Hiszpania: Wotum zaufania dla rządu. Koniec z niestabilnością?

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez podczas debaty nad uzyskaniem wotum zaufania w Kongresie Deputowanych / zdjęcie via @PSOE

Lider Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) Pedro Sanchez otrzymał wotum zaufania od parlamentarzystów. Oznacza to, że po kilku miesiącach oczekiwania Hiszpania doczekała się powołania rządu. Czy to oznacza koniec niestabilności politycznej?

 

 

W związku z brexitem i zmniejszającą się rolą Warszawy w kolejnych miesiącach może zwiększyć się znaczenie Hiszpanii w Unii Europejskiej. Wspólnotową dyplomacją od miesiąca kieruje Katalończyk Josep Borrell, jednak warunkiem sine qua non przystąpienia Madrytu do koncertu najważniejszych stolic było utworzenie rządu. Wprawdzie dziś zakończyły się wielomiesięczne starania, jednak nie oznacza to wygaszenia temperatury sporu politycznego.

Jeżeli rację miał Karol Marks trawestując heglowskie powiedzenie o powtarzalności wydarzeń historycznych raz w postaci tragedii, a drugi raz jako farsy, to niewiele brakowało, by zakończona sukcesem procedura ukonstytuowania się rządu w Hiszpanii wypełniła swoje fatum. Ostatecznie większością dwóch głosów (167 za przy 165 przeciwko i 18 głosach wstrzymujących się) koalicyjny mniejszościowy gabinet Pedro Sáncheza uzyskał wotum zaufania. Nie powtórzy się więc scenariusz z lipca i września 2019 r., gdy Socjalistom (PSOE) nie udało się utworzyć rządu. Nowy gabinet rodził się jednak w bólach, a jego przetrwanie zależy od rozwoju sytuacji w Katalonii.

Hiszpania: Przyspieszenie na drodze do nowego rządu

Poniedziałek (30 grudnia) był bogaty w wydarzenia polityczne w Hiszpanii i być może kluczowy w kontekście powołania nowego rządu.

 

 

W Hiszpanii zgodnie z tradycją dopiero w Święto Trzech Króli (El Día de los Reyes Magos) wręcza się świąteczne prezenty. Istnieje duża …

Za wszelką cenę

Lider hiszpańskich Socjalistów dopiął swego, chociaż ostateczny sukces wisiał na włosku i gdyby deputowani PSOE byli tak zmobilizowani jak niektórzy członkowie polskich ugrupowań opozycyjnych, Hiszpania z pewnością nadal pozostawałaby bez rządu. Jeszcze w sobotę Sánchez przegrał w Kongresie Deputowanych (izba niższa parlamentu) pierwsze z głosowań nad wotum zaufania. Jednak porażka nie była zaskoczeniem. Od początku było wiadomo, że aspirującej do rządzenia koalicji PSOE i lewicowej Unidas Podemos nie uda się zyskać wymaganego poparcia 176 deputowanych.

Sukces miał przyjść w drugim z przewidzianych procedurą głosowań, gdzie wymagana była zwykła większość. W tym przypadku 120 posłów PSOE, 34 z UP, sześciu z Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV), dwóch z Mas Pais, a także po jednym z partii Compromis, galicyjskiego BNG, Nueva Canarias oraz Teruel Existe wraz z 18 deputowanymi separatystycznego Bildu z Kraju Basków oraz Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), którzy wstrzymali się od głosu pozwoliło dwoma głosami przeważyć nad centroprawicową koalicją: konserwatywnej Partii Ludowej (PP), skrajnej partii Vox oraz centrowych Obywateli (Ciudadanos).

Gerardo Herrero: Korupcja niszczy demokrację

„Obowiązkiem obywateli jest obrona demokracji przed negatywnymi skutkami korupcji”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Gerardo Herrero, producent filmu „Królestwo”.

 
Film „Królestwo” w reżyserii Rodriga Sorogoyena był w tym roku nominowany do nagrody filmowej LUX przyznawanej przez Parlament Europejski. Opowiada historię polityka, …

P.o. szefa rządu

To właśnie lista popierających rząd lub tych, którzy życzliwie wstrzymali się od głosu budzi największe kontrowersje, szczególnie wśród ugrupowań prawicowych i ich elektoratu. Sobotnia debata w Kongresie trwała ponad 11 godzin. Sam Pedro Sánchez przemawiał ponad 120 minut próbując przekonać opozycję do zakończenia trwającego wiele miesięcy politycznego klinczu. W Hiszpanii od grudnia 2015 r odbyły się czterokrotnie wybory parlamentarne, z czego dwukrotnie w ubiegłym roku. A przewodniczący PSOE przez większość 2019 r. sprawował swój urząd jako pełniący obowiązki szefa rządu (en funciones).

Jednak niezależnie od tego co powiedziałby Sánchez, nie udałoby mu się przekonać opozycji. Prawica bowiem zarzuca nowemu premierowi układanie się z ugrupowaniami separatystycznymi – ich wstrzymujące się głosy pozwoliły odnieść sukces – kosztem jedności Hiszpanii. Tłem dla sporu jest sytuacja w Katalonii i deklaracje rozwiązania sporu przez lidera PSOE. Warunkiem poparcia dla nowego rządu przez ERC była obietnica zwołania dwustronnych rozmów między Madrytem a Barceloną w celu znalezienia drogi wyjścia z konfliktu.

TSUE orzeka na korzyść katalońskiego niepodległościowca

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wybrany w maju na europosła Oriol Junqueras objęty jest immunitetem poselskim. Co to zmienia w sytuacji polityka?

