Partia Zielonych przed szansą na wejście do irlandzkiego rządu

Eamon Ryan, lider irlandzkiej Partii Zielonych / Zdjęcie via flickr.com @The Green Party of Ireland / licencja (CC BY-ND 2.0)

Irlandzka Partia Zielonych być może będzie kolejnym ugrupowaniem reprezentującym to spektrum sceny politycznej, które weźmie współodpowiedzialność za rządy w swoim kraju. Co się musi wydarzyć, aby zrealizować ten scenariusz?

 

Ponad dwa miesiące po wyborach parlamentarnych Partia Zielonych (irl. Comhaontas Glas, dosł. Zielony Sojusz, ang. Green Party) może w ciągu kilku dni przystąpić do rozmów o stworzeniu koalicyjnego rządu z dwoma tradycyjnymi ugrupowaniami Fianna Fáil (Bojownicy wiary) i Fine Gael (Ród Irlandczyków), które osiągnęły już wstępne porozumienie o współpracy.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Zieloni stawiają warunki

Lutowe wybory w Irlandii wyłoniły najbardziej rozdrobniony parlament od lat 30. XX w. Do stworzenia większości potrzeba po raz pierwszy w historii utworzenia koalicji rządzącej. Jednak historyczne porozumienie dwóch tradycyjnych ugrupowań nie wystarczy do sformowania stabilnego gabinetu.

Ponieważ ani p.o. premiera Leo Varadkar (Fine Gael), ani lider Fianna Fáil Micheál Martin nie chcą rozmawiać z lewicową Sinn Fein (My sami) – dawnym politycznym ramieniem bojówek Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), w grę wchodzi koalicja z Zielonymi. Warunkiem ugrupowania jest spełnienie 17 postulatów, które lider ugrupowania – Eamon Ryanzaprezentował w ubiegłym tygodniu.

Dotyczą one m.in. redukcji emisji dwutlenku węgla o 7 proc. Zwiększenie finansowania transportu publicznego oraz takich środków komunikacji jak rowery. Wśród postulatów znalazły się także kwestie dotyczące porzucenia spalania paliw kopalnych oraz inne, które ściśle wiążą się z proekologicznym rysem ugrupowania.

„Gdybyśmy próbowali wejść do rządu i nie spróbowaliśmy realizować postulatów związanych z klimatem, byłoby nam trudno wytłumaczyć się przed wyborcami”, powiedział Eamon Ryan po prezentacji 17 postulatów.

Partia Zielonych zadała „rozsądne i stosowne pytania”, powiedział dyplomatycznie Leo Varadkar. „Mam nadzieję na kontynuację rozmów na szczeblu przywódców, w ciągu kilku najbliższych dni, jeżeli Partia Zielonych będzie usatysfakcjonowana naszymi odpowiedziami”, dodał Varadkar.

Irlandia: Najbardziej rozdrobniony parlament od 90 lat

Wybory parlamentarne w Irlandii przyniosły historyczne wyniki. W ich wyniku wyłoniono najbardziej rozdrobniony parlament od lat 30. XX wieku. Lewicowa partia Sinn Feinn dzięki znakomitemu wynikowi rozbiła duopol ugrupowań – Fine Gael i Fianna Fail.

 

Według oficjalnych wyników w 160-osobowym Zgromadzeniu …

Najbardziej rozdrobniony parlament w historii

Wybory parlamentarne w Irlandii odbyły się 8 lutego. Najwięcej głosów (24,53 proc.) i 37 mandatów w 160-osobowym Zgromadzeniu Irlandii zdobyła Sinn Féin. Drugie miejsce zdobyła Fianna Fáil i chociaż uzyskała procentowo mniej głosów (22,18 proc.), to ze względu na specyfikę systemu wyborczego przełożyło się to na 38 miejsc w parlamencie. W pierwszej trójce zameldowała się również partia dotychczasowego premiera (obecnie p.o. szefa rządu) Leo Varadkara, Fine Gael, która z 20,86 proc. głosów wywalczyła 35 mandatów.

Do parlamentu weszły także Partia Zielonych (12 mandatów), lewicowa Partia Pracy (6), Socjaldemokraci (6), robotnicze ugrupowanie Solidarity-People Before Profit Alliance (5), a po jednym mandacie wywalczyły socjalistyczna koalicja Independents 4 Change oraz konserwatywna partia Aontú. Aż 19 mandatów trafiło do posłów niezależnych.

Tak rozdrobnionego parlamentu nie było w Irlandii od 90 lat, czyli od czasów, gdy wytworzył się rządzący przez kolejne dekady duopol partii Fianna Fail i Fine Gael z wyraźną dominacją pierwszego z tych ugrupowań. Aby uzyskać większość w parlamencie potrzebne jest uzyskanie co najmniej 81 miejsc, a w obliczu ostatnich wyborów oznacza to konieczność zawiązania koalicji trzech ugrupowań.

Irlandia: Żaden z kandydatów na premiera nie uzyskał większości

Trwa impas na irlandzkiej scenie politycznej po niedawnych wyborach, w których wyłoniono najbardziej rozdrobniony parlament w historii kraju. Na pierwszym posiedzeniu Zgromadzenia Irlandii nie udało się wyłonić nowego premiera.

 

Największym ugrupowaniem w liczącym 160-miejsc Zgromadzeniu Irlandii jest konserwatywna Fianna Fail (FF), …

Zniesienie „lockdownu” zależy od sytuacji epidemiologicznej

W Irlandii odnotowano ponad 19 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 1087 osób, zaś do zdrowia powróciło ponad 9 tys.

Do 5 maja obowiązuje tzw. lockdown. Rząd informuje, że trwają prace nad planem stopniowego znoszenia ograniczeń. Zostaną one oparte na podstawie danych epidemiologicznych dotyczących liczby przypadków zachorowań, hospitalizacji, liczby osób na oddziałach intensywnej terapii, wydajności służby zdrowia, a także wydajności przeprowadzonych testów. W przypadku wzrostu liczby zachorowań, rząd przywróci ograniczenia.

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano 10 kwietnia – 1515, ale w ubiegłym tygodniu liczba kolejnych infekcji ani razu nie przekroczyła 936. Największy wzrost liczby zgonów datuje się na 24 kwietnia – 220.

Irlandia zajmuje 8. miejsce wśród unijnych państw pod względem liczby przeprowadzonych testów. Łącznie wykonano ich ponad 127 tys., co daje 25 785 testów na milion mieszkańców.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY