Senat po raz pierwszy zatwierdził nominację muzułmanina na sędziego federalnego / USA w skrócie

Kapitol w Waszyngtonie, siedziba Kongresu USA, fot. Don Shin [Unsplash]

Kapitol w Waszyngtonie, siedziba Kongresu USA, fot. Don Shin [Unsplash]

Zahid Quraishi został zatwierdzony przez Senat do sądu dystryktowego w New Jersey | Prezydent USA będzie gościł kanclerz Angelę Merkel w Waszyngtonie 15 lipca |

 • Administracja Joego Bidena ogłosiła w piątek (11 czerwca), że zwraca do Pentagonu 2,2 mld dolarów z funduszy Departamentu Obrony, które miały zostać wykorzystane na budowę muru granicznego na granicy z Meksykiem. Fundusze te zostaną wykorzystane na 66 wcześniej odroczonych projektów obronnych w 11 stanach, 3 terytoriach i 16 krajach – w tym na rozbudowę pola rakietowego na Alasce i budowę szkoły dla dzieci amerykańskich wojskowych w Niemczech. (KW).
 • Massachusetts: Mężczyzna polujący na homary w Provincetown został zaatakowany przez humbaka. Jest to gatunek ssaka z rodziny płetwalowatych mierzący zwykle od 12 do 17 metrów i mogą ważyć 36 ton. Mężczyzna przez kilkadziesiąt sekund próbował się wydostać z paszczy zwierzęcia. Mężczyzna wyszedł z tego bez obrażeń. (KKW)
 • Dziś (12 czerwca) prezydent Joe Biden spotkał się z przywódcami grupy G7, aby omówić strategię na konkurencyjne działania z Chinami. Na spotkaniu zdecydowano się uruchomić nową inicjatywę „Build Back Better World” (B3W). Ma ona na celu zaspokojenie ogromnych potrzeb infrastrukturalnych w krajach o niskich i średnich dochodach, a także zapewnienie wizji globalnej infrastruktury rozwoju. (KKW)
 • Teksas: Dziś (12 czerwca) wczesnym rankiem, doszło do strzelaniny w centrum Austin, miasta położonego nad rzeką Colorado. Jak poinformował szef lokalnej policji, Joseph Chacon w ataku zginęło co najmniej 13 osób, dwie są w stanie krytycznym. Motyw i okoliczności zajścia są wciąż nieznane. Policja przegląda nagrania z pobliskich kamer i prowadzi dogłębne śledztwo w tej sprawie. Na miejscu współpracują jednostki ds. specjalnych i zespół zadaniowy FBI. Tuż po strzelaninie policja w Austin w poście na Twitterze nalegała, aby ludzie trzymali się z dala od centrum miasta. (KKW)
 • Minneapolis: Darnella Frazier, autorka amatorskiego nagrania dokumentującego brutalne zatrzymanie George’a Floyda otrzymała honorową nagrodę Pulitzera. Według Komisji nagranie wywołało burzę w sieci i przyczyniło się do serii protestów w walce o prawa osób czarnoskórych. Czarnoskóry mężczyzna zmarł. Jeden z funkcjonariuszy, Derek Chauvin, przez ponad dziewięć minut klęczał na szyi zatrzymywanego, mimo że ten mówił, że nie może oddychać. Funkcjonariusz został skazany pod zarzutem morderstwa. (KKW)
 • Gubernator Teksasu, Greg Abbott, ogłosił, że stan wybuduje mur wzdłuż swojej południowej granicy z Meksykiem, co wywołało krytykę ze strony organizacji zajmujących się prawami człowieka i imigracją. Abbott ogłosił zamiar budowy muru granicznego wraz z innymi środkami bezpieczeństwa, w tym planami budowy ośrodków detencyjnych w Teksasie oraz przeznaczeniem 1 miliarda dolarów z budżetu państwa na bezpieczeństwo granic. (PNa)
 • Muzułmanin po raz pierwszy został sędzią federalnym w USA. Zahid Quraishi został zatwierdzony przez Senat do sądu dystryktowego w New Jersey. W USA jest 870 sędziów federalnych – od sądów dystryktowych po Sąd Najwyższy. Quraishi jest Amerykaninem w drugim pokoleniu. Jego ojciec Nisar – zmarły w 2020 r. z powodu powikłań po COVID-19 – przybył do USA z Pakistanu w 1970 r. i niemal natychmiast otworzył gabinet lekarski. Zahid Quraishi ukończył studia na Uniwersytecie Rutgersa, a po zamachach z 11 września 2001 r. zaciągnął się do armii USA. Był także m.in. prokuratorem federalnym w New Jersey. (MK)
 • Prezydent Joe Biden będzie gościł kanclerz Angelę Merkel w Waszyngtonie 15 lipca, potwierdzając tym samym „głębokie relacje dwustronne” między USA a Niemcami, poinformowała w piątek (11 czerwca) sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki. Dodała ona, że „przywódcy omówią swoje zaangażowanie w ścisłą współpracę w zakresie szeregu wspólnych wyzwań, w tym zakończenia pandemii COVID-19, przeciwdziałania zagrożeniom spowodowanym zmianą klimatu oraz promowania dobrobytu gospodarczego i bezpieczeństwa międzynarodowego w oparciu o nasze wspólne wartości demokratyczne”. Biden i Merkel znajdują się aktualnie na szczycie G7 w brytyjskiej Kornwalii. (PNa)
