Irlandia przeprowadzi referendum w sprawie aborcji

źródło Wikipedia

Irlandzkie prawo dotyczące przerywania ciąży jest najbardziej restrykcyjne w całej Europie. Tysiące Irlandek wyjeżdża jednak w celu przeprowadzenia aborcji do innych krajów członkowskich UE. Teraz władze w Dublinie zapowiedziały poddanie pod głosowanie obywateli projektu zliberalizowania prawa do przerwania ciąży.

 

W Irlandii aborcja dopuszczalna jest tylko w jednym przypadku, gdy donoszenie ciąży poważnie zagraża życiu matki. W przypadku gwałtu, kazirodztwa, zagrożenia zdrowia, poważnego uszkodzenia płodu czy ogromnego ryzyka poronienia przerwanie ciąży jest zakazane i zagrożone wyrokiem nawet 14 lat więzienia dla matki. Nie jest natomiast w żaden sposób karalne przeprowadzenie aborcji poza granicami kraju, z czego co roku korzystają tysiące Irlandek. Od 1983 roku w irlandzkiej konstytucji funkcjonuje zapis (tzw. ósma poprawka) o równym prawie do życia ciężarnej kobiety i płodu. Na tej podstawie dopuszczalne jest przerywanie ciąży tylko, jeśli doprowadzi ona do śmierci kobiety. Zmiana prawa aborcyjnego musiałaby zatem zostać poprzedzona wprowadzeniem kolejnej poprawki do konstytucji. Zmianę z 1983 roku poparło w referendum 67 proc. głosujących.

Irlandia krytycznie o negocjacjach ws. brexitu

Minister Spraw Zagranicznych Irlandii skrytykował brytyjskie propozycje dotyczące negocjacji nt. warunków brexitu. Simon Coveney spotkał się z głównym negocjatorem ze strony UE Michelem Barnierem. Rozmowy w Brukseli dotyczyły przyszłości relacji między Irlandią a Irlandią Północną.

Simon Coveney spotkał się z dziennikarzami …

Premier Irlandii Leo Varadkar oświadczył, że zanim dojdzie do głosowania w tej sprawie, musi zostać przeprowadzona możliwie szeroka debata społeczna. Nad projektem zmiany konstytucji ma natomiast pracować specjalna parlamentarna komisja, w skład której wejdą przedstawiciele wszystkich sił politycznych. „Każda zmiana w konstytucji wymaga bardzo ostrożnego rozważenia przez obywateli. Powinni oni otrzymać możliwie dużo czasu do namysłu i mieć możliwość wypowiedzenia się w ogólnonarodowej dyskusji” – tłumaczył Varadkar. Dlatego parlamentarna komisja ma swoje prace zakończyć dopiero przed świętami Bożego Narodzenia. Wybór takiego terminu wywołał jednak sporo kontrowersji. Członkini komisji Anne Rabbitte z konserwatywnej partii Fianna Fáil dyplomatycznie sugerowała już, że prace „być może zakończą się dopiero w nowym roku”. Dlatego ewentualne referendum odbędzie się najwcześniej w maju lub czerwcu 2018 r.

Gdyby jednak doszło do kolejnych opóźnień, możliwe są następne kontrowersje. W sierpniu Irlandię ma odwiedzić papież Franciszek, aby wziąć udział w Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie 21-26 sierpnia 2018 r.

Irlandia szuka bliższych więzi z Europą

W obliczu nadchodzącego Brexitu Irlandia chce bliższych powiązań z Europą. Tamtejszy rząd rozpoczął starania o lepszą integrację kraju z unijną siecią energetyczną.

 

Irlandia do Unii Europejskiej dołączyła w 1973 r. (wówczas UE funkcjonowała jeszcze jako Europejska Wspólnota Gospodarcza). Dokonywała tego razem …

Najbliższe dwa lata mogą być dla Irlandii pasmem wielu referendów, głównie w sprawach obyczajowych. W przyszłym roku konserwatywno-liberalny rząd chce zapytać obywateli o jeszcze dwa inne zapisy w konstytucji. Pierwszy dotyczy prawnej odpowiedzialności za bluźnierstwo, a drugi bardzo konserwatywnego artykułu mówiącego o miejscu kobiety w domu. Rok później pod głosowanie miałby zostać poddany przepis skracający okres obowiązkowej separacji starającej się o rozwód pary do dwóch lat. Obywatele mają się też wypowiedzieć w kwestii wprowadzenia bezpośrednich wyborów burmistrzów oraz przyznania czynnego prawa wyborczego w wyborach prezydenckich Irlandczykom na stałe mieszkającym za granicą. W planach jest jeszcze referendum obniżające wiek uzyskania czynnego prawa wyborczego do 16 lat.