Hiszpania: Ważą się losy nowego rządu

Lider PSOE Pedro Sanchez podczas głosowania ws. poparcia dla utworzenia rządu koalicyjnego z Unidas Podemos / Zdjęcie via twitter @sanchezcastejon

Od wyniku tych rozmów może zależeć przyszłość nowego rządu w Hiszpanii. W czwartek (28 listopada) ruszą rozmowy między socjalistami (PSOE) a niepodległościową Republikańską Lewicą Katalonii (ERC) ws. sytuacji w regionie.

 

 

PSOE zdobyła w wyborach parlamentarnych (10 listopada) 120 mandatów w liczącym 350 miejsc Kongresie Deputowanych. Minimalna niezbędna do sformowania stabilnego rządu liczba mandatów to 176. Już w dwa dni po głosowaniu Partia Socjalistyczna podpisała wstępną umowę koalicyjną z lewicową Unidas Podemos (UP).

Obu ugrupowaniom brakuje jednak wciąż ponad 20 mandatów do większości. Dlatego tak ważna jest postawa katalońskiego ugrupowania, które w wyborach zdobyło 13 miejsc. Przedstawiciele ERC nie wykluczają wsparcia, ale stawiają warunki, które mogą okazać się nie do przyjęcia dla PSOE w sytuacji silnej polaryzacji wokół sporu o niepodległość Katalonii.

Hiszpania: Socjaliści i Podemos utworzą koalicję rządową

Partia Socjalistyczna (PSOE) podpisała wstępną umowę koalicyjną z lewicową Unidas Podemos (UP). Obu ugrupowaniom brakuje jednak ponad 20 mandatów do większości w parlamencie.

 

PSOE zdobyła w niedzielnych (10 listopada) wyborach parlamentarnych 120 mandatów w liczącym 350 miejsc Kongresie Deputowanych. Premier Pedro …

Kluczowe rozmowy

W głosowaniu wśród członków ERC 94 proc. opowiedziało się za podjęciem rozmów z PSOE nt. rozwiązania impasu politycznego wokół Katalonii. Oba ugrupowania wyznaczą po trzech przedstawicieli, którzy od czwartku (28 listopada) rozpoczną rozmowy. Politycy przystąpią do negocjacji bez żadnych warunków wstępnych, a od ewentualnych sukcesów może zależeć przyszłość gabinetu Pedro Sancheza. 

Lider PSOE chciałby, aby jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia doszło w Kortezach do głosowania nad wotum zaufania dla nowego rządu. Do rozmów w formacie 3+3 dojdzie w niecałe 48 godzin po tym, jak trzy ugrupowania niepodległościowe, w tym ERC, poparły w parlamencie Katalonii rezolucję uderzającą w hiszpańskie instytucje sądowe, w tym Trybunał Konstytucyjny. W tekście nie zabrakło odniesień do poparcia dla prawa do samostanowienia regionu oraz krytyki monarchii.

Politycy PSOE nie komentowali wyników głosowania popartego przez ERC. Jednak ostrze rezolucji wymierzone przeciwko porządkowi prawnemu stawia socjalistów w kłopotliwej sytuacji tuż przed początkiem kluczowych rozmów. Od wyników rozmów może zależeć przyszłość nowego koalicyjnego rządu.

Hiszpania: Socjaliści wygrywają wybory, ale nie mają większości

Rządząca Hiszpanią Partia Socjalistyczna (PSOE) wygrała wybory parlamentarne, ale nie udało jej się uzyskać większości pozwalającej stworzyć samodzielny rząd. Skrajnie prawicowa partia Vox poprawiła natomiast dwukrotnie swój wynik z poprzedniego głosowania powszechnego.

 

Przedterminowe wybory w Hiszpanii rozpisano w związku z kryzysem …

Trudny wybór

Postawa deputowanych ERC w lokalnym parlamencie to woda na młyn dla ugrupowań prawicowych, szczególnie skrajnej partii Vox, która 10 listopada zdobyła 3,5 mln głosów i stała się trzecią siłą w Kortezach. Jej przedstawiciele, budujący popularność na hasłach jedności Hiszpanii, nie przebierają w słowach i oskarżają Sancheza o szukanie wsparcia dla swojego gabinetu wśród ugrupowań regionalnych i separatystycznych dążących do rozbicia Hiszpanii, jak ERC, Razem dla Katalonii (JxCat) byłego premiera regionu Carlesa Puigdemonta czy ugrupowań baskijskich: Bildu i PNV (Nacjonalistyczna Partia Basków).

Jednak socjaliści nie mają innego wyboru. Jedyna stabilna koalicja: PSOE z Prawicową Partią Ludową (PP), która dysponowałaby 208 mandatami nie ma obecnie szans na powstanie. W najnowszej historii hiszpańskiego parlamentaryzmu (licząc od upadku reżimu gen. Francisco Franco), nie ma tradycji rządów koalicyjnych na poziomie centralnym, a tym bardziej wielkich koalicji znanych np. z Niemiec (Chrześcijańskich Demokratów z CDU z Socjaldemokratami z SPD). Porozumienie zawarte między PSOE a UP jest pierwszym tego typu w najnowszej historii kraju.

Hiszpania: Rząd szykuje ekshumację gen. Franco

Po odrzuceniu przez sąd najwyższy wszystkich prawnych zabiegów rodziny, by wstrzymać ekshumację szczątków dyktatora gen. Francisco Franco, rząd jest gotów do przeniesienia jego zwłok.

 
Blokowaniu ekshumacji Franco z monumentalnego mauzoleum w Dolinie Poległych w górach Guadarrama kres położył ostatecznie hiszpański sąd …

PSOE nie może liczyć na wsparcie PP i Vox-u. Oba ugrupowania zagłosowały zresztą w wakacje przeciwko powstaniu gabinetu Sancheza – zwycięzcy z kwietniowych wyborów parlamentarnych. Hiszpania znajduje się w trakcie wykuwania nowej rzeczywistości parlamentarnej – naznaczonej powstaniem przed kilku laty nowych bytów politycznych, kapitalizujących gniew społeczeństwa – działającej dotąd w logice systemu dwupartyjnego.

Nowe partie powiększyły ofertę wyborczą, lecz przyczyniły się do trwającego już 4 lata impasu politycznego w kraju. Między grudniem 2015 r., a listopadem br. wybory parlamentarne odbyły się już czterokrotnie. Najważniejsze pytanie hiszpańskiej polityki brzmi zatem czy Pedro Sanchez ustąpi ws. Katalonii kosztem powstania rządu? Odpowiedź twierdząca może powiększyć grono wyborców prawicy. Odpowiedź negatywna przedłuży paraliż państwa. Sytuacja bez wyjścia?

Wybory w Hiszpanii. Przebrzmiały urok monarchii

Hiszpania jest największym krajem Unii Europejskiej, w którym odbędą się w tym roku wybory parlamentarne. Do głosowania dojdzie w najbliższą niedzielę (28 kwietnia). Kampania wyborcza toczy się głównie wokół dyskusji o gospodarce i Katalonii, ale nie brakuje tematów – obecnie …