 • Rozpoczynając podróż po Europie, prezydent Joe Biden ostrzegł Rosję, że jeśli zaangażuje się w „szkodliwe działania” poniesie „zdecydowane i znaczące” konsekwencje. „Nie szukamy konfliktu z Rosją, chcemy stabilnych i przewidywalnych relacji” – dodał Biden. Spotkanie prezydenta USA i prezydenta Rosji Władimira Putina jest zaplanowane na 16 czerwca w Genewie. (PNa)
 • Liczba nielegalnych migrantów docierających do granicy amerykańsko-meksykańskiej osiągnęła największy poziom od ponad 20 lat. US Customs and Boder Protection (CBP) poinformowała, że w maju złapano ponad 180 tys migrantów. W kwietniu liczba ta wynosiła 178 tys. w kwietniu i 172 tys. w marcu. Jednocześnie, jest to największa miesięczna suma od kwietnia 2000 roku. Aktualizacja CBP pojawiła się niedługo po wizycie wiceprezydent Kamali Harris w Gwatemali i Meksyku. Powiedziała ona nielegalnym imigrantom, którzy myślą o wyprawie do Ameryki: „Nie przyjeżdżajcie” (KW).
 • W ramach akcji „Dżointy za szczepionki” stan Waszyngton będzie rozdawał każdemu powyżej 21 r.ż., kto zaszczepi się w najbliższym czasie, darmowego skręta z marihuaną. Kampania ma potrwać do 12 lipca. Wcześniej, zaszczepieni będą musieli pokazać zaświadczenie o przyjęciu pierwszej lub drugiej dawki szczepień na COVID-19. Marihuana jest w tym stanie sprzedawana „do celów rekreacyjnych” od 2014 roku bez recepty. (KW).
 • Joe Biden wylądował w bazie we wschodniej Anglii. Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii, amerykański prezydent spotka się z premierem Borisem Johnsonem oraz Elżbietą II, a także weźmie udział w szczycie państw G7. 14 czerwca uda się do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczytach NATO oraz USA-Unia Europejska. 16 czerwca prezydent przybędzie zaś do Genewy, gdzie odbędzie się dwustronny szczyt z udziałem Bidena oraz prezydenta Rosji, Władimira Putina. (KW).
 • Joe Biden ma „głębokie” obawy, że konflikt handlowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską może zagrozić pokojowi w Irlandii Północnej, powiedział BBC jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego. Jake Sullivan dodał, że prezydent USA zaapeluje w tym tygodniu do innych przywódców podczas szczytu G7, że „korzyści wynikające z porozumienia wielkopiątkowego z 1998 r. muszą zostać zachowane”. (PNa)
 • Jak informuje BBC, organizacja amerykańskich dziennikarzy śledczych ProPublica dotarła do danych, które wskazują, że amerykańscy miliarderzy, m.in. Jeff Bezos, Elon Musk i Warren Buffett w ciągu ostatnich 15 lat mieli kilkukrotnie nie zapłacić podatku dochodowego. Z ujawnionych zeznań podatkowych wynika, że Bezos – szef Amazona – nie zapłacił podatku w 2007 i 2011 r. a Musk – szef Tesli – w 2018 r. ProPublica twierdzi, że najbogatsi Amerykanie mogą całkowicie legalnie wykorzystywać strategie podatkowe, aby zmniejszać płacony podatek federalny do zera, nawet pomimo wzrostu majątku w ostatnich latach. Na liście płacących podatki w minimalnej wysokości znaleźli się dwaj inwestorzy giełdowi, Warren Buffett i George Soros. Biały Dom oświadczył, że wyciek danych jest nielegalny a FBI już prowadzi w tej sprawie dochodzenie. ProPublica poinformowała, że to nie koniec publikacji na temat podatków miliarderów i w dalszym ciągu jej zespół będzie analizował ogromny zbiór danych amerykańskiego urzędu podatkowego, który posiada.(PB)
