Holandia chce zorganizować konferencję ws. odpowiedzialności Rosji za zbrodnie wojenne

Foto via unsplash [Tingey Injury Law Firm]

Holandia chce zorganizować za miesiąc konferencję poświęconą kwestii pociągnięcia do odpowiedzialności Rosji za zbrodnie wojenne popełnione w ostatnich miesiącach na Ukrainie.

 

 

Współorganizatorami konferencji będą unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders i sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Asad Ahmad Khan QC. Wydarzenie ma odbyć się 14 lipca.

Jak podano na oficjalnej stronie holenderskiego rządu, celem konferencji jest wzmocnienie i koordynacja międzynarodowych wysiłków na rzecz zebrania dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne i osądzenia winnych.

„Społeczność międzynarodowa szybko podjęła ważne pierwsze kroki, aby pociągnąć winnych możliwych zbrodni wojennych do odpowiedzialności. Teraz należy połączyć te wysiłki, aby sprawiedliwości stało się zadość”, wyjaśnił szef holenderskiej dyplomacji Wopke Hoekstra.

Konferencja ma być okazją do dyskusji na temat wspólnej międzynarodowej strategii na rzecz przeciwdziałania naruszaniu międzynarodowego prawa humanitarnego.

Międzynarodowy Trybunał Karny oraz Eurojust przedstawią wytyczne dotyczące zbierania i ochrony dowodów na zbrodnie wojenne oraz prowadzenia śledztwa, a także skutecznej współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Sprzedaż surowców do Europy. Rosja nadal zarabia ogromne sumy

Polska, chociaż wciąż należała do największych importerów rosyjskich kopalin (4,4 mld euro od początku wojny), to jednak szybko ograniczała zakupy.