Holandia: Parlament uznał traktowanie Ujgurów w Chinach za ludobójstwo. Ugrupowanie premiera przeciwko uchwale

Holandia, Chiny, Ujgurzy, BBC, Blok, Pekin, ludobójstwo, Unia Europejska, Kanada

Konserwatywna partia premiera Holandii, Marka Rutte (na zdj.), VVD zagłosowała przeciw uchwale. / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [European Council]

Parlament Holandii przyjął w czwartek (25 lutego) uchwałę, która określa traktowanie Ujgurów w prowincji Sinciang przez chińskie władze jako równoznaczne ludobójstwu.

 

 

Holandia jest pierwszym krajem w Europie, który określił prześladowania mniejszości muzułmańskiej w Chinach mianem ludobójstwa.

Uchwała przegłosowana na ostatniej sesji parlamentu przed zaplanowanymi na 17 marca wyborami głosi, że „w Chinach ma miejsce ludobójstwo na mniejszości Ujgurów”. W tekście nie padają jednak słowa, że odpowiedzialność za to ponosi chiński rząd.

Represje wobec tej środkowoazjatyckiej i nie posiadającej własnego państwa grupy etnicznej trwają w Chinach od co najmniej kilku lat, ale ich nasilenie się wiąże się ze stworzeniem po 2015 r. sieci specjalnych obozów reedukacyjnych dla Ujgurów.

Raport BBC mówi o torturach i gwałtach

Parlament Holandii tym samym uznał w rezolucji represje wobec Ujgurów za ludobójstwo w rozumieniu konwencji ONZ z 1948 r.

Na początku lutego BBC opublikowała reportaż o wykorzystywaniu seksualnym kobiet w obozach dla Ujgurów, a ujgurscy uchodźcy w Turcji boją się wydania przez Ankarę za szczepionkę Sinovac przeciwko koronawirusowi.

Z kolei według brytyjskich prawników, wśród nich należącej do prestiżowego grona tzw. doradców królowej (Queen’s Counsels, QC) Alison Macdonald, istnieją jednoznaczne dowody na to, że traktowanie przez Pekin mniejszości ujgurskiej w północno-zachodnich Chinach nosi znamiona ludobójstwa.

Gwałty i tortury. Tak Chiny traktują Ujgurów. Ludobójstwo? "To bardzo prawdopodobne"

Są podstawy, aby sądzić przywódcę Chin Xi Jinpinga pod zarzutem zbrodni przeciwko ludzkości?

Rząd zaniepokojony, ale unika mocnych oświadczeń

Centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji premiera Holandii, Marka Rutte, (VVD) zagłosowała przeciw uchwale. Minister spraw Zagranicznych Holandii, Stef Blok oświadczył, że rząd nie chce stosować określenia „ludobójstwo” w sytuacji, gdy zarzutu tego nie potwierdziło ONZ ani żaden sąd międzynarodowy.

„Sytuacja Ujgurów jest powodem wielkiego zaniepokojenia”, podkreślił polityk, dodając, że Holandia ma nadzieję współpracować z innymi państwami w tej sprawie.

Decyzja parlamentu nie została bez reakcji chińskiej ambasady w Hadze. W opublikowanym w czwartek stanowisku napisano, że jakakolwiek sugestia, że w Sinciangu dochodzi do ludobójstwa jest kłamstwem. Ambasada przekonuje, że holenderski parlament „miesza się w wewnętrzne sprawy Chin i oczernia ten kraj na arenie międzynarodowej”.

Kanada uznaje działania Chin wobec Ujgurów za ludobójstwo, Pekin oficjalnie protestuje

Kanadyjski parlament wezwał premiera Justina Trudeau do podjęcia działań w celu odebrania Chinom praw do organizacji przyszłorocznych zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Holandia nie była pierwsza

Kilka dni temu kanadyjski parlament wezwał premiera Justina Trudeau do podjęcia działań w celu odebrania Chinom praw do organizacji przyszłorocznych zimowych Igrzysk Olimpijskich. Kanada uznała represje Pekinu wobec Ujgurów za ludobójstwo.

W Kanadzie – podobnie jak w Holandii – przedstawiciele rządu albo nie wzięli udziału w głosowaniu, albo wstrzymali się od głosu. Minister spraw zagranicznych Marc Garneau wstrzymał się od głosu, jak tłumaczył, „w imieniu rządu Kanady”.