 • Amerykański Senat uchwalił wczoraj (8 czerwca) ustawę przeznaczającą 190 mld dolarów na wzmocnienie sektora wysokiej technologii i tym samym zwiększenie możliwości rywalizacji z innymi państwami, zwłaszcza z Chinami. Środki mają być przeznaczone m.in. na produkcję najnowocześniejszych superkomputerów, innego sprzętu telekomunikacyjnego czy rozwój sztucznej inteligencji. W ustawie znalazły się przepisy bezpośrednio dotyczące Chin, np. zakaz instalowania i stosowania w rządowych urządzeniach chińskiego serwisu społecznościowego TikTok oraz zakaz zakupu dronów wyprodukowanych i sprzedawanych przez firmy wspierane przez Pekin. Za ustawą głosowali zarówno Demokraci jak i Republikanie. Teraz projekt musi zostać zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów. (PB)
 • Wiceprezydent Kamala Harris spotka się we wtorek (8 czerwca) z prezydentem Meksyku Andresem Manuelem Lopezem Obradorem. Spotkanie to będzie miało miejsce tuż po niedzielnych (6 czerwca) wyborach parlamentarnych w Meksyku. Harris i Obrador podpiszą porozumienie o współpracy w wysiłkach mających na celu obniżenie migracji z Ameryki Środkowej. Zgodnie ze słowami rzeczniczki Harris, Symone Sanders, spotkanie będzie kontynuacją ich wirtualnego spotkania, do którego doszło w maju. (PNa)
 • Sekretarz stanu USA, Anthony Blinken, powiedział, że „Ukończenie Nord Stream 2 to fakt dokonany”. Jednocześnie zapowiedział, że Waszyngton zareaguje, jeśli Moskwa będzie używać dostaw gazu jako broni. Obecnie projekt jest ukończony w ok. 95 proc. (KW).
 • Rząd federalny odzyskał miliony dolarów w kryptowalutach, które zostały zapłacone w formie okupu cyberprzestępcom, których atak spowodował zamknięcie rurociągu Colonial Pipeline i niedobory gazu w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Urzędnicy FBI byli w stanie wyśledzić i odzyskać 62,7 bitcoinów, obecnie wycenianych na około 2,3 mln dolarów. Jest to zarazem pierwszy sukces specjalnej grupy zadaniowej Ransomware Task Force. (KW).
 • Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm ostrzegła w niedzielnym (6 czerwca) programie telewizji CNN, że amerykańska sieć energetyczna jest podatna na ataki. Zapytana przez prowadzącego, czy przeciwnicy USA są w stanie ją wygasić, Granholm odpowiedziała: „Tak, mają”. Dodała, że „są tysiące ataków na wszystkie aspekty sektora energetycznego i ogólnie sektora prywatnego”. „To się dzieje cały czas. Dlatego sektor prywatny i sektor publiczny muszą ze sobą współpracować”- podsumowała. (PNa)
 • Donald Trump wygłosił w sobotę (5 czerwca) przemówienie podczas konwencji stanowej Partii Republikańskiej Karoliny Północnej. Było to zarazem jego pierwsze wystąpienie polityczne poza Florydą od czasu opuszczenia urzędu w styczniu. Podczas przemówienia oświadczył, że Ameryka cofa się pod rządami Joego Bidena, którego administrację nazwał „najradykalniej lewicową w historii”. Ubiegłoroczne wybory prezydenckie określił mianem „największej zbrodni tego wieku”, ponownie kierując oskarżenia o fałszerstwa. Stwierdził też, że Stany Zjednoczone i świat powinny domagać się od Chin „minimum 10 bilionów dolarów” reparacji za wywołanie pandemii. (KW/PB)
 • Jutro, w niedzielę (6 czerwca), trzech amerykańskich senatorów odwiedzi Tajwan. Tajwańska prezydent Tsai Ing-wen spotka się z Tammy Duckworth, Danem Sullivanem oraz Christopherem Coonsem na lotnisku Songshan w samym centrum stolicy wyspy, Tajpej. Na spotkaniu omówione zostaną kwestie bezpieczeństwa i ochrony. Stany Zjednoczone są największym i najważniejszym dostawcą broni dla Tajwanu, który obecnie zmaga się ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19. Sytuację jednak utrudniają Chiny, które blokują dostęp do szczepionek i zakłócają strefę obrony powietrznej Tajwanu. Próbują one zapobiec takim wizytom, gdyż uważają je za ingerencje w sprawy wewnętrzne kraju. (KKW)
 • Według nowego badania instytutu Gallupa, 66 proc. dorosłych Amerykanów twierdzi, że ich życie przynajmniej w pewnym stopniu wróciło do normy sprzed COVID-19. Amerykanie są bardziej optymistyczni i mniej martwią się koronawirusem niż kiedykolwiek wcześniej w trakcie pandemii. 9 proc. pytanych twierdzi, że wszystko, a 57 proc. że „w pewnym stopniu wszystko” wróciło do normy. 34 proc. uważa, że nie czują aby ich życie było takie jakie przed pandemią. Dla porównania, w październiku 62 proc. społeczeństwa amerykańskiego stwierdziło, że ich życie nie wróciło jeszcze do starego poziomu. (PNa)

