Irak: W Mosulu modlitwa wraca do zniszczonego przez islamistów meczetu-symbolu

irak-mosul-isis-panstwo-islamskie-kalifat-terroryzm-azja-meczet-islam

Tak wyglądał w 2013 r. słynny zakrzywiony minaret al-Hadba przy meczecie Al-Nuri. Teraz pozostał tylko fundament / foto via commons ( Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International) [Faisal Jeber]

Po czterech latach odgruzowywania i sprzątania terenu, wierni wrócili na modlitwę do zabytkowego meczetu Al-Nuri. Na razie uroczystości odbywają się na zewnątrz, odbudowywany dzięki pomocy UNESCO obiekt wróci do dawnej świetności w 2023 r.

 

 

W celu uczczenia rocznicy urodzin Proroka Mahometa kilkaset osób zgromadziło się w niedzielny (17 października) wieczór na przyświątynnym dziedzińcu ozdobionym wielobarwnymi światłami, rozdzielającym otoczony rusztowaniami meczet i minaret, z którego ocalała tylko podstawa.

Jak przekazał korespondent francuskiej agencji prasowej AFP, wydarzenie rozpoczęło się wspólną modlitwą. U stóp minaretu pięciu mężczyzn grało na cześć Proroka na tradycyjnych bębnach.

Lokalni mieszkańcy nie kryli radości z powrotu modlitwy na teren meczetu. „Dla mnie jest to niezwykły dzień, dlatego jestem bardzo radosny. Meczet Al-Nuri przypomina mi moje dzieciństwo” – powiedział 45-letni Marwan Muafa, dodając że uroczystość „symbolizuje powrót śpiewu muezina i modlitwy do tego miejsca”. „Mieszkańcy Mosulu chcą odzyskać swoje dawne życie” – zaznaczył.

Koniec amerykańskiej misji bojowej w Iraku

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział wczoraj, że wojska amerykańskie w Iraku będą pełnić jedynie rolę doradczą i szkoleniową.  Misja bojowa sił USA ma się zakończyć pod koniec roku.

Meczet z historią

Właśnie na terenie świątyni Abu Bakr-Bagdadi ogłosił w lipcu 2014 r. ustanowienie kalifatu. Dżihadyści okupowali Mosul do 2017 r., kiedy to do opuszczenia miasta zmusiły ich wspólne działania irackiej armii oraz międzynarodowej koalicji.

Natomiast 7 marca 2021 r. okolice meczetu odwiedził podczas podróży apostolskiej do Iraku papież Franciszek, który wówczas zauważył, że w Mosulu „dwa symbole świadczą o odwiecznym pragnieniu ludzkości, aby zbliżyć się do Boga. Są to meczet Al-Nuri oraz kościół Matki Bożej z zegarem”.

XII-wieczny meczet był znany przede wszystkim dzięki swojemu charakterystycznemu pochylonemu i wysokiemu na 44 metry minaretowi al-Hadba (porównywanemu z Krzywą Wieżą we włoskiej Pizie).

Budowla została wysadzona w powietrze podczas walk o miasto w 2017 r. O atak iracka armia oskarżyła Państwo Islamskie (ISIS). Pozostał tylko skrawek meczetu oraz podstawa minaretu.

Obecnie świątynia jest odbudowywana w ramach projektu agencji kulturalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych – UNESCO o nazwie „Revive the Spirit of Mosul”, która ma na celu odrodzenie i powrót życia kulturalnego drugiego największego miasta Iraku. Za projekt odpowiada ośmiu egipskich architektów.

Agencja zebrała na tę inicjatywę ponad 100 milionów dolarów, z czego połowę środków przekazały Zjednoczone Emiraty Arabskie. Renowacja meczetu ma zostać ukończona do 2023 r. Poinformowano, że sala modlitewna i słynny minaret powrócą do oryginalnej formy.

Projekt egipskich architektów wzbudził jednak kontrowersje wśród mieszkańców Mosulu. Podniosły się głosy, że plan odbudowy kłóci się z lokalnym stylem a widok na minaret zostanie ograniczony przez szkołę i centrum kulturalne.

Temat zrekonstruowania miasta był jednym z wiodących tematów poruszanych przez kandydatów – przed niedawnymi wyborami parlamentarnymi – startujących z okręgu wyborczego obejmującego Mosul.

Wydaje się, że wyborcy podeszli do licznych pomysłów z rezerwą, ponieważ frekwencja była rekordowo niska i wyniosła w skali kraju 41 proc., co jest najgorszym wynikiem od czasu obalenia reżimu Saddama Husajna w 2003 r. W jednej z mosulskich szkół o godz. 12 odnotowano przybycie na głosowanie zaledwie 5 proc. uprawnionych.

W przedterminowych wyborach zwyciężyła partia radykalnego i antyamerykańskiego szyickiego muzułmańskiego duchownego Muktady as-Sadra.