Holandia: Socjaldemokraci wygrywają wybory do PE

Frans Timmermans, źródło facebook

Frans Timmermans, źródło facebook

We wczorajszym głosowaniu wybory do Parlamentu Europejskiego w Holandii wygrała socjaldemokratyczna Partia Pracy (PVDA) – wynika z wstępnych sondaży powyborczych, które przekazał korespondent telewizji ORF z Brukseli.

 

Na drugim miejscu znalazła się rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), a na trzecim – Konserwatywny Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA). Oficjalne wyniki zostaną podane w niedzielę, po zakończeniu wyborów we wszystkich państwach członkowskich UE.

Holandia się wyłamała

Tego samego dnia (23 maja) głosowali także Brytyjczycy, ale wyniki tamtejszych exit polls zostaną podane dopiero w niedzielę. Komisja Europejska apelowała bowiem o nieujawnianie wcześniej sondażowych wyników wyborów, żeby uniknąć wpływu na głosowania w państwach, w których wyborcy pójdą do urn później. Holandia nie dostosowała się jednak do prośby KE.

Ruszyły wybory do Parlamentu Europejskiego

Proces wyłaniania europosłów na kolejną kadencję potrwa do niedzieli. Każdy z krajów z krajów członkowskich miał prawo wyznaczyć datę głosowania między 23 a 26 maja. Dziś pierwsi do urn poszli Holendrzy i Brytyjczycy.
 

Lokale wyborcze w Holandii zostały otwarte o 7:30. …

Opozycyjna socjaldemokracja przed partią rządzącą

Według informacji udostępnionych na Twitterze PVDA, do której należy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermanns, zdobyła w czwartek 18,4 proc. głosów i pięć z 26 mandatów przypadających Holandii.

Drugie miejsce przypadło liberalno-konserwatywnej partii  rządzącej VVD Marka Rutte, którą poparło 14,6 proc. wyborców, co przekłada się na cztery mandaty. Natomiast trzecie miejsce zajął Konserwatywny Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny z poparciem 12,5 procentowym, które daje również cztery mandaty w unijnym zgromadzeniu.

Zaskakująco słaby wynik eurosceptycznych populistów

Tak jak poparcie dla zwycieskiej PvDA przerosło oczekiwania, tak nieoczekiwanie słaby wynik uzyskało eurosceptyczne i populistyczne Forum na Rzecz Demokracji (FvD). Zdobyło bowiem tylko 11,2 proc. głosów i trzy mandaty, podczas gdy z sondaży przedwyborczych wynikało, że może zdobyć nawet 15 proc. poparcia.

Na kolejnym miejscu znalazła się Zielona Lewica (GL), na którą głosowało 10,4 proc. osób zdobywając w PE również trzy mandaty. Antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa musi zadowolić się tylko jednym mandatem w unijnym zgromadzeniu.

Thierry Baudet – nowa gwiazda holenderskiej prawicy

Dziś Holendrzy głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na czele sondaży znajdują się dwa ugrupowania. Rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) oraz konserwatywne i eurosceptyczne Forum na rzecz Demokracji (FvD). Kim jest lider ugrupowania, który przyczynił się …

Frekwencja najwyższa od 30 lat

W 17-milionowej Holandii uprawnionych do głosowania jest 13 mln ludzi. W tegorocznych wyborach do PE w Holandii odnotowano stosunkowo wysoką frekwencję – wyniosła 40 proc. i okazała się  najwyższą od 1989 r. W poprzednich wyborach głosowało 37,3 proc. osób.

Wybory do PE: Na opóźnieniu brexitu zyskują socjaliści i konserwatyści

Parlament Europejski opublikował ostatnią już prognozę dotyczącą tego, jak może wyglądać podział miejsc w nowej kadencji. Po raz pierwszy pod uwagę wzięto Wielką Brytanię, ponieważ niemal wszystko wskazuje na to, że z powodu opóźnienia brexitu zyskają frakcje socjalistów (S&D) oraz …