 • Konta byłego prezydenta Donalda Trumpa na Facebooku i Instagramie będą zawieszone dwa lata, począwszy od 7 stycznia br., gdy zablokowano je na czas nieokreślony w związku jego publikacjami podczas tzw. szturmu na Kongres, poinformował wczoraj (4 czerwca) wiceprezes Facebooka ds. globalnych. „Ze względu na powagę sytuacji, które doprowadziła do zawieszenia kont Pana Trumpa, podtrzymujemy stanowisko, że jego działania były zdecydowanym pogwałceniem naszego regulaminu, co zasługuje na najwyższą karę, jaką przewidują protokoły dotyczące kroków podejmowanych w wypadku nieprzestrzegania reguł”, napisał w oświadczeniu wiceprezes Nick Clegg. Zapowiedział on również powołanie grupy ekspertów, która oceni ryzyko dla bezpieczeństwa publicznego kont używanych przez byłego prezydenta USA i wyda opinię w tej sprawie, zanim zostanie podjęta decyzja o ich ostatecznym odblokowaniu po upływie regulaminowego zawieszenia. (MK)
 • Joe Biden rozszerzył restrykcje dotyczące amerykańskich inwestycji w chińskie firmy podejrzane o powiązania z wojskiem oraz aparatem inwigilacji – dodał on 59 koncernów do listy, którą wcześniej utworzyła administracja Donalda Trumpa. Zakazowi podlega m.in. chińska firma Huawei Technologies. Biały Dom uzasadnił zakaz obawą o popieranie przez te firmy geopolitycznych ambicji chińskiego rządu. (KW).
 • Królowa Elżbieta II spotka się z prezydentem Joe Bidenem i pierwszą damą Jill Biden 13 czerwca, poinformował Pałac Buckingham. Spotkanie w zamku Windsor zbiegnie się z zakończeniem wizyty Bidena w Wielkiej Brytanii, który przybędzie na Wyspy w związku ze szczytem G7. Biden będzie 12. prezydentem USA, którego królowa podejmie jako monarcha. (PNa)
 • Witryna internetowa „Z biurka Donalda J. Trumpa” zniknęła z sieci. W maju Trump uruchomił stronę internetową, aby komunikować się ze swoimi zwolennikami. Obecnie witryna jest zamknięta, pozwala jedynie użytkownikom, którzy chcą dowiedzieć się o nowych poczynaniach byłego prezydenta, na przesyłanie swoich adresów e-mail i numerów telefonów. Doradca Trumpa Jason Miller potwierdził, że blog nie powróci, był przejściowym etapem szerszego planu, który realizuje były prezydent. W zeszłym miesiącu Facebook ogłosił, że po decyzji wydanej przez niezależną radę nadzorczą przedłuża zakaz prowadzenia konta przez Trumpa. (KW/MK).

Szczyt Biden-Putin: Kurtuazja czy szansa na przełom?

W relacjach amerykańsko-rosyjskich należy spodziewać się powrotu do polityki resetu z czasów Baracka Obamy?

Szczyt G7: Przywódcy poparli infrastrukturalny "plan Bidena". To alternatywa dla działań Chin

Plan ma być alternatywą dla chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.