Irlandia Północna: Nowym szefem lokalnego rządu został konserwatysta Paul Givan

Nowy premier Irlandii Północnej Paul Givan, źródło: Twitter/Paul Givan (@paulgivan)

Nowy premier Irlandii Północnej Paul Givan, źródło: Twitter/Paul Givan (@paulgivan)

Deputowany do Zgromadzenia Irlandii Północnej Paul Givan zostanie szefem lokalnego rządu Irlandii Północnej (tzw. Pierwszym Ministrem). Będzie następcą bardziej umiarkowanej Arlene Foster, która musiała ustąpić zarówno z funkcji rządowej, jak i z przewodzenia Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP).

 

Paul Givan ma 39 lat i należy do konserwatywnego skrzydła DUP, tak jak i nowy lider partii Edwin Poots. Po tym jak w maju Poots wygrał wewnątrzpartyjne wybory na przewodniczącego, zapowiedział, że będzie chciał rozdzielić funkcje szefa partii i szefa rządu.

Następca Foster

Givan zastąpi 50-letnią Arlene Foster, która kierowała DUP od 2015 r., a od stycznia 2016 r. sprawowała także funkcję północnoirlandzkiej Pierwszej Minister. Została jednak zmuszona do zrzeczenia się obu stanowisk, ponieważ wisiało nad nią wotum nieufności od członków własnego ugrupowania i deputowanych DUP.

Spora część partii była bowiem niezadowolona z ustaleń jakie w sprawie Irlandii Północnej podjęto podczas występowania Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Chodzi o tzw. protokół irlandzki, który dotyczy przede wszystkim kwestii granicy z niepodległą Irlandią.

Jest to jedyna lądowa granica między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską (bo inaczej funkcjonuje granica między Hiszpanią a na współ-autonomicznym Gibraltarem) więc starano się, aby brexit nie doprowadził do powrotu twardej granicy między dwiema Irlandiami. Obawiano się bowiem, że może to doprowadzić do wzrostu napięcia na wyspie irlandzkiej i protestów republikanów z północy.

Irlandia Północna: Zamieszki lojalistów trwają, regionalny rząd zgodnie potępia przemoc

Podstawową przyczyną zamieszek jest napięcie związane ze skutkami brexitu.

Unioniści niezadowoleni z ustaleń ws. brexitu

Tymczasem okazało się, że po kilku miesiącach protestować zaczęli unioniści, bowiem protokół irlandzki de facto wprowadził pewne handlowe ograniczenia na granicy między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa. Część polityków DUP uznało nawet, że to wstęp do przyszłego zjednoczenia dwóch Irlandii.

Foster była więc krytykowana za to, że prezentowała zbyt ugodowe zdaniem partyjnych konserwatystów podejście do kwestii brexitu i nie zabezpieczyła unionistycznych interesów w odpowiednim zakresie. Givan i Poots reprezentują właśnie owo konserwatywnej skrzydło.

Wiele wskazuje na to, że zastąpienie umiarkowanej Foster konserwatywnym Givanem utrudni działanie koalicji rządowej. Zgodnie z Porozumieniem Wielkopiątkowym z 1998 r. rząd muszą tworzyć przynajmniej dwie partie – jednak unionistyczna (obecnie to właśnie DUP), a druga republikańska (obecnie to Sinn Fein).