Irlandia ma nowego premiera. Kim jest Micheál Martin?

Nowy taoisech Irlandii Micheal Martin [Twitter, @MichealMartinTD]

Nowy taoisech Irlandii Micheal Martin [Twitter, @MichealMartinTD]

Przewodniczący centrowej partii Fiánna Fáil Micheál Martin został premierem Irlandii. Tym samym zakończył się najdłuższy w historii proces formowania irlandzkiego rządu – trwał 140 dni.

 

Wybór Micheála Martina na premiera Irlandii nie był zaskoczeniem. 16 czerwca po długich negocjacjach zawarto umowę koalicyjną między trzema partiami: Fiánna Fáil, Fine Gael oraz Partią Zielonych. To wtedy ustalono, że Martin będzie sprawował urząd premiera do grudnia 2022 roku. Później ma zostać zastąpiony przez Leo Varadkara, dotychczasowego premiera oraz przewodniczącego partii Fine Gael. Oficjalne głosowanie nad kandydaturą Martina odbyło się w sobotę (27 czerwca) podczas posiedzenia parlamentu w Convention Center w Dublinie. Martina poparło 93 posłów, przeciw głosowało 63.

Irlandia: Koniec najdłuższego kryzysu politycznego w historii?

Trzy irlandzkie ugrupowania polityczne – chrześcijańsko-demokratyczna Fine Gael, konserwatywna Fianna Fail oraz Partia Zielonych – zawarły porozumienie koalicyjne. Udało się to aż 128 dni po wyborach parlamentarnych.

Kim jest Micheál Martin?

Martin to 59-letni były nauczyciel historii. Sam określa swoje poglądy jako centro-lewicowe. Przygoda obecnego premiera Irlandii z polityką rozpoczęła się już w trakcie studiów na University College Cork, gdzie należał do młodzieżowego skrzydła Fiánna Fail – partii, która przez większość XX wieku rządziła Irlandią. W 1989 r. z ramienia tej samej partii dostał się do parlamentu. W 1992 r. Martin pełnił funkcję burmistrza Cork.

W latach 1997-2000 sprawował urząd ministra edukacji i nauki. Następnie, w latach 2000-2004, ministra zdrowia. To wtedy, jego decyzją, Irlandia stała się pierwszym krajem, który zakazał palenia w miejscu pracy. W latach 2004-2008 Martin był ministrem przedsiębiorczości, handlu oraz zatrudnienia, a od 2008 do 2011 ministrem spraw zagranicznych. W końcu w 2011 r. został przewodniczącym Fiánna Fail i co ciekawe, jak dotąd był jedynym przewodniczącym tej partii, który nie pełnił funkcji premiera. Jego nominacja zbiegła się bowiem z najsłabszym w historii wynikiem partii (17,6 proc. w wyborach parlamentarnych) i przejściem do opozycji po raz pierwszy od 1994 r.

I choć w wyniku wyborów parlamentarnych w 2011 Fiánna Fail utraciła 75 proc. miejsc w parlamencie, to już w wyborach w 2016 r. jej popularność wzrosła i zdobyła 44 miejsca w 158-osobowym parlamencie. Nie pozwoliło jej to na samodzielne rządy, ale została młodszym partnerem koalicyjnym partii Fine Geal.

Podczas przemówienia inauguracyjnego po zakończonym głosowaniu Martin obiecał uratować Irlandię od najszybciej pogłębiającej się recesji w historii państwa. Z powodu pandemii koronawirusa aż 26 proc. Irlandczyków jest tymczasowo lub stale bezrobotnych. A jeszcze w trakcie wyborów – 8 lutego br. – było to jedynie 4,8 proc. społeczeństwa.

Irlandia: Trzy partie z niemal równym poparciem w wyborach

Według wyników exit poll aż trzy partie zdobyły w wyborach w Irlandii niemal równe poparcie. Sensacją jest przede wszystkim wysoki wynik lewicowej partii Sinn Feinn, która według sondaży powyborczych zajęła drugie miejsce.

 

Według badania exit poll na rządzącą chrześcijańsko-demokratyczną partią Fine …

Kryzys polityczny w Irlandii

W ostatnich miesiącach Irlandia zmagała się z kryzysem politycznym. W wyborach przeprowadzonych na początku lutego aż 37 miejsc uzyskała lewicowo-nacjonalistyczna partia Sinn Féin, która tym samym przerwała trwający od zakończenia się irlandzkiej wojny domowej duopol partii Fine Gael oraz Fiánna Fáil. W konsekwencji żadna z partii nie mogła utworzyć samodzielnej większości.

Negocjacje na temat utworzenia koalicji pomiędzy Fine Gael, Fiánna Fáil oraz Partią Zielonych trwały najdłużej w historii Irlandii bo aż 128 dni. 15 czerwca partie doszły do ostatecznego porozumienia.