Hiszpania: Skrajna prawica chce odwołania rządu

Hiszpania, Pedro Sanchez, Pedro Abascal, pandemia, koronawirus

Lider Vox Pablo Casado przekonuje, że rząd PSOE i Unidas Podemos zawiódł w trakcie pandemii koronawirusa. [@VOX_Europa_]

Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, odrzucił w czwartek wniosek opozycyjnej prawicowej partii Vox o wotum nieufności dla centrolewicowego rządu Pedra Sancheza. Za wnioskiem głosowało 52 parlamentarzystów – przeciw 298.

 

 

Rozpoczętą w środę debatę zakończyło w czwartek po południu głosowanie w 350-osobowym Kongresie, w którym Sancheza poparło 298 deputowanych rządzącej koalicji, opartej na jego partii socjalistycznej (PSOE) i lewicowym bloku Unidas Podemos, a także posłów ugrupowań opozycji – w tym partii regionalnych z Kraju Basków i Katalonii – z wyjątkiem Vox.

Wotum nieufności teatrem politycznym?

Za odwołaniem Sancheza opowiedziało się tylko 52 posłów Vox. Żaden z deputowanych nie wstrzymał się od głosu. Pomimo wcześniejszej surowej krytyki rządu ze strony posłów centroprawicowej Partii Ludowej (PP), to największe opozycyjne ugrupowanie w hiszpańskim parlamencie nie poparło wniosku o odwołanie Sancheza ze stanowiska.

W trakcie debaty szef PP Pablo Casado tłumaczył, że choć nie popiera gabinetu Sancheza, to nie zamierza popierać wniosku partii Vox. Debatę w sprawie odwołania premiera nazwał “niepotrzebną stratą czasu”.

Agencja EFE pisze o postawie hiszpańskiej centroprawicy jako próbie przedstawienia się w roli „spokojnej, rozsądnej, umiarkowanej i proeuropejskiej” alternatywy dla obecnego rządu. Przez ostatnie miesiące współpraca między PP a Vox-em kwitła – zawiązywano lokalne koalicje na szczeblu wspólnot autonomicznych oraz miast – a sam Casado zaostrzył kurs ugrupowania, aby przyciągnąć głosy skrajnych wyborców. Taktyka ta okazała się jednak nieskuteczna.

Kiedy Hiszpania otrzyma ponad 30 mln dawek szczepionki na koronawirusa?

Warunkiem tej transakcji jest spełnienie przez nowy produkt wszystkich norm bezpieczeństwa – zastrzegł hiszpański minister zdrowia.

Pierwszy milion Hiszpanii

Media w Hiszpanii podkreślają, że wniosek o wotum nieufności był od początku skazany na porażkę ze względu na układ sił w parlamencie. Jednak liderowi ugrupowania Vox – Santiago Abascalowi – miało zależeć na przedstawieniu się w roli przywódcy hiszpańskiej prawicy w sytuacji, gdy największa partia opozycyjna zmieniła w ostatnich tygodniach taktykę polityczną.

Abascal motywował wniosek o wotum nieufności złym zarządzaniem kryzysowym Sancheza i jego ministrów w trakcie pandemii, chociaż wcześniej jego ugrupowanie krytycznie odnosiło się do wszelkich inicjatyw koalicyjnego rządu PSOE/Unidas Podemos na rzecz walki z wirusem. „Wotum nieufności w trakcie pandemii to próba zbicia kapitału politycznego”, przekonywali politycy koalicji.

W środę Hiszpania stała się pierwszym państwem UE, w którym liczba potwierdzonych przez służby medyczne przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 1 mln przypadków.