Indeks wolności mediów 2018: Polska z najgorszym wynikiem w historii rankingu

Polska znajduje się na 58. miejscu w rankingu wolności mediów. Źródło: rsf.org

Polska drugi rok z rzędu spada w corocznym rankingu wolności mediów, opracowanym przez organizację Reporterzy bez Granic (RSF – Reporters Without Borders). Znajduje się teraz na 58. miejscu – o cztery pozycje niżej niż w zeszłym roku. I o czterdzieści miejsc niżej niż w roku 2015.

 

Reporterzy bez Granic, międzynarodowa organizacja pozarządowa monitorująca wolność prasy na całym świecie tłumaczy obniżającą się pozycję Polski tym, że „wolność prasy jest jedną z głównych ofiar projektu PiS. Media publiczne zostały przekształcone w tubę propagandy rządowej”. W ocenie uwzględniona została m.in. sprawa Tomasza Piątka, pisarza i dziennikarza, któremu groziło więzienie za opisanie powiązań byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Dla Polski jest to najgorszy wynik w historii rankingu publikowanym od 2002 r. Przez ostatnie cztery lata spadliśmy aż o 40 pozycji (2014 r. – 19. miejsce, 2015 r. – 18. miejsce, 2016 r. – 47. miejsce, 2017 r. – 54. miejsce, 2018 r. – 58. miejsce).

Turcja: Kolejnych 14 dziennikarzy skazanych

Sąd w Stambule skazał na kary więzienia czternastu dziennikarzy związanych z opozycyjnym dziennikiem „Cumhuriyet”. Ich proces wzbudził oburzenie na świecie i traktowany był jako atak na wolną prasę. „Cumhuriyet” ostro krytykował politykę obecnych tureckich władz.
 
„Dosyć tego okrucieństwa” – taki tytuł …

Wzrasta wrogość polityków względem dziennikarzy

„Niechęć polityków względem mediów nie ogranicza się już do krajów autorytarnych, takich jak Turcja (157. miejsce) czy Egipt (161. miejsce), gdzie <<fobia wobec mediów>> przejawia się w oskarżaniu dziennikarzy o terroryzm, zaś dziennikarze, którzy nie uchodzą za lojalnych trafiają do więzień” – alarmuje w analizie wyników rankingu RSF.

Organizacja zwraca uwagę na to, że „coraz więcej demokratycznie wybranych liderów państw nie postrzega mediów jako fundamentu demokracji, tylko jako przeciwnika, wobec którego otwarcie wyrażają swoją niechęć”. W efekcie Stany Zjednoczone za prezydentury Donalda Trumpa znalazły się dopiero na 45. miejscu, a ich wynik pogorszył się względem zeszłego roku o kolejne dwie pozycje. Trump słynie z bezpośredniego wyrażania opinii – w przemówieniach i na Twitterze – a w swojej krytyce nie szczędzi dziennikarzy, których nazwał m.in. „wrogami ludu”. Tego samego zwrotu względem mediów używał też kiedyś Józef Stalin, przypominają Reporterzy bez Granic.

Krytyka nie sympatyzujących z politykami mediów coraz częściej słyszana jest też w Europie, chociaż i tak na Starym Kontynencie wolność prasy szanowana jest najbardziej – zwraca uwagę RSF.

Grupa Wyszehradzka a indeks wolności mediów

Sytuacja mediów pogorszyła się na przestrzeni ostatniego roku we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej. Czechy spadły na 34. miejsce z 23. Jednym z powodów spadku było pojawienie się prezydenta Milosa Zemana na konferencji prasowej z fałszywym kałasznikowem z napisem „dla dziennikarzy”.

Słowacja zajmuje najwyższe miejsce w regionie, bo 27. Jednak jej pozycja spadła o 10 miejsc. Reporterzy bez Granic wśród powodów wymieniają lutowe zabójstwo słowackiego reportera Jána Kuciaka, który został zastrzelony w swoim domu razem z dziewczyną. Nie umknęło też uwadze twórców rankingu to, że premier Robert Fico nazwał dziennikarzy „brudnymi antysłowackimi prostytutkami” i „idiotycznymi hienami”.

Najgorszy wynik w Grupie Wyszehradzkiej mają Węgry. Opuściły się one o dwie pozycje na 73. miejsce. RSF uzasadnia to tym, że większość węgierskich mediów należy do przedsiębiorców, związanych z partią Viktora Orbana.

Coraz więcej więzionych dziennikarzy

348 więzionych i 52 przetrzymywanych jako zakładnicy dziennikarzy – takie dane przedstawiła w piątek (9 grudnia) w corocznym raporcie międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic. Liczba uwięzionych profesjonalistów wzrosła przede wszystkim w Turcji. W następstwie lipcowego nieudanego zamachu stanu jest …

Pierwsze i ostatnie miejsca

Na czele rankingu drugi rok z rzędu uplasowała się Norwegia. Kolejne miejsca zajmują Szwecja, Holandia i Finlandia. RSF tłumaczy jednak, że ogólny spadek poziomu wolności mediów dotknął także te kraje.

Na ostatnim miejscu znalazła się Korea Północna, zaś obok uplasowały się Erytrea, Turkmenistan, Syria i Chiny.