 

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że Oriol Junqueras lider Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) – odsiadujący wyrok 13 …

Kto jest prawdziwym patriotą?

Opozycja stoi na stanowisku, że jedynym miejscem prowadzenia rozmów z separatystami jest sala sądowa. Dwunastu z Katalończyków usłyszało w październiku ub. roku wyroki sądowe na łączną sumę 100 lat więzienia za rolę odegraną w organizacji nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego w Katalonii w październiku 2017 r. Pedro Sánchez zapowiada rozwiązanie kwestii katalońskiej. Podejmuje się jednak trudnego zadania, ponieważ zarówno ERC, jak i drugie z głównych ugrupowań regionu, Razem dla Katalonii (JxCat), nadal opowiadają się za niepodległością i prawem do samostanowienia. Z listopadowego sondażu katalońskiego Centrum Badań i Opinii (CEO) wynika, że 48,8 proc. Katalończyków jest przeciwko secesji od Hiszpanii, podczas gdy 41,9 proc. wciąż popiera niepodległość. To najlepszy wynik przeciwników rozwodu z Madrytem od czerwca 2017 r.

Jaka przyszłość czeka rząd w przypadku niepomyślnego obrotu rozmów, które mają wystartować w ciągu najbliższych 15 dni? Sanchez już raz przekonał się, że łaska Katalończyków na pstrym koniu jeździ, gdy wycofali oni swoje poparcie dla jego pierwszego gabinetu w głosowaniu nad ubiegłorocznym budżetem. To wydarzenie zapoczątkowało zażegnany we wtorek po 11 miesiącach kryzys rządowy.

O korupcji w Hiszpanii. Największa afera ostatnich lat

W procesie związanym z największą aferą korupcyjną w Hiszpanii ostatnich lat przed sądem zeznawał ówczesny szef rządu. Skazano prawie 30 osób na łączną karę 350 lat więzienia.

Kamienica Mariana Banasia kojarzy się w Polsce jednoznacznie, podobnie jak dwie wieże niekonieczne przywołują …

Liczne wyzwania

Przed nowym rządem wiele pracy, zarówno w gospodarce, jak i polityce społecznej. Hiszpanie należą do jednych z najszybciej starzejących się społeczeństw UE. Bez pracy wciąż znajduje się tam ponad 14 proc. obywateli (dane z października). Sanchez chciałby, by na koniec obecnej kadencji płaca minimalna stanowiła 60 proc. średniego wynagrodzenia. Rząd zamierza także zwiększyć podatek dochodowy dla zarabiających powyżej 130 tys. euro rocznie oraz zmierzyć się z problemem wyludniającej się prowincji.

PSOE z UP zapowiadają także podjęcie działań na rzecz ochrony klimatu, jak osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. dzięki pozyskiwaniu energii w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii. Nowy rząd koalicyjny ma być także bardziej feministyczny, tzn. pracujący nad poprawą sytuacji kobiet w społeczeństwie, w zakresie wyrównania pensji czy walki z prostytucją czy handlem ludźmi. Sanchez zapowiedział także wzmocnienie roli związków zawodowych, większe nakłady na edukację czy ustanowienie dobrowolnych zapisów na lekcje religii w szkołach.

Belgijski sąd zawiesił europejski nakaz aresztowania byłego premiera Katalonii

Belgijski sąd zawiesił procedurę rozpatrzenia Europejskiego Nakazu Aresztowana (ENA) wydanego przez Hiszpanię wobec dwóch katalońskich polityków przebywających w tym kraju.

 

 

Madryt wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec dwóch katalońskich polityków Carlesem Puigdemontem – byłym premierem regionu – oraz Tonim Comínem, ministrowi …

Hiszpański Gliński

Wciąż nie wiadomo, kogo do rządu desygnuje PSOE. Z kolei koalicjanci z UP już w ubiegłym tygodniu przedstawili swoje kandydatury na ministrów. Stąd wiadomo, że tekę wicepremiera i ministra ds. społecznych obejmie lider lewicowego bloku Pablo Iglesias. UP przypadnie łącznie 5 tek, a jedną z nich – choć to wciąż niepotwierdzona informacja – obejmie jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie hiszpańskich naukowców, socjolog Manuel Castells, badacz kwestii miejskiej oraz społeczeństwa informacyjnego, autor m.in. Społeczeństwa sieci czy Galaktyki internetu.

Castellsowi przypadnie w udziale Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego (Ministerio de Universidades). Pozostałe ministerstwa, w tym spraw wewnętrznych, gospodarki czy transformacji ekologicznej przypadną PSOE. Wśród znaków zapytania widnieje także obsada wakatu po Josepie Borrellu, który od miesiąca kieruje unijną dyplomacją. Katalończyk sprawował funkcję ministra od lipca 2018 r. i należał do grona bliskich współpracowników Pedro Sancheza. Od 30 listopada dyplomacją kieruje Margarita Robles Fernández, jednak nie wiadomo czy będzie kontynuowała swoją misję.

Austria: Zieloni blisko rządu

Najważniejsze przeszkody zostały pokonane – poinformowali w niedzielę (29 grudnia) liderzy Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz Zielonych. W trzy miesiące po wyborach parlamentarnych w Austrii prawdopodobnie powstanie nowy rząd koalicyjny.

 

 

Zielona fala powoli zalewa europejską politykę. Politycy ugrupowań Zielonych sprawują rząd …