Skrajnie prawicowa hiszpańska partia Vox dołączy do Prawa i Sprawiedliwości w PE

Santiago Abascal podczas zwiedzania Zamku Królewskiego w Warszawie / Zdjęcie via twitter @Santi_ABASCAL

Skrajnie prawicowa partia Vox wystąpiła wczoraj o członkostwo w kierowanej przez Prawo i Sprawiedliwość frakcji w Parlamencie Europejskim. Paradoksalnie, Hiszpanie domagający się surowego ukarania katalońskich separatystów spotkają się w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) z przedstawicielami flamandzkich niepodległościowców wspierających byłego premiera rządu Katalonii, Carlesa Puigdemonta.

 

 

Partia Vox jest jedynym nabytkiem EKR z licznych rozmów, jakie przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości odbyli zimą i jesienią tego roku. Planowano wówczas powołanie silnej grupy eurosceptyków, w której zasiedliby Włosi od Mattea Salviniego, Hiszpanie od Santiago Abascala, węgierski Fidesz i Francuzi od Marine Le Pen. Jednak z wielkich planów ostała się trójka europarlamentarzystów Vox, którzy wczoraj wystąpili o członkostwo w EKR. W międzyczasie, Hiszpanie – podobnie jak PiS – odrzucili możliwość współpracy z frakcją budowaną przez Salviniego i Le Pen („Tożsamość i Demokracja”) z powodu „zbyt wielu różnic”.

Kierownictwo partii Vox na czele z liderem Santiago Abascalem było w Warszawie pod koniec marca na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim. Obaj politycy rozmawiali wówczas o nawiązaniu współpracy w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego.

Nowa siła

Jeszcze rok temu Vox nie istniał na hiszpańskiej scenie politycznej. Ugrupowanie cieszyło się śladowym poparciem, ale przedłużający się spór wokół niepodległości Katalonii przyczynił się do nagłego wzrostu popularności ugrupowania. Pierwszym sukcesem były wybory do Parlamentu Andaluzji w grudniu 2018 r., w których partia – zdobywając niemal 11 proc. i 12 mandatów – weszła w skład koalicji z konserwatywną Partią Ludową (PP) i liberalnymi Obywatelami (Cs), odbierając po ponad 30 latach władzę w bastionie socjalistów (PSOE).

W niedawnych wyborach parlamentarnych Vox po raz pierwszy w historii wprowadził przedstawicieli do Kongresu Deputowanych. Rekordowe ponad 2,5 mln głosów przełożyło się na 24 mandaty. To pierwszy przypadek w czterdziestoleciu po upadku reżimu generała Franciso Franco, by ugrupowanie uznawane za skrajnie prawicowe zasiadało w parlamencie.

Vox jest popularny wśród młodych Hiszpanów, mających między 18 a 30 lat. Przyczynia się do tego sprawne posługiwanie mediami społecznościowymi. Do najważniejszych postulatów partii należą: zdecydowany sprzeciw wobec migracji (w kampanii przed wyborami do Andaluzji Abascal zapowiadał rekonkwistę regionu a następnie Hiszpanii), centralizacja kraju poprzez likwidację wspólnot autonomicznych, sprzeciw wobec małżeństw tej samej płci. Abascal jest m. in. za posiadaniem broni i wypowiada się niepochlebnie o organizacjach feministycznych.

Polska, Węgry, Włochy i Hiszpania wspólnie utworzą frakcję w PE?

Polskie Prawo i Sprawiedliwość, węgierski Fidesz, włoska Liga i hiszpański Vox rozpoczęły rozmowy nt. współpracy na rzecz utworzenia po majowych wyborach nowej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim.

Sprzeczności ideologiczne

Vox dołącza do ECR, w którym znajdują się m. in. PiS, członkowie brytyjskiej Partii Konserwatywnej (do czasu realizacji brexitu), holenderskie Forum na rzecz Demokracji (FvD) Thierry’ego Baudeta oraz opowiadający się za decentralizacją Belgii Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA). Przedstawiciele flamandzkiego ugrupowania dali się poznać jako sprzymierzeńcy byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, który od kilkunastu miesięcy przebywa w Belgii, gdzie schronił się przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości, ścigającym go za rebelię (w związku z organizacją niepodległościowego referendum z października 2017 r.).

Aby przezwyciężyć opór przedstawicieli Vox do zasiadania w jednym ugrupowaniu ze sprzymierzeńcami katalońskiego polityka, współprzewodniczący EKR, Ryszard Legutko napisał list, w którym podkreślił, że „szacunek dla konstytucji, demokracji i suwerenności państw członkowskich jest podstawową wartością” działania grupy”. Polski polityk dodał, że partie tworzące EKR „nie uczestniczą ani nie promują, pod parasolem grupy, działań kwestionujących politykę wewnętrzną, konstytucję lub suwerenną integralność innego państwa członkowskiego”.

Hiszpania zwalnia dyplomatę za opinię o niepodległości Szkocji

Hiszpańskie władze odwołały konsula generalnego w Edynburgu po tym jak ujawniona została treść listu, jaki dyplomata napisał do jednej ze szkockich gazet. W liście tym hiszpański konsul stwierdził, że gdyby Szkoci wybrali w referendum niepodległość, ich kraj miałby prostą drogę …