Holandia: Thierry Baudet ustępuje z funkcji lidera partii FvD. Powodem antysemickie wiadomości młodzieżówki

Thierry Baudet, FvD

Ustępujący szef FvD Thierry Baudet (na zdj.) podjął niewystarczające. zdaniem innych członków partii, kroki w reakcji na przejawy rasizmu w partyjnej młodzieżówce. / Zdjęcie: Twitter, @thierrybaudet

Przewodniczący skrajnie prawicowego ugrupowania Forum na rzecz Demokracji (FvD) Thierry Baudet podał się do dymisji. To odpowiedź na zarzuty dotyczące niewystarczającej i zbyt późnej reakcji na przejawy antysemityzmu w szeregach partyjnej młodzieżówki.

 

„Zwalniam miejsce na liście wyborczej”, oświadczył Baudet w nagraniu wideo, opublikowanym na koncie FvD na Twitterze. Zastrzegł przy tym, że pozostanie członkiem Izby Reprezentantów do końca kadencji i chce nadal być zaangażowany w działalność partii. Wybory do Izby mają się odbyć w 17 marca przyszłego roku.

Polityk nie wykluczył, że ostatecznie dopisze się ponownie do listy wyborczej, ale już nie jako główny kandydat ugrupowania.

Antysemityzm w młodzieżówce FvD

Ustępującemu szefowi FvD zarzucano podjęcie niewystarczających kroków w reakcji na przejawy rasizmu w partyjnej młodzieżówce. Gazeta „Het Parool” opublikowała bowiem zrzuty ekranu, przedstawiające wiadomości o charakterze antysemickim, których autorami mieli być członkowie partyjnej młodzieżówki (JFvD).

Partia odpowiedziała na oskarżenia, wskazując, że po ujawnieniu wiadomości kierownictwo podjęło decyzję o zwolnieniu z funkcji niektórych członków JFvD. Nie podano jednak konkretnej liczby ukaranych.

Ponadto Thierry Baudet zarządził dochodzenie w sprawie, którego prowadzenie powierzono dwóm członkom FvD. Działanie to zostało jednak określone jako „zbyt późne i niedostateczne” przez  partyjną koleżankę Baudeta, senator Annabel Nanningę, która domagała się całkowitego rozwiązania młodzieżowej formacji.

To nie pierwsza sprawa z uznanymi za nieodpowiednie wpisami działaczy JFvD. W tym roku usunięci z młodzieżówki zostali trzej inni jej członkowie. Przyczyną były „nieakceptowalne stwierdzenia”, jakie publikowali na forach internetowych.

TSUE: O co chodzi w sporze Polski z Holandią?

Polska zostanie „pariasem” w Unii Europejskiej?

Przedwyborcze problemy partii

Na niespełna cztery miesiące przed wyborami, Forum na rzecz Demokracji zmaga się z gwałtownym spadkiem poparcia. Duża część elektoratu odwróciła się od partii po wypowiedziach Thierry’ego Baudeta w obronie demonstrantów sprzeciwiających się pandemicznym restrykcjom, a także teorii spiskowych dotyczących koronawirusa.

Według najnowszych wyników badania Peilingwijzer, pokazującego średnią sondaży I&O Research, Ipsos i Kantar, FvD może liczyć na jedynie ok. 3,2 proc. poparcia, co daje mu tylko 4 miejsca w Izbie Reprezentantów. Dla porównania, jeszcze w lutym sondaże wskazywały, że partia może zdobyć 15 miejsc, a u szczytu popularności FvD półtora roku temu dawały nadzieję na aż 18 miejsc.

Z dużą przewagą prowadzi Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte, dla której poparcie szacowane jest na ok. 26,4 proc. (41 miejsc w 150-osobowej izbie).

Jak sugerują sondaże I&O Research wysokie notowania VVD to skutek dobrego postrzegania przez obywateli polityki rządu związanej z walką z pandemią, a także wysokiego poparcia dla samego szefa rządu. Przeprowadzone w marcu badanie tej samej sondażowni pokazało, że aż 27 proc. Holendrów uważa pełniącego tę funkcję już od dekady Rutte za najlepszego premiera od czasów II wojny światowej.