Jacek Rostowski kandyduje do PE. Z Londynu

Jacek Rostowski, źródło: Flickr/Platforma Obywatelska RP

Jacek Rostowski, źródło: Flickr/Platforma Obywatelska RP

Były polski wicepremier i minister finansów ogłosił swój start w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy nowej brytyjskiej proeuropejskiej partii Change UK, którą założyli rozłamowcy z Partii Pracy i Partii Konserwatywnej przeciwni brexitowi. Rostowski ma być numerem 2 tego ugrupowania w Londynie.

 

Swoją decyzję Jacek Rostowski ogłosił na Twitterze. „Jeśli zostanę wybrany, będę reprezentował wszystkich obywateli europejskich w Londynie – po pierwsze Brytyjczyków, ale także Polaków, Francuzów, Hiszpanów itd.” – napisał były polski wicepremier i minister finansów w czasach, gdy premierem był Donald Tusk.

Rostowski urodził się w 1951 r. w Londynie w rodzinie polskich wojennych emigrantów. Dużą część życia spędził właśnie w Wielkiej Brytanii, posiada zarówno polskie, jak i brytyjskie obywatelstwo.

Wybory do PE w Wielkiej Brytanii wciąż niepewne

Zamiar kandydowania do PE Rostowski ogłosił dopiero teraz, ponieważ dopiero w związku z odroczeniem brexitu do 31 października Brytyjczycy na serio zaczęli się do tych wyborów przygotowywać. Ich termin już wcześniej wyznaczono co prawda administracyjne na 23 maja, ale dopiero po niedawnych ustaleniach ze specjalnego brukselskiego szczytu stało się jasne, że wybory europejskie w Wielkiej Brytanii odbędą się niemal na pewno.

Ich uniknięcie byłoby możliwe tylko jeśli premier Theresa May zdecydowała się na początku maja po raz czwarty złożyć w Izbie Gmin projekt umowy rozwodowej z UE, a posłowie ową umowę by zaakceptowali. Wtedy brexit mógłby mieć miejsce jeszcze przed 23 maja i wybory do PE byłyby w Wielkiej Brytanii niepotrzebne.

W każdej innej sytuacji Londyn musi jednak wybory europejskie przeprowadzić. Gdyby z tego zrezygnował, Wielka Brytania opuści UE bezumownie 1 czerwca. Tego jednak Izba Gmin nie chce, co potwierdzono w głosowaniu na początku kwietnia.

Wielka Brytania: Partia Brexit prowadzi w sondażach

Nowe ugrupowanie na brytyjskiej scenie politycznej, którego jednym z założycieli jest europoseł Nigel Farage, uzyskało największe poparcie w najświeższym sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Swój wynik ugrupowanie podwoiło w ciągu zaledwie tygodnia.
 

Sondaż YouGov przeprowadzono 15-16 kwietnia …

Sondaże przed potencjalnymi wyborami do PE

Gdyby do wyborów do PE ostatecznie w Wielkiej Brytanii doszło, Jacek Rostowski będzie reprezentował w nich partię Change UK, którą powołała grupa posłów, którzy demonstracyjnie odeszli w lutym z Partii Pracy w proteście przeciw antysemickim wypowiedziom niektórych labourzystów i brakiem zdecydowanej reakcji ze strony kierownictwa ugrupowania, a także z powodu rozczarowania polityką jaką wobec brexitu prowadzi lider Partii Pracy Jeremy Corbyn.

Labourzystowscy rozłamowcy założyli najpierw parlamentarną Niezależną Grupę (The Independent Group), a potem nową partię – Change UK, która prezentuje poglądy proeuropejskie i antybrexitowe. W kolejnych tygodniach nowe ugrupowanie wzmocniły 3 posłanki Partii Konserwatywnej, które odeszły ze swojej macierzystej partii w akcie sprzeciwu wobec brexitu.

Obecnie według sondaży Change UK jest szóstą siłą polityczną w kraju. Ostatnie badanie YouGov z połowy kwietnia daje tej partii 8 proc. poparcia, czyli o 1 p.p. mniej niż również proeuropejskim Liberalnym Demokratom i o 2 p.p. mniej niż Zielonym. Według tego badania prowadzi promowana przez Nigela Farage’a Partia Brexit (z poparciem na poziomie 23 proc.) przed Partią Pracy (22 proc.) i Partią Konserwatywną (17 proc.).

Wielka Brytania: Rozłamu w Partii Pracy ciąg dalszy

Joan Ryan, czyli członkini Izby Gmin z okręgu Północne Enfield na przedmieściach Londynu, odeszła z Partii Pracy, aby przyłączyć się do nowo powstałej inicjatywy politycznej pod nazwą „Grupa Niezależna”. Tworzy ją siedmioro byłych parlamentarzystów Partii Pracy oraz trzy posłanki Partii …

Sondaże ws. Izby Gmin odmienne

To jednak sondaż ukazujący poparcie dla partii w kontekście wyborów do PE. Gdy ankieterzy pytali o teoretyczne wybory do Izby Gmin, to zarówno zdecydowanie prounijne, jak i antyunijne ugrupowania otrzymywały mniej poparcia. W wyborach parlamentarnych prowadzonych w Wielkiej Brytanii w jednomandatowych okręgach większościowych liczą się tylko trzy ugrupowania: Partia Pracy z poparciem na poziomie 30 proc., Partia Konserwatywna z 29 proc. oraz Liberalni Demokraci z 10 proc.

Jedynie w części okręgów szkockich triumfowałaby Szkocka Partia Narodowa. Podobnie w części okręgów walijskich czy północnoirlandzkich, gdzie również triumfują tamtejsze lokalne ugrupowania. Pozostałe, ogólnobrytyjskie partie mogłyby liczyć co najwyżej na pojedyncze mandaty… jeśli w ogóle na jakiekolwiek.

Brexit przedłużony do 31 października

Przywódcy państw członkowskich zdecydowali na szczycie w Brukseli, że procedura wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostanie przedłużona do końca października. W czerwcu ma natomiast dojść do przeglądu sytuacji na Wyspach. Debata na szczycie skończyła się w nocy, ponieważ opóźnieniu …