w latach 1998-2002. Następnie w 2007 i 2008 r. zasiadała w zarządzie Klubu Jagielońskiego, który jest polskim think-tankiem o profilu konserwatywnym i republikańskim. Wraz m.in. z obecnym ambasadorem Polski w Wielkiej Brytanii, Arkadym Rzegockim, była też współzałożycielką wydawanego przez Klub Jagielloński czasopisma „Pressje”.

Początkowo należała do Platformy Obywatelskiej, ale w 2013 r. przeniosła się do Polski Razem Jarosława Gowina i w 2015 r. objęła funkcję wiceprezesa partii. Dwa lata później Polska Razem przekształciła się w Porozumienie i tu Emilewicz również piastowała stanowisko wiceprezesa ugrupowania. W 2014 r. kandydowała do Parlamentu Europejskiego, lecz nie udało jej się zdobyć mandatu. Rok później, po zwycięskich dla Zjednoczonej Prawicy wyborach parlamentarnych, została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, które piastowała do 2018 r. W tym samym roku przeskoczyła o jeden szczebel do góry w hierarchii rządowej i objęła tekę minister przedsiębiorczości i technologii. Natomiast po wyborach parlamentarnych w 2019 r., w których startowała z list Prawa i Sprawiedliwości, uzyskała mandat posłanki i w wyniku reorganizacji rządu, otrzymała stanowisko minister rozwoju.